REKLAMA

Jak Putin uzbroił Rosję w złoto

Krzysztof Kolany2017-10-09 10:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-10-09 10:01

Najnowsze dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego ujawniły dalsze zwiększenie rosyjskich rezerw złota. Sama w sobie jest to informacja niezbyt sensacyjna. Warto ją jednak osadzić w szerszym kontekście „dedolaryzacji” rezerw walutowych Rosji.

Według najświeższych oficjalnych danych MFW w sierpniu Bank Rosji dokupił 14,9 ton złota, czyli nieco więcej (13,6 ton) niż w lipcu. Od początku roku Rosja powiększyła rezerwy złota o 129,1 ton. 

Zakupy królewskiego metalu kontynuowały także władze monetarne Kazachstanu (+4,7 ton). O 6,1 ton zwiększyły się rezerwy tureckie, ale w tym kraju do statystyk zalicza się także złoto przechowywane przez banki komercyjne w banku centralnym stanowiące część rezerwy obowiązkowej.

fot. REUTERS/ITAR-TASS / / FORUM

Już 10. miesiąc z rzędu milczenie w kwestii złota zachował Ludowy Bank Chin, raportując brak zmian oficjalnych rezerw. W rezultacie Rosja mająca 1.744,3 ton złota może niedługo wyprzedzić Chiny, które oficjalnie raportują posiadanie 1.842,6 ton (nieoficjalnie mówi się o wartościach zdecydowanie wyższych).

Władze Rosji są niezwykle konsekwentne w realizacji polityki zwiększania rezerw złota. Bank Rosji kupuje królewski metal od 2000 roku, głównie skupując urobek krajowych kopalni. Jednak od roku 2006 skala zakupów wyraźnie przyspiesza. W efekcie rosyjskie rezerwy złota są już 5-krotnie większe niż 15 lat temu.  

Trend zwiększania rosyjskich rezerw złota został zapoczątkowany kilka miesięcy po tym, jak do władzy doszedł Władimir Putin (objął stanowisko prezydenta Federacji Rosyjskiej 31 grudnia 1999 roku). Od kilku lat Rosja stara się ograniczyć rolę dolara jako podstawowej waluty rezerwowej świata. O ile stosunkowo niewielka siła rosyjskiej gospodarki nie pozwala tu na zbyt wiele, o tyle już szóste co do wielkości rezerwy walutowe dają pewne możliwości. Dość powiedzieć, że złoto stanowi już 17,3% rosyjskich rezerw walutowych, podczas gdy w przypadku Chin udział ten wynosi tylko 2,4%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pytek21
Teraz już uzbraja w złoto... to juz zaczyna być żenujące. Zaraz jak odblokuje import wieprzowiny to będzie uzbrajanie w wieprza, aż strach się bać.
ajwaj
Wlasnie - a m.in. po co?
Znaczenie dealu Ar. Saudyjska - Rosyjska Federacja jest przelomowe:
Ros. Fed. zgodzila sie sprzedac Ar. Saud. ALE bez kodów, jak i Turcji (panstwo NATO-najwieksza armia Europy) & co. + new Kalachy, amunicje-licencje, + czolgi T-90 + transportery itd. Nie za petrodolary...
Wg poroz. z 1971 Jamajka
Wlasnie - a m.in. po co?
Znaczenie dealu Ar. Saudyjska - Rosyjska Federacja jest przelomowe:
Ros. Fed. zgodzila sie sprzedac Ar. Saud. ALE bez kodów, jak i Turcji (panstwo NATO-najwieksza armia Europy) & co. + new Kalachy, amunicje-licencje, + czolgi T-90 + transportery itd. Nie za petrodolary...
Wg poroz. z 1971 Jamajka - $ oparty na zlocie uncja=35$ w zlocie, zastapil petrodolar. Petrodolar daje mozliwosc drukowania $$$ beztrosko.
BRICS=m.in.Chiny, Indie, Ros.Fed. (najwieksza unia swiata) porozumialy sie w sprawie odchodzenia od petrodolarów, Chiny wkrótce otwieraja gielde FUTURE OIL w juanach oparta na ZLOCIE (ChRL="$$$ jest waluta spekulacyjno-polityczna, nie uzaleznimy przyszlosci od tego")
open_mind
A zachód - więcej długu, więcej długu, i rozkręcanie wojennych scenariuszy. A w planie dalsze rozwalanie świata. Po ostatnim „sukcesie” na bliskim wschodzie, a wszystko w obronie walut papierowych. I zwyciężymy pokonamy nam nie straszne Rosja, Chiny, Korea! Czyżby nas oszukiwali? ale skąd to pewnik ! Niestety królestwa A zachód - więcej długu, więcej długu, i rozkręcanie wojennych scenariuszy. A w planie dalsze rozwalanie świata. Po ostatnim „sukcesie” na bliskim wschodzie, a wszystko w obronie walut papierowych. I zwyciężymy pokonamy nam nie straszne Rosja, Chiny, Korea! Czyżby nas oszukiwali? ale skąd to pewnik ! Niestety królestwa zachodnie to giganci na papierowych nogach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki