Giełdowa Spółka Roku 2015 - znamy zwycięzców prestiżowego rankingu

CD Projekt, CI Games oraz Grupa Kęty to podium rankingu Giełdowa Spółka Roku 2015 organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Nagrody wręczono po raz siedemnasty. Spółki oceniła setka specjalistów związanych z rynkiem kapitałowym. Galę, w czasie której przedstawiciele spółek odebrali nagrody, transmitowaliśmy na żywo w portalu Bankier.pl.

(Puls Biznesu)

- Podczas dzisiejszego wieczoru poznamy te spółki z warszawskiego parkietu, które w ubiegłym roku zdobyły największe uznanie w oczach analityków, maklerów i doradców. Ich obecność w czołówce rankingu jest bardzo pozytywnym sygnałem dla inwestorów – powiedziała Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska otwierając galę wręczenia nagród.

Tegoroczny zwycięzca - CD Projekt - działa w branży produkcji gier video. Podstawą sukcesu spółki był "Wiedźmin 3: Dziki Gon", gra, którą CD Projekt wydał w maju. Trzecia część przygód Geralta z Rivii nie tyle zaspokoiła wygórowane oczekiwania, co je po prostu przerosła. "Wiedźmin 3" otrzymał liczne wyróżnienia, w tym to najważniejsze - tytuł gry roku na gali Game Awards w Los Angeles. "Dziki Gon" okazał się także sukcesem komercyjnym. Na całym świecie znalazł około 10 milionów nabywców, a CD Projekt zanotował finansowo najlepszy rok w swojej historii. 

To nie była jedyna nagroda dla CD Projektu tego wieczora. Prezes Kiciński na scenę wychodził czterokrotnie. Oprócz nagrody głównej producent "Wiedźmina" odebrał także pierwsze nagrody za sukces 2015 rok oraz za najbardziej innowacyjny produkt. Z kolei drugie miejsce przypadło CD Projektowi w kategorii perspektywy rozwoju.

- Sukces CD Projektu to sukces "Wiedźmina 3" - powiedział Kiciński, odbierając nagrodę z rąk Patricii Deyny. - "Wiedźmin" dostał bardzo wiele nagród, jednak to jest nagroda czysto biznesowa, co bardzo nas cieszy - dodał Kiciński, wspominając, że do tej pory w historii branży nie było gry, która zebrałaby więcej nagród niż najnowszy produkt CD Projektu.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

CD Projekt, w wyścigu po tytuł Giełdowej Spółki Roku, wyprzedził inną firmę zajmującą się produkowaniem gier - CI Games. W 2015 roku spółka dowodzona przez Marka Tymińskiego wprawdzie nie może pochwalić się równie spektakularną premierą co CD Projekt, jednak inwestorów przyciągały do CI Games nadzieje związane z grą "Sniper 3". Została ona zaplanowana na drugą połowę 2016 roku.

Podium zamknęły Kęty. Grupa kojarzona jest przede wszystkim z solidnością, regularnością i dywidendami. Wszystko to sprawia, że spółkę bardzo upodobały sobie OFE, które są głównymi akcjonariuszami Kęt. Na co dzień grupa zajmuje się produkcją wyrobów aluminiowych dla budownictwa. Swój portfel uzupełnia m.in. o opakowania spożywcze oraz zabudowy samochodowe. Szczególnie wysoko Kęty zostały ocenione za relacje inwestorskie. Grupa wygrała w tej kategorii ex equo z Orlenem.

Giełdowe Spółki Roku nagradzane były przez Patricię Deynę, Artura Żwaka, partnera w dziale audytu EY, Tomasza Ślęzaka, wiceprezes zarządu Work Service oraz Filipa Grzegorczyka, wiceministra Skarbu Państwa. Nagrody trafiły również do spółek spoza pierwszej trójki rankingu. Najbardziej kompetentnym zarządem według oceniających pochwalić się może Altus TFI. Nagrodę spółce wręczyła dr Iwona Sroka z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Z kolei za najlepsze perspektywy rozwoju doceniono Bioton. W tej kategorii nagradzającym był Piotr Krasnowski, dyrektor departamentu współpracy z klientami korporacyjnymi w Societe Generale CIB.

Podczas gali dokonano również oficjalnego rozstrzygnięcia konkursu "Mistrz GPW 2015". Głosami internautów tytuł ten przypadł spółce Grodno, która w finale pokonało CD Projekt. We wcześniejszych rundach ten dystrybutor sprzętu oświetleniowego w pokonanym polu pozostawił Grupę Azoty, Kruka oraz Ciech. 2015 rok był dla Grodna rokiem rekordowych wyników finansowych, gwałtownego wzrostu kapitalizacji oraz migracji z rynku NewConnect na główny parkiet GPW.

- Bardzo dziękuję czytelnikom "Pulsu Biznesu" i Bankier.pl, za to, że doceniliście Państwo drogę, którą przebyło Grodno - powiedział prezes Grodna, Andrzej Jurczak, nawiązując do szybkiego rozwoju spółki. Mistrzowi GPW nagrodę wręczył wiceprezes Elektrobudowy, Paweł Skrzypczak.

Jak powstał ranking?

Już po raz 17. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW. Na zlecenie „PB” TNS Polska przepytał stu specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów. W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2015 r. oraz styczniu i lutym 2016 r. obiektem szczegółowej oceny respondentów były najbardziej płynne spółki, wchodzące na koniec 2014 r. w skład indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80.

Ankietowani wystawiali noty w pięciu kategoriach: kompetencje zarządu, innowacyjność produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Eksperci mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2015 r. Na podstawie ocen w pięciu kategoriach powstał główny ranking. Zapytaliśmy ponadto o znajomość pozostałych notowanych firm. Uczestnik sondażu oceniał przeciętnie 23 spółki — 11 w pełnym zakresie i 12 pod względem znajomości.

W głównym rankingu uwzględniliśmy te podmioty, które oceniło przynajmniej trzech ekspertów. Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową.

Badani reprezentują domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, OFE i TFI oraz departamenty kapitałowe banków.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~stan2

Setka przeczytało mi się jako sekta.

! Odpowiedz
3 3 ~Alton

CDR?? Spółka roku ale od spekułu!

! Odpowiedz
3 3 ~zgniły-gon

Cena / War. Księg. 5,83
Spektakularny balon.

! Odpowiedz
0 5 ~świeży_ser

analizowanie spółki informatycznej pod kątem wartości księgowej jest pozbawione sensu.

! Odpowiedz
0 1 ~BBBplu

To już nie pomoże rynkowi. Nawet jeżeli hucznie obchodzona to już niestety tylko stypa. Najpierw patologie rynku do zlikwidowania, wpływ polityków na zarządy spółek, unowocześnienie rynku.

! Odpowiedz
1 7 ~hm

CDP wypracował w 2015 wszysto to, czego bym chciał od giełdowej spółki. Ktoś jeszcze na GPW osiągnął globalny i równie spektakularny sukces?

! Odpowiedz
2 10 ~adf

Wszystko poza dodatnim kuresem akcji.

! Odpowiedz
6 8 ~ljhlki

giełda - szulernia hazardownia. odradzam :/ chyba że chcesz stracić cały majątek :/

! Odpowiedz
3 7 ~Michał_

Ale cyrk kto to sponsorował

! Odpowiedz
9 11 ~TNT

Uważam, że CDR nie zasługuje na to miano w 2015 - Przynajmniej od strony inwestycyjnej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,13% 59 039,84
2020-01-17 17:15:02
WIG20 0,10% 2 175,95
2020-01-17 17:15:01
WIG30 0,02% 2 505,71
2020-01-17 17:15:01
MWIG40 0,22% 4 076,72
2020-01-17 17:15:00
DAX 0,72% 13 526,13
2020-01-17 17:37:00
NASDAQ 0,34% 9 388,94
2020-01-17 22:03:00
SP500 0,39% 3 329,62
2020-01-17 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.