REKLAMA
PIT 2023

KE przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji

2023-11-25 22:15
publikacja
2023-11-25 22:15

Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro na naprawę ukraińskiej infrastruktury portowej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków, aby wesprzeć dalszy eksport ukraińskich produktów rolnych na rynek światowy - napisała w liście do prezydenta Wołodymra Zełenskiego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji.

KE przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji
KE przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji
fot. lukeylukas7 / / Shutterstock

Z radością przyjęłam otwarcie przez Ukrainę korytarzy humanitarnych, które pozwoliły na kontynuację eksport przez Morze Czarne - zaznaczyła von der Leyen.

„Aby wesprzeć te wysiłki, Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów” - zapewniła.

Przewodnicząca KE zauważyła, że z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny.

Dodała, że w październiku br. Ukraina wyeksportowała 4,6 mln ton zbóż – 3,6 mln ton drogą morską i kolejny 1 mln ton koleją i ciężarówkami.

Portal Ukrainska Prawda zamieszczając list Ursuli von der Leyen informuje, że Litwa zapowiedziała przeznaczenie w tym roku dwóch milionów euro na inicjatywę „Zboże z Ukrainy”, zaś wczoraj Finlandia ogłosiła przeznaczenie 3 mln euro na wsparcie eksportu ukraińskiego zboża do krajów najbardziej od niego zależnych i rozminowywanie pól na Ukrainie.

Prezydent Szwajcarii Alain Berset podczas odbywającego się w sobotę szczytu "Zboże z Ukrainy" poinformował, że Szwajcaria przekaże Ukrainie dodatkowo 100 mln euro na wsparcie tej inicjatywy.

W sobotę w Kijowie odbył się drugi szczyt międzynarodowej inicjatywy "Zboże z Ukrainy", którego celem jest wsparcie światowego bezpieczeństwa żywnościowego poprzez usprawnienie eksportu z Ukrainy, mimo rosyjskich blokad.

wr/ adj/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (20)

dodaj komentarz
websterdxb
Kiedy wkoncu skończymy pracować na inny kraj ?
od_redakcji
To niepokojące, że Komisja Europejska zdecydowała się przekazać 50 mln euro Ukrainie na naprawę portów po atakach Rosji. W mojej ocenie, takie wsparcie może budzić pewne zastrzeżenia, biorąc pod uwagę złożoność sytuacji oraz potencjalne konsekwencje polityczne i strategiczne. Są kwestie, które mogą wymagać głębszego zastanowienia,To niepokojące, że Komisja Europejska zdecydowała się przekazać 50 mln euro Ukrainie na naprawę portów po atakach Rosji. W mojej ocenie, takie wsparcie może budzić pewne zastrzeżenia, biorąc pod uwagę złożoność sytuacji oraz potencjalne konsekwencje polityczne i strategiczne. Są kwestie, które mogą wymagać głębszego zastanowienia, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki. Mam nadzieję, że decyzje takie są podejmowane starannie i uwzględniają szerokie spektrum perspektyw oraz długofalowe konsekwencje.
bankster-kreator
Ktoś na te "darowizny" będzie musiał ciężko pracować.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lpg_plus_benzyna
ruski, to najwyrazniej cię zrobił...
Poczytaj sobie i nie wyzywaj Polaków od ruskich.

https://wiadomosci.wp.pl/wojna-zamulila-wolodymyr-zelenski-stracil-szacunek-u-zolnierzy-6966802700290944a
lpg_plus_benzyna
Oj za mało, życie ukraińskich oligarchów w Monako jest bardzo kosztowne!!!
carlito1
Trochę mało żeby faktycznie oligarchia to odczuła...

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki