REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

KE wszczęła dochodzenie w sprawie Sferii dot. rezerwacji częstotliwości 800 MHz

2020-09-21 12:22
publikacja
2020-09-21 12:22
Dodaj Bankier.pl w Google

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe dochodzenie w celu oceny, czy przyznanie przez polskie władze bloku częstotliwości na świadczenie usług 4G na rzecz Sferii jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa - podała KE w komunikacie.

KE wszczęła dochodzenie w sprawie Sferii dot. rezerwacji częstotliwości 800 MHz
KE wszczęła dochodzenie w sprawie Sferii dot. rezerwacji częstotliwości 800 MHz
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Komisja otrzymała skargi od wielu konkurujących operatorów telekomunikacyjnych, w których twierdzili, że w 2013 r. Polskie władze przydzieliły Sferii blok częstotliwości z „pasma dywidendy cyfrowej” 800 MHz bez procedury selekcji, bez dodatkowych kosztów i zobowiązań dotyczących zasięgu.

Z kolei pozostałym operatorom pozostałe bloki z „pasma dywidendy cyfrowej” 800 MHz przydzielono dopiero w 2016 r. w drodze procedury konkurencyjnej, za opłatą (średnio) w wysokości około 390 mln euro (1,7 mld zł). Według skarżących, przydział mobilnych częstotliwości radiowych spółce Sferia w 2013 r. nie był zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Sferia jest polskim operatorem telekomunikacyjnym, kontrolowanym przez grupę kapitałową Cyfrowy Polsat, działającą na rynku telekomunikacyjnym i nadawczym w Polsce.

Z końcem 2018 roku wygasła decyzja rezerwacyjna bloku częstotliwości 800 MHz, który należał do Sferii. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaproponował spółce przedłużenie rezerwacji za ok. 1,7 mld zł. Sferia zwróciła się w odpowiedzi do Urzędu o rozłożenie płatności w ratach, na co nie uzyskała zgody.

Wakacje na giełdzie

W 2019 roku Sferia nie zdecydowała się przedłużyć rezerwacji częstotliwości 800 MHz. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki