REKLAMA

Jesienią przygniotą nas wyższe rachunki i opłaty

2023-09-19 06:02
publikacja
2023-09-19 06:02

Bieżące rachunki i opłaty będą dużym jesiennym wyzwaniem dla portfeli 61 proc. kobiet w porównaniu do 49 proc. ankietowanych mężczyzn - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości".

Jesienią przygniotą nas wyższe rachunki i opłaty
Jesienią przygniotą nas wyższe rachunki i opłaty
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Jak wynika z badania "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości", bieżące rachunki i opłaty będą dużym jesiennym wyzwaniem dla portfeli 61 proc. kobiet w porównaniu do 49 proc. ankietowanych mężczyzn. Takie wydatki jako spore obciążenie dla budżetu na nową porę roku często wskazywały osoby powyżej 60. roku życia (65 proc.) i mieszkańcy wsi (62 proc.).

Na drugim miejscu wśród największych jesiennych wyzwań wśród ogółu Polaków znalazły się codzienne wydatki np. kupowanie produktów spożywczych czy środków czystości (44 proc.). Taką odpowiedź wskazywali seniorzy powyżej 60. roku życia (56 proc.), ale także najmłodsi dorośli w wieku 18-29 lat (46 proc.), zarabiający do 1999 zł netto (66 proc.) oraz mieszkańcy metropolii jak Warszawa czy Kraków (50 proc.).

Trzecie miejsce wśród wszystkich respondentów zajął remont domu lub mieszkania (18 proc.). Taką odpowiedź najczęściej wybierali 30-39-latkowie (24 proc.) oraz osoby z dochodem od 7000 zł na rękę w górę (26 proc.).

"Co dziesiąty respondent wskazuje, że dużym wyzwaniem będzie wyposażenie mieszkania np. zakup mebli czy sprzętu RTV i AGD (10 proc.). Dla 8 proc. ankietowanych obciążeniem dla portfela jesienią będzie też zakup ubrań i obuwia na kolejną porę roku" - – powiedziała, cytowana w wynikach badania, Agata Krawczyk z Santander Consumer Banku, na zlecenie którego je przeprowadzono.

W badaniu zapytano respondentów również o to, przy jakim jesiennym wyzwaniu rozważaliby skorzystanie z kredytu gotówkowego, ratalnego lub użycia karty kredytowej. 16 proc. Polaków byłoby gotowych wesprzeć się w ten sposób przy zakupie mieszkania lub domu, a 13 proc. przy ich remoncie. Na dalszych miejscach znalazły się takie wydatki jak zakup samochodu (10 proc.) czy wyposażenie mieszkania np. w meble czy sprzęt RTV/AGD (8 proc.).

Badanie zrealizowano na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2023 r. W badaniu uczestniczyło 1004 dorosłych Polaków. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (38)

dodaj komentarz
tytus22
Przełączyć kanał na TVP a tam nam wszyscy zazdroszczą
czerwony_wiewior
Ale to już będzie po wyborach
bha
Cóż... Na to coraz mocniejsze od lat zdzierstwo i coraz większe dojenie rynkowe z kasy szczególnie coraz dotkliwsze dla wielu, wielu, wielu etc.osób w detalu brak na nie niestety już więcej słów.
inwestor.pl
PiS nam do wszystkiego dopłaca, a opłaty nas przygniotą? :-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mesten
Trochę ci się zajączkuje od oglądania TVP chyba. Z Tuska byliśmy zieloną wyspą gdy w 2008 świat tonął w kryzysie. No ale liczby dla pisowca to skomplikowana sprawa, wiem.
kozub
Łykasz wszystkie brednie jak pelikan!
prawnuk
przy tej skali spadku cen węgla o 2/3?
to chyba jakaś zmowa monopolowa.
I to w odniesieniu do firm i w odniesieniu do ludzi......

od 25 lat idzie kasa na inwestycje gdyby tam dotarły to mielibyśmy najbowocześniejszą energetykę na świecie
roza_von_tusk
Rozumiem że jasnowidz z Człuchowa i wróżbita Maciej Skrzatek pomagali pisać ten artykół.
czerwony_wiewior
"Rozumiem"? Nieładnie zaczynać od kłamstwa

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki