Jest wstępna umowa handlowa USA-Chiny

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe, a rozmowy o jego drugim etapie rozpoczną się natychmiast. Waszyngton zawiesi taryfy na chińskie dobra eksportowe, które miały wejść w życie w niedzielę.

(Shutterstock)

Postanowienia umowy handlowej „pierwszej fazy” z USA zostały uzgodnione na piśmie – poinformował wiceminister handlu Wang Shouwen. W oświadczeniu dodano, że cła USA na chińskie produkty zostaną zniesione stopniowo.

 Chiny zobowiązały się do znacznego importu produktów z USA – podano na briefingu prasowym chińskich władz. Wśród nich Wang Shouwen wymienił m.in. import produktów energetycznych, rolnych (m.in. pszenicy i kukurydzy), leków i usług finansowych.

Porozumienie nakłada na Pekin obowiązek wprowadzenia zmian do polityki ekonomicznej i handlowej w takich obszarach jak własność intelektualna, transfer technologii, rolnictwo, usługi finansowe, waluta i zagraniczna wymiana handlowa - głosi komunikat.

Prezydent USA Donald Trump potwierdził podpisanie umowy z Chinami na Twitterze.

"Uzgodniliśmy bardzo dużą umowę w pierwszej fazie z Chinami. Zgodzili się na wiele zmian strukturalnych i masowe zakupy produktów rolnych, energii i towarów wytwarzanych w USA" - napisał Trump.

"Karne taryfy, których wejście w życie ustalono na 15 grudnia nie zostaną nałożone po zawarciu umowy. Natychmiast rozpoczniemy negocjacje w sprawie drugiej fazy umowy, zamiast czekać do wyborów w 2020 roku. To niesamowite porozumienie dla wszystkich!" - dodał.

Trump poinformował jednak, że nałożone wcześniej cła na chińskie towary o wartości 250 mld USD w wysokości 25 proc. pozostaną w mocy. Dodał przy tym, że cła w wysokości 15 proc. na 125 mld USD chińskiego eksportu zostaną obniżone do 7,5 proc. Informacje potwierdził przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

"Te wiadomości krążyły już od jakiegoś czasu i wreszcie mamy rozwiązanie. Pozostaje tylko pytanie, na ile uzgodnienie umowy zostało wliczone w wyceny na rynkach akcji?" - powiedział Mike Wilson, główny strateg ds. rynku akcji w Morgan Stanley.

Działania władz USA, w tym krytyka pod adresem Chin za ich politykę w Hongkongu i traktowanie muzułmanów w Sinciangu, poważnie zaszkodziły wzajemnemu zaufaniu i wiarygodności samego Waszyngtonu – ocenił w piątek w Pekinie radca stanu i szef MSZ Chin Wang Yi.

Media podały wcześniej, że USA i Chiny już w czwartek osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Reuters, powołując się na własne źródło, napisał, że Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld dol. w 2020 roku.

Podczas trwającego od blisko półtora roku konfliktu handlowo-gospodarczego USA i Chiny nałożyły już karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. (PAP)

fit/ akl/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 9 pkc

Kolizja i tak nastąpi im później ty będzie wiekszy crash

! Odpowiedz
15 23 grzegorzkubik

To już za bardzo nie robi na inwestorach wrażenia. Dziś w USA pokazali dane o sprzedaży detalicznej. Listopad był słaby. Słaby miesiąc przed świętami. Zatem krok po kroku zbliżamy się do kryzysu. Będzie co obstawiać przy tak wysoko podbitych wykresach. Obstawiać w dół. Złoto i srebro w górę.

! Odpowiedz
18 18 remo87

Czyżby chiński smok zaczął się uginać?

! Odpowiedz
4 27 kimdzongtusk

Nie sądzę.

! Odpowiedz
9 27 talmud

to tramp wymiękł - chinski smok jest nie do zatrzymania......

! Odpowiedz
5 11 remo87 odpowiada talmud

Z tego co można było wyczytać to raczej Chińczycy poszli na ustępstwa, tylko pytanie, czy rzeczywiście boją się pogorszenia sytuacji na własnym podwórku, czy tylko kupują czas?

! Odpowiedz
3 2 talmud odpowiada remo87

poczytaj "głębiej"......LOL

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil