REKLAMA

Juncker: Komisja nie jest grupą technokratów i biurokratów

2016-02-26 17:25
publikacja
2016-02-26 17:25

Przewodniczący KE Jean Claude-Juncker mówił w piątek w Rzymie, że Komisja, którą kieruje, nie jest grupą technokratów i biurokratów dążących tylko do głupiej polityki oszczędności. Jego zdaniem Włochy są dla innych krajów UE wzorem postępowania wobec migrantów.

fot. / / Parlament Europejski

Juncker przyjechał do Wiecznego Miasta na rozmowy z premierem Włoch Matteo Renzim, by - jak podkreślają media - złagodzić napięcia, do jakich doszło w ostatnich tygodniach między włoskim rządem a Komisją Europejską.

Renzi krytykuje unijną politykę gospodarczą, zarzucając Komisji, że za mało robi na rzecz wzrostu, natomiast jest za bardzo skoncentrowana na wymaganiu od państw członkowskich dyscypliny budżetowej. Juncker w styczniu wyraził zdumienie, że Renzi obraża Komisję, i przyznał, że jej relacje z gabinetem w Rzymie nie są najlepsze.

Na konferencji prasowej po rozmowach w siedzibie rządu, czyli Palazzo Chigi, obaj zapewniali o zbieżności poglądów i nie mówili o wyraźnych różnicach zdań, jakie zdominowały ostatnio stosunki Włoch z Unią. Rozbieżności jest niewiele - wskazał Juncker.

Szef KE oświadczył, że w kwestii postępowania w obliczu kryzysu imigracyjnego Włochy są wzorem dla innych, bardziej niezdecydowanych krajów Unii. Kryzys - dodał Juncker - nie byłby tak poważny, gdyby wszystkie państwa członkowskie zrealizowały propozycje Komisji i Rady Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców.

Nie ustanę w wysiłkach, aby decyzje podjęte w sprawie relokacji zostały faktycznie zrealizowane, i będę popierać premiera Włoch w całym szeregu inicjatyw dotyczących tych biednych uchodźców - powiedział.

Włoski premier oznajmił, że potrzebna jest mocna europejska inicjatywa w sprawie kryzysu imigracyjnego.

Przypomniał, że podczas ostatniego unijnego szczytu mówił przywódcom krajów Europy Środkowo-Wschodniej sprzeciwiającym się polityce obowiązkowej relokacji, że nie można wyobrazić sobie jednokierunkowej solidarności, polegającej wyłącznie na braniu, a nie również na dawaniu.

Albo jest się solidarnym zawsze, albo nigdy - mówił Renzi. Życzę Junckerowi, aby udało mu się wygrać to wyzwanie także z innymi szefami rządów, którzy nie mają takiej samej wrażliwości wobec kryzysu migracyjnego - dodał.

Nawiązując do krytycznych opinii Renziego na temat sztywnych reguł dyscypliny budżetowej, przewodniczący Komisji wyraził opinię, że należy interpretować je w najlepszy możliwy sposób, nie tracąc z pola widzenia bardziej intensywnego i trwałego wzrostu.

Europa, która akceptowałaby tak wysoką liczbę bezrobotnych, nie jest Europą, w której chciałbym pracować - zauważył Juncker.

Matteo Renzi ocenił zaś, że Włochy w ciągu dwóch lat pracy jego rządu przestały być problemem Unii.

Dwa lata temu wielu nie wierzyło, że przeprowadzimy reformy. Pamiętam uśmieszki i ironiczne reakcje, kiedy mówiłem, że zrealizujemy reformę rynku pracy, ordynacji wyborczej, oświaty, Senatu - mówił premier.

Włochy ruszyły z miejsca - oświadczył. Zapewnił, że Włochy będą korzystać z takiej elastyczności budżetowej, na jaką im się pozwoli.

Ale kto zdaje się tylko na politykę oszczędności, popełnia błąd. Dzisiaj Juncker powiedział, że jest głupia, podpisuję się pod tym - powiedział Renzi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~spostrzegawczy
KE to totalitarny twór , który atakuje Węgry za to , że chcą demokracji tzn. referendum w sprawie uchodźców. Wypadało by zrobić kontrolę z poziomu demokracji w KE.
~Opablo
Kto w tej UE podejmuje decyzję, bo ja się gubię i poza technokratami nie widzę wyraźnych wskazań?
~Tom
Niech ten przygłup się zamknie ! Trzeba obalić europejski komunizm, i wprowadzić demokrację w Europie - wybierać Prezydenta Europy przez Obywateli Europy, który będzie powoływał rząd ! A kraje Europy normalnie zachowują swoją narodowość i swoje wartości ! UE to komunizm ! Obalmy to !
~malkontent
Nie ma co oszczędzać, katastrofa musi być piękna...
~bbb
no tak, dług pod sufit, ale przecież nic się nie stało, titanic płynie dalej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki