Ile kosztuje utrzymanie domu?

Mieć własny domek z ogródkiem - to marzenie wielu osób, jednak strach przed wysokimi kosztami utrzymania całego budynku, potrafi skutecznie ostudzić nasze zapędy. Postanowiliśmy przeanalizować podstawowe opłaty związane utrzymaniem przykładowego domu i skonfrontować je z opłatami za mieszkanie.

(YAY Foto)

Wiadomym jest, że koszty utrzymania domu jednorodzinnego są wyższe niż mieszkania, chociażby ze względu na konieczność ogrzania większej powierzchni, opłat za media, czy dodatkowych opłat z tytułu posiadanej nieruchomości. Jak naprawdę wyglądają faktyczne koszty utrzymania średniej wielkości budynku? Czy faktycznie mogą zburzyć marzenia o posiadaniu własnego domku z ogródkiem?

Na utrzymanie standardowego domu wolnostojącego o powierzchni ok. 150 m kw. składa się wiele opłat. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ogrzanie budynku jest tą, która generuje największe koszty. Niezależnie od sposobu jaki wybierzemy, ogrzanie naszego domu wynosić będzie średnio od 500 do 700 złotych miesięcznie. Oczywiście najwięcej zapłacimy w sezonie grzewczym, jednak w lato możemy ograniczyć się jedynie do podgrzewania wody. W tym wypadku, już etapie budowy domu, nie należy oszczędzać na ociepleniu budynku.

- Dobra izolacja termiczna ścian zewnętrznych jest w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o połowę. Przy zastosowaniu nowszych technologii m.in. bloczków silikatowych lub betonu komórkowego i dodatkowe ocieplenie wełną lub styropianem ogranicza koszty ogrzewania. Jeżeli dach jest niedostatecznie lub w ogóle nieocieplony, również może zwiększać koszty - radzi Kuba Karliński z portalu DzialkaDlaCiebie.pl

Kolejną ważną cechą jest też bryła budynku

- Zwartą, kompaktową bryłę domu piętrowego na planie prostokąta lub kwadratu będzie łatwiej ogrzać niż rozległy bungalow na planie litery T lub C - dodaje Łukasz Dulęba z DzialkaDlaCiebie.pl.

Jeżeli chodzi o metody ogrzewania naszego domu, samych rozwiązań jest sporo. Zaczynając od pieców na węgiel, drewno lub ekogroszek. Są one w miarę przystępne cenowo, natomiast wymagają osobnego pomieszczenia, częstej obsługi i nie są zbyt czyste. Piece gazowe o dobrej sprawności są tylko trochę droższe, a przy korzystaniu z gazu miejskiego rachunki nie muszą być wysokie. Najdroższy jest zdecydowanie olej opałowy i prąd, jednak czasami nie ma wyjścia - jeżeli na obszarze, na którym stoi dom, plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego przewiduje tylko "czyste" technologie, a gaz miejski nie jest dostępny. Kolejną opcją jest pompa ciepła, która jest bardzo droga na początku, ale w eksploatacji wychodzi najtaniej. Niestety nie wszędzie da się ją zastosować. Można jeszcze skłonić się ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom na przykład instalacji paneli solarnych, które mogą zmniejszyć o jedną czwartą koszty ogrzania domu.

Opłaty za media

Kolejnym znaczącym wydatkiem, jaki muszą zapłacić właściciele domów, są opłaty za energię elektryczną. W tym wypadku większość powinna zamknąć się w rachunku nieprzekraczającym 150 złotych za miesiąc. Oczywiście tylko w przypadku, gdy prąd nie jest używany w celach grzewczych oraz gdy nie korzystamy z nadmiaru urządzeń elektrycznych. Warto w tym wypadku zastanowić się nad wyborem urządzeń, które cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Zakup sprzętów RTV i AGD z najwyższą klasą energooszczędności, żarówek zużywających mniej prądu oraz wybór korzystniejszego dostawcy - takie działania mogą zmniejszyć comiesięczne rachunki nawet o połowę.

Opłaty za wodę są również dosyć trudne do oszacowania. Wszystko zależy oczywiście od tego, ile osób mieszka w domu oraz od cennika, jaki narzucą nam radni. Koszty zużycia wody są odwrotnie proporcjonalne do tych, które musimy płacić za ogrzewanie. W sezonie zimowym zapotrzebowanie naszego domu na wodę jest dosyć niskie i nie powinno przekraczać 130 zł miesięcznie. Inaczej jest latem, gdy nasz ogródek niemiłosiernie domaga się podlania. W sezonie letnim rachunek za wodę może wynieść nawet do 300 zł.

- Dla osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za wodę dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja wodooszczędnych baterii oraz zakup sprzętów AGD zużywających mniej wody. Jeżeli rachunki za wodę są uzależnione w znacznej mierze od naszego ogródka, powinniśmy zainwestować w instalację, która zbiera deszczówkę i pozwala ją powtórnie wykorzystać do podlewania roślin. Dobrym rozwiązaniem jest też automatyczny system nawadniania - radzi Kuba Karliński z portalu DzialkaDlaCiebie.pl

Opłaty za wywóz śmieci również są uzależnione założeń, jakie przyjęli radni w danej gminie. W większych miastach cenniki są uzależnione od powierzchni domu, w mniejszych zaś od liczby zgłoszonych członków rodziny. Mniejsze opłaty zapłacą też te gospodarstwa domowe, które zobowiązały się segregować swoje śmieci. 4-osobowa rodzina mieszkająca w domu o powierzchni ok. 150 m kw. może zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Zobowiązania podatkowe

Ostatnią z obowiązkowych opłat są podatki za dom i działkę, które musimy wnieść do urzędu miasta lub gminy. Warto przed zakupem lub budową domu sprawdzić, jakie są opłaty podatków nieruchomości, czasami może okazać się, że sąsiednia gmina może mieć niższe stawki. Górne granice opłat za budynek mieszkalny i grunt wynoszą odpowiednio 75 i 47 groszy z m kw. Sam podatek dla średniej wielkości domu nie jest również znaczącym obciążeniem. Dla domu o pow. 150 m kw. postawionego na działce 650 m kw. zapłacimy miesięcznie maksymalnie około 35 złotych.

Średnie miesięczne koszty związane z utrzymaniem domu o powierzchni 150 m kw. powinny zamknąć się w kwocie do 1 000 zł. Porównując to do comiesięcznych wydatków związanych z utrzymaniem o połowę mniejszego mieszkania, kwota ta wcale nie jest tak odstraszająca. Posiadając mieszkanie o pow. 70 m kw. w Warszawie, trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 700-800 złotych miesięcznie. Podsumowując, utrzymanie 1 metra kwadratowego średniej wielkości domu kosztuje nieco ponad 6 zł, za to 70-metrowego mieszkania już ponad 10 złotych. Gdyby więc porównać dom i mieszkanie o takiej samej powierzchni to koszty utrzymania przemawiałyby zdecydowanie za tym pierwszym.

Agata Szlęzak, Magmillon

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~Marta

Zabrakło mi tu ważnej informacji o kosztach remontu. Nie mam na myśli remontu wnętrz typu malowanie, bo nie zależnie od "lokalu" co jakiś czas będzie to robione. Mam na myśli elewację, dach, podjazd, ogrodzenie i pewnie kilka innych.

Działka, na której to marzenie stanie, nie będzie pewnie absolutnym klepiskiem, a trawę i krzewy trzeba przyciąć, a nawierzchnię naprawić. Mieszkanie tego nie wymaga.

Mieszkam w mieszkaniu, po cichu wzdycham do domku, ale mam świadomość, że domek z dala od miejsca pracy (dojazd >30 minut) sprawia, że czasu na "zajmowanie się" tym domkiem i "mieszkanie" będzie bardzo niewiele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~chrupol

Rzetelny rachunek za dom pow. 156m2 rodzina 2 os. dorosłe i 2 dzieci.

Zima: koszt co 2 m-ce gaz = 800 PLN * 3(wrz. do marz.) =2600 PLN
Woda + scieki : co 2 m-ce ok 150 PLN
prąd 100 PLN co miesiąc
Internet + tel ok 100 PLN co miesiąc (2 osoby)
podatek raz rocznie ok 200 PLN
ubezpieczenie 200 PLN
śmieci 60 PLN co kwartał

dziękuję za uwagę to są koszta

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Julia

A na fotografii domki z jakiego kraju?

! Odpowiedz
1 0 ~reniu71

Z kosztem ogrzewania ktoś przesadził, chyba, że mamy do czynienia z starym domem z podpiwniczeniem i bez ocieplenia. W moim nowym domu 130m2 z garażem zużyłem przez 11 miesięcy 800m3 gazu, bo dopiero tyle tam mieszkam, ale to wychodzi jakieś 150zł miesięcznie. PS. Gazem ogrzewam c.o. podłogowe, 12cm styropian ocieplenie. c.w.u i gotujemy,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Jan

Garaż, strych masz ogrzewany? Silne wiatry wieją? Wietrzysz w łazienkach całą dobę? Lubisz temperaturę 17*C czy 23*C?

! Odpowiedz
1 0 ~poyerbany

Nie da się zrobić dokładnych kalkulacji. Chociażby garaż - jeśli chcemy mieć tam ciepło, bo często coś majsterkujemy, to zobaczcie jak duża jest wymiana powietrza kiedy otwieramy garaż "ręcznie", wyjeżdżamy, wychodzimy z auta i dopiero zamykamy garaż. I tak 2/4 razy dziennie (może zdarzy się niespodziewany wyjazd wieczorem). Można długo wymieniać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Drzymała

Przy domku jednorodzinnym proszę uwzględnić podatek od nieruchomości budynków gospodarczych. chyba że je rozebrać a opał, grabki,szpadle trzymać pod foliakiem co widzę coraz cześciej jadąc przez nasz kraj.

! Odpowiedz
0 2 ~Julia

A ja co raz częściej widzę działające przydomowe wiatraki, kolektory ciepła, panele solarne, przydomowe oczyszczalnie ścieków. Podatek w Polsce i Europie jest nawet od powietrza, więc to inna sprawa. A narzędzia ogrodnicze można schować w pięknej skrzyni, która po zamknięciu może służyć za wygodną ławeczkę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Art

Na narzędzia wystarczy postawić np.mały kontener morski, który budynkiem nie jest i nie podlega podatkowi.

! Odpowiedz
0 1 ~babcia odpowiada ~Art

Miast kontenera może "Wóz Drzymały"-tylko czy należy zdjąć koła, pompować do 0,9 - 1,3 bara, czy spuścić powietrze. No bo "chłopcy" mogą wpaść na różne formy "frycowego". No chyba, że "furtką" będzie wóz bez zamykania i z wentylacją wymuszoną ...?
"Koniec świata ..."

Chyba najtańszy będzie szałas w lesie, hm ....?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne