REKLAMA

Jak ratować zdolność kredytową w czasach kryzysu?

Bogusław Półtorak2008-10-14 06:00
publikacja
2008-10-14 06:00
W czasach, gdy na rynkach finansowych zawrotną karierę robi słowo „kryzys”, kredytobiorcy tracą swój optymizm. Łatwe do udźwignięcia raty kredytowe z reklam banków, szczególnie tej z kredytu hipotecznego, stają się coraz bardziej dolegliwe. Teoretycznie banki udzielając klientom kredytu o tak dużej wartości, na długi okres czasu powinny przewidzieć możliwą recesję i spadek dochodów, ale z ewentualnymi problemami w spłacie już kredytobiorca musi poradzić sobie sam. Jak więc ratować zdolność kredytową?

Tradycyjnie liczenie zdolności kredytowej bazuje w bankach na dość skomplikowanych metodach statystycznych, niemniej jednak zawsze cel jest ten sam. Bankowcy próbują po prostu ustalić, czy dany klient będzie w stanie spłacać z miesiąca na miesiąc ratę kredytu. Sęk w tym, że jeśli weźmiemy kredyt na 20-30 lat, to w tym czasie może zdarzyć się wszystko. Od zdarzeń losowych, po problemy finansowe, czy też kłopoty gospodarcze całego kraju. A po podpisaniu umowy kredytobiorca zostanie sam na sam z terminową spłatą kredytu. Czy można w jakiś sposób zagwarantować sobie zdolność kredytową? Wbrew pozorom nie jest to zbyt trudne, jednak zwiększa koszty kredytowania. Takim rozwiązaniem jest np. ubezpieczenie przed bezrobociem, co może pozwolić przetrwać okres pomiędzy utratą pracy i znalezieniem kolejnej posady. Polisa tego rodzaju nie jest jednak bezwarunkowa. Przede wszystkim wypłata ewentualnego świadczenia ograniczona jest do kilku miesięcy, więc nie chroni przed długotrwałym bezrobociem. Dużo ważniejsze może być posiadanie ubezpieczenia na życie. O ile, bowiem z utratą pracy można sobie jeszcze poradzić, to przeciwności losu już mogą nam uniemożliwić spłacenie kredytu. Wypadki, utrata zdrowia, a czasami i życia przez jedno ze współkredytobiorców jest nie tylko wielkim bólem, ale też wpędza najbliższych w duże problemy finansowe. Koszt właściwej polisy ubezpieczeniowej w relacji do wartości kredytu i możliwych szkód będzie po prostu niewielki. Będzie to niska cena za spokój. Na szczęście najtrudniejsze sytuacje zdarzają się jednak na tyle rzadko, że raczej powinniśmy zainteresować się tym, jak podołać spłacie kredytu na bieżąco.


Sektor bankowy ma najzdrowszy portfel kredytowy w historii polskiej bankowości, bowiem wyciągnął on wnioski z lekcji w latach 1993-95 i 1998-2003. Nie ma powodów, żeby mu nie ufać - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.

______________________________


Zobacz wypowiedź
Krzysztofa PietraszkiewiczaJak więc odpowiedzieć sobie w prosty sposób, na jaki kredyt nas stać? Na rynku amerykańskim, który jest dużo bardziej rozwinięty niż nasz, i gdzie udziela się o wiele, wiele więcej kredytów szacuje się, że bezpieczny poziom raty, to taki, który nie przekracza jednej trzeciej dochodów. Czyli zarabiając na rękę 2400 zł miesięcznie byłoby to 800 zł, a dla przykładowo 3000 zł byłoby to już 1000 zł. Sądzi się też, że bezpieczny poziom długu to dwu-trzykrotność dochodów rocznych brutto. W polskich warunkach przy zarobkach 5000 zł brutto miesięcznie byłoby to 150000 zł. Banki dziś oczywiście dają więcej kredytu przy takich dochodach, bo liczą, że dochody polskiego społeczeństwa będą szybko wzrastały. Potwierdza to wzrost wynagrodzeń. Takie założenie może być jednak niebezpieczne, szczególnie przy zaciąganiu kredytów mieszkaniowych, które udzielane są na długie terminy. Planowanie finansowe w takich warunkach budżetu domowego nie będzie już li tylko pustym sloganem. W prosty sposób można zapewnić sobie stabilność i bezpieczeństwo finansowe, dysponujące nawet relatywnie niskimi dochodami świadomie gospodarując środkami i przestrzegając kilku prostych i łatwych zasad.

Zalecanie dyscypliny wydatków wydaje się truizmem, ale istnieje kilka prostych sposobów na ich ograniczenie. Przede wszystkim warto dokładnie je planować, a środki, jakimi dysponujemy dzielić na budżety. Warto zastanowić się i spisać wszystkie wydatki stałe w danym miesiącu i dla nich zablokować środki na rachunku bankowym. Jednocześnie zastanawiając się, które grupy wydatków możemy obniżać. Ustalamy również bieżącą wysokość zobowiązań finansowych, w tym oczywiście kredytu hipotecznego. Jeśli nasze zobowiązania są zróżnicowane należałoby się zastanowić nad ich konsolidacją. Konsolidowanie długu i obniżanie kosztów finansowanie będzie stanowić ważny element strategii domowego budżetu. Jeśli spłacamy kredyt konsumpcyjny, samochodowy lub korzystamy z limitu w karcie kredytowej na pewno są one wyżej oprocentowane niż kredyt hipoteczny. Można w takim wypadku podwyższyć sumę kredytu hipotecznego w części z dowolnym celem i dzięki temu spłacić pozostałe, droższe w obsłudze zobowiązania. Obniży to koszty i pozwoli też lepiej kontrolować wydatki. Jedna wysoka rata działa też bardziej mobilizująco na kredytobiorcę niż wiele, ale drobnych kwot, które pozornie wydają się łatwiejsze do udźwignięcia. Iluzja niskich rat, co zresztą często jest wykorzystywane w reklamach, niejednego już kredytobiorcę wpędziła w kłopoty.

Po podzieleniu środków pozostałą kwotę do dyspozycji dzielimy również na części i również blokujemy na rachunku, Np. zakładając krótkoterminowe lokaty, aby środki nie były łatwo dostępne. Pozwoli nam to ochronić się przed niepotrzebnymi, impulsywnymi zakupami i wydatkami. Na zakupy warto wybierać się z odliczoną kwotą środków w postaci gotówki lub korzystając z ograniczonego salda w koncie. Niewielka ilość gotówki na drobne, kompulsywne zakupy oczywiście jest dopuszczalna, ale kluczem do porządku w budżecie domowym jest właśnie ograniczanie dostępności łatwego pieniądza. Takie świadome zarządzanie środkami pozwoli nam lepiej przetrwać trudne czasy. W miarę możliwości dobrym rozwiązaniem są również próby gromadzenia pewnych, nawet minimalnych oszczędności. Robiąc drobne, ale systematycznie oszczędności zabezpieczymy się przed niespodziankami. Tworzenie oszczędności, które będą stanowić rezerwę, gdy np. kredyt będzie droższy lub nasze dochody w przyszłości mogą się zmniejszyć, pozwoli na łagodne przejście przez ewentualne problemy z płynnością finansową. Oczywiście zgromadzone tą drogą oszczędności mogą być też wykorzystane w późniejszym czasie do wcześniejszej spłaty kredytu, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie stabilizacji.

Do bardziej radykalnych i systemowych sposobów poprawy stanu własnego budżetu zaliczylibyśmy już takie działania, jak świadome ograniczanie konsumpcji, czy zastępowanie droższych produktów, tańszymi. Wbrew pozorom do pewnego zakresu jest to możliwe bez znaczącej utraty ich funkcjonalności. Korzystając z dużej konkurencji na rynku można rzeczywiście obniżyć koszty życia, bez obniżania drastycznie jego standardu. Działania kredytobiorcy mogą też zmierzać do powiększania swojej siły dochodowej. Zastanowienie się nad swoją drogą zawodową, próby poszukiwania lepiej płatnej pracy, bardziej aktywne zachowania na rynku pracy pozwolą na powiększenie naszych dochodów. Kolejną sprawą jest bilans posiadanych aktywów. Być może nie potrzebujemy np. dwóch samochodów w rodzinie, ale również np. niektórych urządzeń. Dzięki dostępności i taniości aukcji internetowych być może za czasami nawet niewiele warte rzeczy, które są dla nas zbędne można uzyskać całkiem sensowne pieniądze.

I na sam koniec pozostaje nam pozostaje jeszcze „wiara i optymizm”, że damy sobie radę. Chcieć to móc mówi przysłowie, więc warto zawsze być nastawionym pozytywnie, ale takie nastawienie nie powinno eliminować poczucia odpowiedzialności za budżet domowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do własnych możliwości finansowych, umiejętności należy zawsze szukać profesjonalnej porady u osób znających realia finansów. I jeśli nawet pojawiają się kłopoty, nie załamywać rąk, tylko szukać rozwiązań w porozumieniu z bankiem. Częstym błędem kredytobiorców mających trudności ze spłatą kredytu jest oczekiwanie na cud. Brnięcie w długi licząc na odwrócenie złej passy. Niestety takie podejście zawsze kończy się źle, a gdy do drzwi puka komornik jest już za późno. Pamiętając o kilku prostych zasadach i odpowiednio wcześniej przygotowując się na trudne czasy, mając za oręż zdrowy rozsądek, żaden kryzys nie będzie nam już straszny.

Bogusław Półtorak
Główny Ekonomista Bankier.pl S.A.
Źródło:

Do pobrania

zbpjpg
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~dre
Zdolności się nie uratuje. Można jedynie postarać się o kredyt z wymaganą mniejszą zdolnością:
http://kredyt.ogar.pl/doplaty.html
~Mav2007
Chyba cos ci na uszy siadlo - bo dokladnie nie uslyszales...

Kredyt z doplata z programu RnS ma zdolnosc liczona dla calosci rat !! A wiec dokladnie tak samo jak dla kredytu w PLN o podobnym oprocentowaniu. Tak wiec doplaty w ogole nie wplywaja na to, czy masz zdolnosc np na mieszkanie za 300k czy jej nie masz.
~Piotr
Przede wszystkim to nie żyć na krechę a kłopoty finansowe nam nie będą groziły. Ewentualne kredyty brać tylko na cele inwestycyjne lub hipotekę na mieszkanie, żadnych konsumpcyjnych, na samochody, wycieczki itd. - dopóki nie żyje się ponad stan można spać spokojnie.
~M.
Ogólnie bełkot o niczym. Plus kilka bzdur. Jak chociażby: "bezpieczny poziom raty, to taki, który nie przekracza jednej trzeciej dochodów. Czyli zarabiając na rękę 2400 zł miesięcznie byłoby to 800 zł, a dla przykładowo 3000 zł byłoby to już 1000 zł.". Może autor artykułu śmie twierdzić, że ktoś, kto ma 900 zł może sobie Ogólnie bełkot o niczym. Plus kilka bzdur. Jak chociażby: "bezpieczny poziom raty, to taki, który nie przekracza jednej trzeciej dochodów. Czyli zarabiając na rękę 2400 zł miesięcznie byłoby to 800 zł, a dla przykładowo 3000 zł byłoby to już 1000 zł.". Może autor artykułu śmie twierdzić, że ktoś, kto ma 900 zł może sobie spokojnie pozwolić na 300 zł raty? Wszak to nadal 1/3 dochdu. Może autor by cos się dowiedział o kwotach, które są stałe i zależne od wielkości gospodarstwa domowego? Wszak już zarabiający 9 tys może sobie pozwolić na ratę wyższą, niż 3 tys.

Jeśli tacy są ekonomiści, to nie dziwię się, że jest kryzys w finansach. Chyba, że to jakiś ekonomista-student pierwszych lat na stażu.
~ma
Czy autor zna zakres ubezpieczenia od bezrobocia? Uzyskanie odszkodowania w formie spłaty kilku miesięcznych rat jest fikcją. Ubezpieczenie obowiązuje Klientów, którzy mają status bezrobotnego z prawem do zasiłku, a więc rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (95% przypadków) uniemożliwia wypłatę Czy autor zna zakres ubezpieczenia od bezrobocia? Uzyskanie odszkodowania w formie spłaty kilku miesięcznych rat jest fikcją. Ubezpieczenie obowiązuje Klientów, którzy mają status bezrobotnego z prawem do zasiłku, a więc rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (95% przypadków) uniemożliwia wypłatę odszkodowania.
~Wojtek F.
Autor pomylił pojęcia. Dochód netto nie jest równy dochodowi rozporządzalnemu. Czyli jeśli ktoś zarabia 2400 na rękę, to dochód rozporządzalny ma przykładowo albo 500, albo 1000 albo 1500 zł, zależy od sytuacji. Wówczas jedna trzecia z tego to np 300 czy 500 zł, a NIGDY nie będzie 800.
bogus
Dziekuję, rzeczywiście miał być dochód netto. Pozdrawiam.
~prześmiewca
"I na sam koniec pozostaje nam pozostaje jeszcze „wiara i optymizm”, że damy sobie radę." buhaha :) mam jeszcze wiarę i optymizm, że tego typu pierdoły nie będą tu publikowane.
~MaIN
Ja ze zdolnością kredytową nie mam żadnych problemów, a biorę duży kredyt na zakup działki i budowę domu (razem jakieś 650 tysięcy) w Eurobanku. Co więcej nie wymagają ode mnie żadnego wkładu własnego -pewnego rodzaju zabezpieczeniem jest już moje mieszkanie. Poza tym, uważam, że banki wykorzystując magiczne słowo "kryzys" Ja ze zdolnością kredytową nie mam żadnych problemów, a biorę duży kredyt na zakup działki i budowę domu (razem jakieś 650 tysięcy) w Eurobanku. Co więcej nie wymagają ode mnie żadnego wkładu własnego -pewnego rodzaju zabezpieczeniem jest już moje mieszkanie. Poza tym, uważam, że banki wykorzystując magiczne słowo "kryzys" zwietrzyły okazję do podniesienia różnych opłat i prowizji, czyli łatwego zarobku. Szczęście, że Eurobank tego (póki co) nie uczynił...
~art
Kiedy byłeś w Eurobanku??? Świat kredytów zmienia się dzisiaj bardzo szybko.....

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki