Intercyza to nie tylko podział majątku

redaktor Bankier.pl

Intercyza bardzo często kojarzy się z ochroną majątku przed przyszłym mężem czy żoną, która dorobiła się mniej w dotychczasowym życiu. Jednak niewiele osób wie, że istnieją aż trzy rodzaje intercyzy, a jedna z nich polega nawet na rozszerzeniu wspólności majątkowej.

W Polsce ustawowym ustrojem majątkowym po zawarciu małżeństwa jest wspólność majątkowa. Obywatele mają do dyspozycji trzy rodzaje intercyzy, które mogą ten stan zmienić.

1. - Rozszerzenie wspólności majątkowej oznacza, że małżonkowie właściwie pozbawiają się swoich majątków osobistych, choć niektóre składniki majątku osobistego nie mogą zostać włączone do wspólności (np. niewymagalne wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków) - tłumaczy Przemysław Kaczor z Kancelarii Łatała i Wspólnicy. - Jeśli intercyza zostanie spisana już po powstaniu zobowiązania, to i tak za długi powstałe przed tym faktem małżonkowie odpowiadają tak, jakby między nimi nie było rozdzielności majątkowej.

2. Ograniczenie lub zniesienie wspólności majątkowej będzie oznaczać, że wspólny majątek albo zostaje pomniejszony, albo w ogóle nie będzie istniał. W drugim przypadku (tzw. rozdzielność majątkowa) każdy z małżonków zachowuje swój majątek zarówno nabyty przed zawarciem takiej umowy, jak i majątek nabyty później oraz samodzielnie zarządza takim majątkiem.

3. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest szczególnym rodzajem intercyzy, najmniej popularnym w naszym kraju, a jednocześnie najbardziej sprawiedliwym w związkach, w których jedna osoba rezygnuje trwale z pracy i poświęca swój czas opiece nad dziećmi bądź prowadzeniu domu. - Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu intercyzy. W razie ustania wspólności majątkowej (np. rozwód) dorobek każdego z małżonków zostaje obliczony według zasad określonych w umowie lub zasad określonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (w razie braku zasad umownych). W przypadku nierównej wartości dorobków, małżonek którego dorobek jest mniejszy może żądać jego wyrównania.” - tłumaczy Przemysław Kaczor.

Ustroje majątkowe w innych krajach Unii Europejskiej


W Niemczech i Szwajcarii ustrojem ustawowym jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, w Austrii - rozdzielność majątkowa. Francuzów obowiązuje natomiast wspólność praw nabytych w czasie trwania małżeństwa, a Holendrów zaś wspólność majątkowa praw nabytych przed zawarciem i w czasie małżeństwa.

Katarzyna Waś-Smarczewska
Bankier.pl
k.was@bankier.pl

Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl