REKLAMA
WEBINAR

Islandia zamyka ambasadę w Moskwie. "Poziom kontaktów najniższy w historii"

2023-06-09 16:34, akt.2023-06-09 19:19
publikacja
2023-06-09 16:34
aktualizacja
2023-06-09 19:19

Kontakty polityczne, handlowe i kulturalne Islandii z Rosją znalazły się obecnie na najniższym poziomie w historii, dlatego podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności naszej ambasady w Moskwie - poinformował w piątek resort spraw zagranicznych w Reykjaviku. Nie oznacza to jednak zerwania islandzko-rosyjskich stosunków dyplomatycznych - dodał.

Islandia zamyka ambasadę w Moskwie. "Poziom kontaktów najniższy w historii"
Islandia zamyka ambasadę w Moskwie. "Poziom kontaktów najniższy w historii"
fot. Viacheslav Lopatin / / Shutterstock

Placówka będzie funkcjonowała w dotychczasowej formie do końca lipca. Działalność misji dyplomatycznej zostanie wznowiona, gdy nastąpią ku temu sprzyjające okoliczności - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej islandzkiego rządu.

"Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ Islandia cieszy się dobrymi relacjami z narodem rosyjskim od czasu uzyskania (przez nasz kraj) niepodległości w 1944 roku. Jednak obecna sytuacja po prostu nie pozwala naszej małej służbie zagranicznej na utrzymywanie ambasady w Rosji. Mam nadzieję, że pewnego dnia normalne i owocne stosunki z Rosją staną się (znów) możliwe, ale to zależy od decyzji podjętych przez Kreml" - oznajmiła islandzka minister spraw zagranicznych Thordis Gylfadottir.

Ambasada Islandii w Moskwie funkcjonowała od 1944 roku, z wyjątkiem lat 1951-53, kiedy nasze kraje nie prowadziły wymiany handlowej. Związek Radziecki nie utrzymywał ambasadora w Reykjaviku w latach 1948-54 - przypomniały islandzkie władze.

23 marca parlament Islandii Althing uznał za zbrodnię ludobójstwa Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze. W maju rząd w Reykjaviku przekazał ukraińskiej armii szpital polowy, a także zakupił na rzecz sił zbrojnych tego kraju dziesięć ciężarowych cystern do przewozu paliwa.

Na początku maja 2022 roku, ponad dwa miesiące po rozpoczęciu inwazji Rosji na sąsiedni kraj, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił przed Althingiem za pośrednictwem łącza wideo. Było to historyczne wydarzenie, ponieważ w parlamencie Islandii, utworzonym w 930 roku i uważanym za najstarszy parlament na świecie, nigdy wcześniej nie przemawiał przywódca innego państwa.

Islandia należy do światowej czołówki krajów, których obywatele jednoznacznie opowiadają się przeciwko polityce Kremla. Jak wynika z opublikowanego pod koniec kwietnia sondażu amerykańskiego Instytutu Gallupa, aż 93 proc. Islandczyków odnosi się negatywnie do działań Rosji. Bardziej krytyczni są w tym względzie jedynie mieszkańcy Ukrainy, Szwecji i Norwegii (96 proc. ludności tych państw nie popiera Rosji) oraz Polski (95 proc.). (PAP)

Wiceszef MSZ: decyzja Islandii ws. ambasady w Moskwie to ważny sygnał dla innych państw

"Solidarny gest MSZ Islandii z Ukrainą. Niezgoda na łamanie prawa międzynarodowego znajduje odzwierciedlenie w decyzji o zawieszeniu działalności Ambasady Islandii w Rosji. To kolejny krok naszych sojuszników na rzecz pokoju" - napisał w piątek po południu wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk na Twitterze odnosząc się do tej informacji.

W rozmowie z PAP zaznaczył, że jest to obniżenie przez Islandię rangi stosunków dyplomatycznych z Rosją. Dodał, że choć w komunikacie islandzkiego MSZ nie pada nazwa Ukrainy, to podjęta decyzja jest "ważnym sygnałem", także dla innych państw. "Islandia jest chyba pierwszym krajem, który te stosunki z Rosją obniżył" - zaznaczył.

szm/ tebe/ mja/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Raffmo
Izolować ten terrorystyczny kraj.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki