Jedzenie zamiast pieniędzy z 500+ na Podkarpaciu

26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast gotówki w ramach 500+ dostaje jedzenie, książki, ubrania. To dlatego, że ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki.

Jedzenie zamiast pieniędzy z 500+ na Podkarpaciu
Jedzenie zamiast pieniędzy z 500+ na Podkarpaciu (fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

"W całym kraju podobne rozwiązanie zastosowano wobec 0,01 proc. dzieci objętych programem Rodzina 500 +. Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową" - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Główne powody to alkoholizm, zaniedbywanie dzieci, niezaradność życiowa, marnotrawienie pieniędzy - wylicza dziennik.

Możliwość zamiany świadczenia pieniężnego na formę bezgotówkową daje jednostkom wypłacającym świadczenie w ramach 500+ ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieje się tak, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem - zaznacza dziennik.

"Mamy wakacje, wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. Od września może być więcej sygnałów od szkół" - powiedziała gazecie Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Zaapelowała też, by sąsiedzi lub bliscy zgłaszali przypadki złego wykorzystania pomocy.

Donosy to na razie rzadkość. "Nie jest tak, że będziemy reagować na każdy, zabierając świadczenie w gotówce" zaznacza Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku. "Decyzje o zamianie świadczenia na bezgotówkowe podejmujemy tylko w najbardziej drastycznych przypadkach" zastrzega.

Komornik nie zajmie już środków 500+. Pojawią się „bezpieczne konta”

Świadczenie z tytułu 500+ jest wyłączone spod egzekucji komorniczej. Niestety ze względu na brak precyzyjności niektórych przepisów, środki te chronione są wyłącznie, jeśli beneficjent odbiera je w gotówce. Jeśli wpływają na konto bankowe, tracą swoją tożsamość i „mieszają się” z innymi środkami. W takiej sytuacji komornik może je zająć.

Z dniem 20 sierpnia weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i prawa bankowego. Wprowadza ona specjalne subkonta - bezpłatne, wyodrębnione rachunki rodzinne, do których komornicy nie będą mieli dostępu.

Czytaj więcej: "Komornik nie zajmie już środków 500+".

(PAP)mars/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Dim

"Możliwość zamiany świadczenia pieniężnego na formę bezgotówkową daje jednostkom wypłacającym świadczenie w ramach 500+ ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieje się tak, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem"

"Decyzje o zamianie świadczenia na bezgotówkowe podejmujemy tylko w najbardziej drastycznych przypadkach"

Powyższe to całkowity bezsens prawny gdyż w najbardziej drastycznych przypadkach rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich i nie otrzymują żadnych świadczeń a jeśli nie są pozbawieni to znaczy że są ok.

Jednak w rzeczywistości jest tak, że pozbawieni praw mogą być rodzice całkiem odpowiedzialni, pieniądze z programu mogą przepijać notoryczni pijacy a zamiast gotówki mogą dostać stare rupiecie rodzice którzy się nie podobają miejscowej władzy lub władza oszczędza w tym segmencie by wydawać w innym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 ~lak

wy naprawdę myślicie, że gdyby nie było 500+ to żyłoby Wam - tym pracującym okradanym przez państwo - lepiej? sranie w banie. jak nie na 500 + to wymyśliliby coś innego żeby podwyższyć podatki vaty sraty i inne daniny. przestańcie marudzić i bierzcie póki dają. tak nasze dzieci będą spłacać te długi po wsze czasy. greckie dzieci też. i węgierskie. i wszystkie dzieci tego świata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Dim

"nasze dzieci będą spłacać te długi po wsze czasy"

Muszę się nie zgodzić z tą hipotezą.

Wydaje się, że te długi odzwierciedlają ilość przepuszczonej przez proces wzrostu, materii i energii. Dług nie oznacza że DZIECI będą coś musiały komuś zwrócić, jedynie oznacza że im TYLE zabraknie do życia, po postu będą musiały przedwcześnie umrzeć w przeciwieństwie do ich długowiecznych rodziców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 ~Papi

Od początku wiadomo było, że ten "program" jest bzdurą! Biednym rodzinom trzeba pomóc tylko w inny sposób!
Dzięki temu pseudo programowi PiS za pieniądze wszystkich Polaków /wraz z odsetkami które trzeba będzie zapłacić/ napycha kieszenie:
- posłom, senatorom, ministrom;
- ludziom majętnym który sobie odkładają, powiększając swoją górkę pieniędzy na koszt całej reszty.
- rolnikom, który dostają za darmo dopłaty unijne i inne, nie płacą podatków, wysokiego ZUSu tylko KRUS, jakieś śmieszne pieniądze na ubezpieczenie zdrowotne.
Bo PiS płaci za głosy swojemu elektoratowi, z pieniędzy wypracowanych przez WSZYSTKICH POLAKÓW! wraz z co raz większymi odsetkami od co raz większego zadłużenia POLSKICH PODATNIKÓW!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~kk

Rządzący największą krzywdę robią biednym rodzinom. Kiedyś program się skończy, lub w wyniku inflacji te pieniądze będą niewiele warte. Wtedy będzie ból.

! Odpowiedz
4 8 ~NIK

Program wspomagający dzietność Polaków!
Pytanie: Ile dzieci narodzi się w rodzinie, która aktualnie pobiera 500+, a rodzice są w wieku 45 lat mając dzieci w wieku powiedzmy 14 i 16 lat.

Odpowiedź: CAŁE ZERO!

! Odpowiedz
0 1 ~iwona

A ile oni jeszcze pobiorą te pieniądze? Rok, max 2. To po pierwsze a po drugie 45 lat to jeszcze wiek reprodukcyjny.

! Odpowiedz
0 1 ~Ryszard

Skąd wiesz? Może narodzi się nowa świecka Tradycja?

! Odpowiedz
6 12 ~endi

Program 500+ powinien obejmować wyłącznie rodziny , którym dopiero urodzi się dziecko ze średnim i najniższym dochodem . W obecnej formie skończy się potężnym deficytem i wzrostem inflacji bez większego wpływu na przyrost naturalny

! Odpowiedz
10 13 ~NYT

W Gazecie Prawnej podkreslono iż dot. art j.w..Gazety W, ten szmatławiec jest już tak antypolski, iż trzeba wyraźnie to podkreślać za każdym razem g. Dziwne ,że takie oszczercze pismo wobec naszego kraju sponsorowane pośrednio przez Sorosa jeszcze trwa i mąci. Polacy to jednak wytrzymały naród

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne