Japonia: konieczne rozmowy z Putinem, by podpisać traktat pokojowy

Rozwiązanie problemów terytorialnych i podpisanie traktatu pokojowego między Japonią a Rosją nie nastąpi bez rozmów na szczycie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Japonii Shinzo Abe.

Premier Japonii Shinzo Abe
Premier Japonii Shinzo Abe (fot. Mike Segar / FORUM)

Moskwa i Tokio po dziś dzień nie podpisały traktatu pokojowego po zakończeniu drugiej wojny światowej. Przeszkodą jest spór o rosyjską obecność na Kurylach; Japonia w dalszym ciągu rości sobie pretensje do tych wysp.

Abe zadeklarował, że zarówno on, jak i Putin przyznają, "że brak zawarcia traktatu pokojowego 70 lat po zakończeniu wojny nie jest normalną sytuacją". Jednak jego zdaniem problem czterech wysp z łańcucha Kurylów nie może być rozwiązany bez przeprowadzenia rozmów na szczycie.

Oba państwa prowadziły już rozmowy na temat wysp, lecz ustały one po zaanektowaniu przez Rosję w marcu 2014 r. Krymu, co Tokio wraz z Zachodem potępiło - pisała agencja AFP.

Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 r., przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-49 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wykluczył podczas rozmów ze swoim japońskim odpowiednikiem Fumio Kishidą we wrześniu kompromis z Tokio ws. wysp i zaapelował do Japonii o uznanie "realiów historycznych".

Tokio nigdy nie pogodziło się z utratą wysp, wokół których znajdują się bogate łowiska oraz - prawdopodobnie - złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a także złota i srebra.(PAP)

ulb/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~dok

panie premierze japonii. trzeba bylo nie podskakiwac chinom, rosji i wojowac ze wszystkimi naraz. podskoczyliscie rosji? to teraz bedziecie bez kuryli i koniec dyskusji. zadnych traktatow pokojowych. zrozumiano?

! Odpowiedz
1 2 ~Asrgx

spadaj do kraju rad

! Odpowiedz
0 2 ~dok odpowiada ~Asrgx

sam spadaj do innego kraju. ja jestem u siebie a jak ci sie nie podoba to spadaj.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil