REKLAMA
NIE PRZEGAP

Jazda pociągiem 250 km/h coraz bliżej. Trwają prace

2021-12-24 06:25
publikacja
2021-12-24 06:25
Jazda pociągiem 250 km/h coraz bliżej. Trwają prace
Jazda pociągiem 250 km/h coraz bliżej. Trwają prace
fot. Robert Neumann / / FORUM

Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) powinna być gotowa do procesu certyfikowania jej do prędkości 250 km/h w grudniu 2023 roku - poinformował PAP prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel.

"Założenia były takie, żeby wykonać wszystkie potrzebne prace (aby podnieść prędkość na CMK do 250 km/h - PAP) do końca przyszłego roku i robimy wszystko, żeby tak się stało" - powiedział Merchel.

Zaznaczył jednocześnie, że zakończenie prac nie oznacza, iż pociągi od razu będą jeździły po CMK z prędkością 250 km/h, gdyż wcześniej trzeba będzie przeprowadzić proces certyfikacji linii na taką prędkość.

"Obecnie chyba nikt odpowiedzialny nie może powiedzieć, ile potrwa proces certyfikacji. Chcemy zakończyć prace do końca 2023 roku, ale czy uzyskamy certyfikację w grudniu 2023 roku, czy w połowie 2024 roku, to odpowiedzialnie będziemy mogli mówić najwcześniej za rok" - powiedział PAP Merchel.

Prezes spółki zarządzającej kolejową infrastrukturą w Polsce powiedział też, że ogłoszono już kilkanaście przetargów na prace związane z podniesieniem prędkości na CMK.

"Ogłaszamy szereg przetargów, czy to na zabudowę rozjazdów, czy na poprawę parametrów podtorza, czy na stan torów. Gdyby to wszystko zsumować, to już kilkanaście przetargów zostało ogłoszonych i jest realizowanych. Część prac już została zakończona" - stwierdził prezes.

Obecnie po Centralnej Magistrali Kolejowej pociągi mogą jeździć z prędkością do 200 km/h.

Centralna Magistrala Kolejowa, czyli linia kolejowa nr 4, ma długość 224 km. Rozpoczyna się w Grodzisku Mazowieckim, a kończy w Zawierciu, łącząc Warszawę z Krakowem oraz Katowicami. Przebiega przez województwa: mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i śląskie. Trasa zapewnia najszybsze połączenie stolicy z Krakowem, Katowicami, Opolem i Wrocławiem.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
W 2004 roku ..............Shanghai Maglev Train stał się pierwszym na świecie komercyjnie eksploatowanym szybkim maglevem. Pozostaje najszybszym komercyjnym pociągiem na świecie z maksymalną prędkością 431 km / h (268 mph) i pokonuje 30,5 km (19,0 mil) w mniej niż 7,5 minuty.
rob_1234
Jeszcze kilka lat i czas podróży pociągiem zbliży się do tego przed wojną. To prawdziwy sukces.
dididif
Do pracy będziecie jeździć zielonym rowerem, a poza gminę zieloną lokomotywą po okazaniu zielonego pozwolenia.
kochan
Wrocław jest na Dolnym Śląsku.

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki