Jak zyskać na kredycie konsolidacyjnym

analityk Bankier.pl
Zadłużenie Polaków rośnie dynamicznie - sprzyja temu szeroki wybór coraz bardziej dostępnych produktów kredytowych, w miarę stabilna sytuacja gospodarcza oraz wciąż nienasycony popyt na dobra konsumpcyjne. Wielu kredytobiorców korzysta z kilku kredytów w różnych instytucjach, co może nadwerężyć nawet najlepiej zaplanowany budżet. Warto wówczas skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.

Jedna rata zamiast wielu, czyli na czym polega konsolidacja

Istotą kredytu konsolidacyjnego jest zastąpienie kilku rat spłacanych z tytułu różnych zobowiązań jedną ratą spłacaną na rzecz banku oferującego konsolidację. Za jego pomocą spłacamy więc inne kredyty - dokonana w ten sposób restrukturyzacja zadłużenia może być korzystna dla kredytobiorcy z kilku względów.

Najpoważniejszym argumentem na rzecz takiego posunięcia jest to, iż rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa niż suma spłacanych do tej pory zobowiązań. Wynika to z faktu, że konsolidacji podlegają przede wszystkim kredyty krótkoterminowe i niezabezpieczone, a więc najdroższe. Za pomocą kredytu konsolidacyjnego można "pozbyć się" m.in.: zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów gotówkowych, kart kredytowych, kredytów odnawialnych w ROR, kredytów mieszkaniowych, samochodowych i innych nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zostają one "zamienione" na kredyt długoterminowy, z reguły zabezpieczony hipoteką i jednocześnie oprocentowany znacznie niżej niż najłatwiej dostępne kredyty gotówkowe czy karty kredytowe. Wydłużenie czasu spłaty kredytu (nawet do 30 lat) wraz z obniżeniem jego ceny do poziomu kredytów hipotecznych sprawia, że wysokość raty staje się znacznie bardziej przystępna dla klienta mającego kłopoty z bieżącym regulowaniem zobowiązań. Nie bez znaczenia jest także możliwość uwolnienia zabezpieczeń powiązanych z konsolidowanymi zobowiązaniami i zastąpienia ich jednym zabezpieczeniem w postaci hipoteki na nieruchomości.

Obniżenie kosztów obsługi zaciągniętego długu to nie jedyna zaleta kredytu konsolidacyjnego. Wiele banków pozwala niejako "przy okazji" zaspokoić potrzeby konsumpcyjne kredytobiorcy. Część przyznanej kwoty kredytu (od 10% do 30% w zależności od banku) może zostać przeznaczona na dowolny cel - remont mieszkania, zakup wyposażenia czy cokolwiek co nie wiąże się z finansowaniem działalności gospodarczej. Można zatem za jednym pociągnięciem pozbyć się finansowego ciężaru i& dodatkowo zadłużyć.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne