REKLAMA

Innowacyjny jak polski bank

Wojciech Boczoń2016-03-29 06:08analityk Bankier.pl
publikacja
2016-03-29 06:08

Banki działające w Polsce są pod względem innowacji w światowej czołówce. Nie tylko nadążają za światowymi trendami, ale same je kreują. Ten sukces zawdzięczają w dużej mierze klientom, którzy szybko adaptują nowości.

Wiele można powiedzieć o bankach działających w Polsce, ale nie można im odmówić palmy innowatorów. Widać to w kategorii „Innowacyjność” rankingu Giełdowa Spółka Roku, w której sektor bankowy jest najliczniej reprezentowanym w czołówce rankingu.

Polski sektor należy do najbardziej nowoczesnych na świecie, a klienci polskich banków stanowią poligon doświadczalny dla wszelkich nowinek technologicznych. Wynika to jednak nie tylko z chęci wykazania się przed zachodnimi konkurentami, ale także z zaszłości historycznych. Paradoksalnie, dzisiejsza bankowość skorzystała na tym, że do połowy lat 80-tych XX wieku na rynku nie było prywatnej konkurencji.

Lp. Spółka Ocena główna Innowacyjność Stopa zwrotu 2015 r.
1. CD PROJEKT S.A. 87,76 93,88 32,63%
2. CI GAMES 84,57 91,43 166,30%
3. QUERCUS TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH S.A. 81,90 90,48 -15,54%
9. MBANK 76,00 82,86 -37,00%
17. BANK ZACHODNI WBK S.A. 70,71 78,57 -24,27%
17. ING BANK ŚLĄSKI S.A. 76,00 77,14 -16,30%
22. BANK MILLENNIUM S.A. 67,14 75,00 -33,01%
34. ALIOR BANK 70,48 71,43 -14,72%
36. IDEA BANK S.A. 65,71 71,43 -4,13%
39. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. 70,86 68,57 -32,77%

Otwarcie rynku pozwoliło nam przeskoczyć kilka szczebli w drabinie bankowej ewolucji. Ominęliśmy ślepe uliczki, nietrafione inwestycje i przestarzałe rozwiązania. 

Polski bank mobilny

Polskie banki idą z duchem czasu, udostępniając klientom nowoczesne rozwiązania. Za dobry przykład może posłużyć bankowość mobilna i płatności z wykorzystaniem smartfonów. Z danych PRNews.pl wynika, że banki mają dziś już 5 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej. Takie rozwiązanie wdrożyły już niemal wszystkie banki komercyjne i część banków spółdzielczych. 5 mln to dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że pierwsze aplikacje mobilne z prawdziwego zdarzenia pojawiły się zaledwie 6 lat temu, a boom rozpoczął się 2-3 lata później. Dla porównania, użytkowników dostępnej już od 18 lat bankowości internetowej jest 14,5 mln.

Nasz rynek cechuje się wysoką konkurencyjnością, ale banki potrafią grać do wspólnej bramki. W ubiegłym roku na rynku zadebiutował polski system płatności mobilnych Blik. Dziś z płatności mobilnych Blik mogą korzystać klienci PKO Banku Polskiego, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, mBanku (i Orange Finanse), ING Banku Śląskiego i Alior Banku. Do wdrożenia szykują się kolejne banki – Credit Agricole, Getin Bank i neoBank.

Infrastrukturę obsługującą płatności Blik trzeba było zbudować od zera, bo w projekcie nie biorą udziału organizacje płatnicze Visa i MasterCard. To ewenement na światową skalę. Wszystko wskazuje też na to, że banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa – Blik posłuży jako podwalina do stworzenia polskiej karty płatniczej.

Nowa era bankowości internetowej

Banki inwestują także w inne systemy płatności mobilnych. Mobilne płatności zbliżeniowe pojawiły się na naszym rynku w 2012 roku, ale obecnie projekt wchodzi w nową fazę. Banki wykorzystują najnowszą technologię - HCE - do wdrożenia płatności z użyciem smartfonów. Do lamusa przechodzą rozwiązania oparte o karty SIM.

/ Materiały dla mediów

Usługę płatności HCE udostępniają już PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, Eurobank i Getin Bank. Lada moment takie rozwiązanie pojawi się w Alior Banku i mBanku. Bankowcy oczekują, że w niedługiej perspektywie czasu mobilne płatności zbliżeniowe w technologii HCE staną się rynkowym standardem.

W ostatnich latach banki rozpoczęły modernizację systemów bankowości internetowej, sięgając po najnowocześniejsze rozwiązania. Szerokim echem odbiło się wdrożenie w 2013 roku nowego systemu bankowości internetowej w mBanku, który zajmuje najwyższą pozycję wśród banków w kategorii "Innowacyjność" rankingu Giełdowej Spółki Roku. Bank wprowadził szereg nieszablonowych rozwiązań, w zupełnie nowy sposób zdefiniował bankowość internetową, a w efekcie zgarnął pulę nagród w międzynarodowych konkursach technologicznych.

Dziś coraz częściej banki wdrażają responsywne serwisy bankowości internetowej. RWD wciąż jest nowością w przypadku systemów transakcyjnych. Taką bankowość udostępniły już ING Bank Śląski, eurobank, Bank Millennium i Lion’s Bank – internetowy oddział Idea Banku. Mówiąc o innowacjach, nie sposób pominąć też mobilnego wpłatomatu zamontowanego na samochodzie BMWi3, który na ulice Warszawy wypuścił Idea Bank. Wdrożenie zebrało wiele nagród na międzynarodowych konkursach i zainspirowało zachodnich konkurentów.

Bankowość dla zamożnych. Kiedy banki rozłożą przed tobą czerwony dywan?

Bankowość dla zamożnych. Kiedy banki rozłożą przed tobą czerwony dywan?

Limuzyna podwożąca na lotnisko, wstęp na galę Oscarów – taka perspektywa brzmi luksusowo, ale to jeszcze nie wszystko, co banki są w stanie zaproponować klientom za założenie u nich konta w ramach premium i private banking. Czerwony dywan w oddziale bankowym nie jest jednak dostępny dla wszystkich – najbogatsze pakiety usług czekają tylko na tych, którzy dysponują majątkami liczonymi w milionach.

e-bank w służbie e-administracji

Ostatnia decyzja Ministerstwa Cyfryzacji potwierdza tezę o innowacyjności polskiej bankowości. Resort chce wykorzystać systemy bankowości internetowej do budowy e-administracji. W założeniu klienci banków będą mogli z poziomu e-banku załatwić nie tylko swoje sprawy finansowe, ale także skontaktować się urzędami. Testem sprawdzającym użyteczność systemów będzie wypłata świadczeń w ramach programu Rodzina 500+. Banki dostały miesiąc na dostosowanie swoich systemów. I wszystko wskazuje na to, że - jak na innowatorów przystało - zdążą na 1 kwietnia.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~młoda
bo polskie znaczy dobre :) i już nie raz to getin udowodnił. a teraz widzę,że faktycznie dbają o klienta. obsługa jest świetna, a kontakt mailowy wzorcowy, wszystko można załatwić :)
~elka
Płatności mobilne i BLIK w Getin Noble; nowocześnie i wygodnie
~teresa
getin jest w ogóle przodownikiem nowinek. mam u nich, wg mnie, najlepsze konto czyli getin up. wszystko za free, do tego karta z wyświetlaczem no i przelewy przez facebooka, które ułatwiają życie :)
~puma
Jeżeli chodzi o innowacyjność, np. bankowość mobilną to raiffeisen bije na głowę wszystkich! serio, jestem w tym banku, i codziennie mnie pozytywnie zaskakuje swoim podejściem do biznesu :D
~MORIS
oni mają fajną aplikację mobilną, no a poza tym bardzo dostosowują ofertę do klienta. więc zgadzam sie.
~SONDA
Czy uważasz, że pożyczanie czegoś, czego się nie posiada jest innowacyjne?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie
~niepelnosprawny_org
"CD PROJEKT S.A." myslalem, ze to bank :D
~Idiotyzm_wEUFORII
Podatek Bankowy hamulcowym całego sektora, a SKOKI się śmieją

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona
Podatek Bankowy hamulcowym całego sektora, a SKOKI się śmieją

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy,
jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html
~troll_watch
kto ci płaci za wklejanie tych bzdur
~Idiotyzm_wEUFORII odpowiada ~troll_watch
dzięki za reklamę !!!!

pozdrawiam

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki