Jak się zarabia na obligacjach z ujemną rentownością

Jak nabywcy obligacji o ujemnych rentownościach potrafią wypracować na nich rozsądny zarobek, pokazuje agencja Bloomberg.

(YAY Foto)
W ostatnich tygodniach japońskie obligacje skarbowe dokupywali tacy zarządzający aktywami jak BNY Mellon czy Pimco. Tamtejsze papiery stanowią w wielu funduszach obu instytucji drugą co do wielkości pozycję, a to o tyle zaskakujące, że są one notowane przy ujemnych rentownościach. Podobną strategię przyjęło więcej inwestorów – tylko w lipcu nabywcy spoza Kraju Kwitnącej Wiśni podwoili zakupy tamtejszych obligacji skarbowych. Okazuje się jednak, że w tym szaleństwie jest metoda – nawet inwestor, który trzymałby takie papiery aż do wykupu, nie byłby wcale skazany na stratę. Wszystko pod jednym warunkiem – musi to być inwestor, którego własną walutą jest dolar i który chce zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym – a takich wcale nie jest mało.

„Zabezpieczenie kursu walutowego sprawia, że zamiast rentowności sięgającej minus 0,25 proc. w skali roku w jenie na 10-letniej obligacji rządu Japonii uzyskuje się równowartość plus 2,22 proc. w dolarze” – oblicza agencja Bloomberg.

To oznacza, że japońskie obligacje są bardziej atrakcyjne od podobnych papierów amerykańskiego skarbu, które obecnie oferują rentowność wynoszącą zaledwie 1,84 proc. Podobny mechanizm działa w przypadku wielu rynków, gdzie rentowności obligacji są ujemne lub nieznacznie tylko przekraczają zero. Hiszpańskie 10-latki, w które inwestuje Pimco, zapewniają w dolarze (czyli po uwzględnieniu zabezpieczenia przed osłabieniem euro) 2,72 proc., oblicza Bloomberg.

Takie korzyści z zabezpieczenia pozycji przed ryzykiem kursowym to efekt wyższych stóp procentowych w USA. Inwestor dolarowy, który kupuje obligacje denominowane np. w euro, a chciałby zagwarantować sobie już teraz przyszły kurs zamiany euro na dolara, otrzyma rekompensatę za to, że przez dany okres będzie przechowywał kapitał w walucie oferującej niższe oprocentowanie (działa to też w drugą stronę – inwestor, który chciałby zagwarantować sobie przyszły kurs wymiany dolara na euro, musiałby zaakceptować gorszy kurs, bo do czasu zapadnięcia instrumentu mógłby uzyskiwać wyższe oprocentowanie w walucie amerykańskiej).

- Z obligacji spoza USA można uzyskać całkiem atrakcyjne rentowności – przyznaje w rozmowie z Bloombergiem Brendan Murphy, odpowiedzialny w BNY Mellon za strategię rynku obligacji.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 silvio_gesell

Obligacje + IRSy?

! Odpowiedz
0 0 marianpazdzioch

Też mnie to dziwi. Zakładam, że chodzi o sytuację, że ktoś już w to wdepnął i znalazł sposób by się trochę podratować.

! Odpowiedz
0 0 b43

Ta odpowiedz to oceany, a scislej wspolczynniki korelacji. Jesli mamy dwa portfele (lub aktywa typu akcja obligacja itd) z ktorych oba maja taka sama zmiennosc ale rozne oczekiwane stopy zwrotu to wybieramy oczywiscie ten z wyzsza oczekiwana stopa zwrotu, podobnie w sytuacji gdy mamy 2 portfele z ktorych oba maja taka sama oczekiwana stope zwrotu ale rozna zmiennosc, tu portfel o wyzszej zmiennosci zdominowany jest przez portfel o nizszej zmiennosci. Stosunkowo niska kowariancja pomiedzy aktywami lub porfelami ma wysoki potencjal do zmniejszania zmiennosci portfela, wiec w tym kontekscie nie moze byc zecza dziwna ze ktos utrzymuje w swoim porfelu aktywa wrecz ujemnie skorelowane z rynkiem. Powiem wiecej, wiekszosc z nas posiada takie portfele - np samochod i jego ubezpieczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 marianpazdzioch

Zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym, ale wchodzi w ryzyko wypłacalności, stóp oraz ujemne oprocentowanie obligacji. Równie dobrze mógłby kupić jeny za dolary i wtedy się zabezpieczyć. Przynajmniej miałby mniej ryzyk. Nie ma to sensu.

! Odpowiedz
9 9 forfun

robienie kasy z kasy niczego nie wnosi. nic nie produkują, nie wymyślaja tylko spekulują

! Odpowiedz
0 25 zarax

Mam prośbę żeby ktoś po ludzku to wytłumaczył bo mechanizm jest ciekawy ale za grosz go nie rozumiem.

! Odpowiedz
2 4 b43

Najlepiej chyba siegnac do zrodel. Z literatury polskojezycznej, to o co pytasz znajdziesz np na pierwszych 100-200 stronach 'Kontraktow terminowych i opcji wprowadzenie' Hulla, z tym ze kontrakty, a szczegolnie kontrakty opcyjne na poczatku wydaja sie stosunkowo trudne, wiec myslac o portfelu moze warto zaczac od 'Teorii nowoczesnego inwestowania obszerny podrecznik analizy portfelowej' Haugena - bardzo przystepna ksiazka na poczatek, malo bledow i dosyc lopatologiczna matematycznie, a pozniej przeczytac z kilka razy 'Nowoczesna teorie portfelowa i analiza papierow wartosciowych' Eltona i Grubera. Do samych obligacji, zdecydowanie Fabozzi, np 'Rynki obligacji, analiza i strategie', z tym ze w 'rynkach obligacji' nie wyczytasz tego, o co konkretnie pytasz w tak bezposredni sposob jak np w Hull'u w ktorym tematy arbitrazu i zabezpieczen kraza juz od pierwszych stron.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 marianpazdzioch

Za pożyczanie w jednej walucie dostajesz oprocentowanie, za pożyczanie w innej płacisz. Dolar ma dodatnie stopy, a jen ujemne. Kontrakt walutowy jen-dolar, czy też swap na tej parze ma więc przyszły kurs wyższy niż dzisiejszy. Zawierajac taki kontrakt, będąc np. amerykańskim funduszem emerytalnym, który "zainwestował" w obligacje Japonii dostajesz wynagrodzenie w postaci tej różnicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 som4one odpowiada marianpazdzioch

Dlaczego kupować jednocześnie ujemne obligacje i kontrakt jen-dolar, a nie przewalutować dolara na jena i kupić sam kontrakt? Swap będzie ten sam z kursem wyższym niż dzisiejszy.

! Odpowiedz
0 0 Raffmo odpowiada som4one

No dokładnie. Przecież wystarczyło samego swapa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -2,63% 57 063,12
2020-01-27 17:15:02
WIG20 -3,27% 2 083,79
2020-01-27 17:15:00
WIG30 -3,00% 2 404,34
2020-01-27 17:15:00
MWIG40 -1,03% 4 024,01
2020-01-27 17:15:01
DAX -2,74% 13 204,77
2020-01-27 17:37:00
NASDAQ -1,89% 9 139,31
2020-01-27 22:02:00
SP500 -1,60% 3 242,69
2020-01-27 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.