Japonia: para cesarska przejedzie kabrioletem z okazji intronizacji

2019-11-09 06:49
publikacja
2019-11-09 06:49
Forum

Cesarz Japonii Naruhito i jego małżonka, cesarzowa Masako, przejadą w niedzielę ulicami Tokio w kabriolecie, by zaprezentować się poddanym i dopełnić rytuałów związanych z jego intronizacją. Naruhito objął tron w maju, po abdykacji swojego ojca Akihito.

Kawalkada ruszy z Pałacu Cesarskiego o godzinie 15 czasu miejscowego (godz. 7 rano w Polsce) – podała japońska agencja prasowa Kyodo. W ciągu około 30 minut pokona dystans 4,6 km, by dotrzeć do rezydencji Naruhito w kompleksie Akasaka.

Procesja miała się pierwotnie odbyć 22 października, po uroczystości, w czasie której Naruhito ogłosił światu swoje wstąpienie na Chryzantemowy Tron. Przełożono ją jednak w związku z akcją usuwania szkód wywołanych tajfunem Hagibis, który przeszedł wcześniej nad Japonią, zabijając co najmniej 80 osób.

Procesję po intronizacji Akihito w 1990 roku oglądało na ulicach 120 tys. osób, a ok. 190 tys. obserwowało w 1993 roku procesję z udziałem Naruhito i Masako – wówczas księcia i księżniczki – z okazji ich ślubu.

Para cesarska będzie jechała czarnym kabrioletem Toyota Century Convertible z fotelami obitymi białą skórą, który według agencji dworu cesarskiego kosztował – łącznie z wykonanymi przeróbkami – ok. 80 milionów jenów (2,8 mln zł).

Kyodo zwraca uwagę na pojawiające się krytyczne opinie, że zakup nowego cesarskiego samochodu paradnego i wycofanie z użytku kabrioletu Rolls Royce Corniche III, którym Akihito i Naruhito jechali w czasie procesji w 1990 i 1993 roku, było „stratą pieniędzy”. Dlatego japoński rząd rozważa ponowne wykorzystanie dworskiego egzemplarza Toyoty w czasie igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Naruhito rozpoczął swoje panowanie 1 maja, dzień po abdykacji jego 85-letniego ojca Akihito, który obawiał się, że zaawansowany wiek utrudni mu wykonywanie funkcji. Była to pierwsza abdykacja w Japonii od ponad 200 lat.

Akihito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję Japonii, określającą rolę cesarza jako symbol narodu. Poprzedni cesarz Hirohito, w imię którego japońskie wojsko walczyło w II wojnie światowej, uznawany był jeszcze za żyjące bóstwo.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki