REKLAMA

Idea Bank realizuje strategię, pośrednictwo przy obligacjach GetBacku to kilka proc. prowizji (wywiad)

2018-04-30 10:00
publikacja
2018-04-30 10:00

Idea Bank rozwija się w 2018 r. w tempie założonym w strategii, chce sprzedać w tym roku produkty kredytowe o wartości 9-10 mld zł i powinien zawiązać niższe niż w 2017 r. rezerwy. Z pośrednictwa przy obligacjach GetBacku bank uzyskał w 2017 r. kilka procent wyniku prowizyjnego - poinformował PAP Biznes Tobiasz Bury, prezes Idea Banku.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Bank informował wcześniej, że należności grupy od GetBacku wynoszą 14,3 mln zł i składają się na to obligacje o wartości 8,3 mln zł i należności handlowe w wysokości 6 mln zł.

"Udział w procesie oferowania obligacji GetBacku dał bankowi kilka procent wyniku prowizyjnego zaraportowanego za 2017 rok. Nie była to istotna ani też kluczowa pozycja samego wyniku prowizyjnego, nie mówiąc już o przychodach całego banku” - powiedział PAP Biznes Bury.

Wynik prowizyjny Idea Banku w 2017 roku wyniósł 311,4 mln zł, z kolei wynik z tytułu odsetek wyniósł 681,4 mln zł.

"W wymiarze finansowym nie jest to istotna wartość, ale najważniejsza jest dla nas wiarygodność, zaufanie klientów. Powołaliśmy przy zarządzie grupę roboczą, chcemy aktywnie odpowiadać na pytania naszych klientów dotyczące tej sytuacji” - powiedział Bury.

W marcu bank podał, że planuje do 2020 roku utrzymać dynamikę wzrostu sumy bilansowej grupy na poziomie około 2 mld zł rocznie. Bank planował, że będzie sprzedawać rocznie w ramach grupy produkty kredytowe o wartości 9-10 mld zł.

Sprzedaż produktów kredytowych wyniosła w 2017 roku 9,6 mld zł, rosnąc o 19 proc. względem 2016 roku. W pierwszym kwartale 2018 roku bank pozyskał ponad 30 tysięcy nowych klientów z aktywnymi rachunkami bieżącymi.

"Bank rozwija się w tempie założonym w strategii. Nasz biznes, zwłaszcza po stronie wolumenów kredytowych, jest taki, jak przyjęliśmy w średnioterminowym planie. Pierwszy kwartał pokazuje, że sprzedaż rozwija się zgodnie z planem i przedział 9-10 mld zł rocznej sprzedaży jest realny” - powiedział Bury.

"W I kwartale zmodyfikowaliśmy naszą ofertę kredytową. Chcemy lepiej dopasować cenę kredytu do profilu ryzyka klienta. W kolejnym kwartale intensywniej zajmiemy się ofertą transakcyjną” - dodał.

Prezes poinformował, że priorytetem banku jest poprawa jakości nowej sprzedaży i w 2018 roku bank powinien zawiązać niższe rezerwy niż rok wcześniej.

"Widzimy w I kwartale istotną poprawę parametrów ryzyka nowej sprzedaży kredytowej. Zakładamy, że średnioroczny koszt ryzyka w tym roku nie będzie istotnie rósł, a na nowych kredytach zakładamy, że będzie dużo lepszy niż wcześniej. Chcemy, żeby odpisy, które zawiążemy w 2018 roku, były niższe niż w 2017 roku” - powiedział Bury.

Odpisy w 2017 roku wyniosły 290,2 mln zł.

Sebastian Karbarczyk (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ewa_co
Złodzieje z Idei kombinują jak wywinąć się od odpowiedzialności.
Spróbujcie. Wybudujcie wieżowce dla pis n Srebrnej może dalej będą was chronić.
pozostr
Image banku nie może opierać się na kłamstwie i bezczelności !
Jak wielka była determinacja Lion's Banku we wciskaniu obligacji Get Backu świadczy mój przykład, gdy zadzwoniono do mnie pod nieopatrznie pozostawiony numer telefonu komórkowego, proponując zerwanie bez utraty odsetek lokaty założonej w tym banku
Image banku nie może opierać się na kłamstwie i bezczelności !
Jak wielka była determinacja Lion's Banku we wciskaniu obligacji Get Backu świadczy mój przykład, gdy zadzwoniono do mnie pod nieopatrznie pozostawiony numer telefonu komórkowego, proponując zerwanie bez utraty odsetek lokaty założonej w tym banku z przekierowaniem środków na obligacje Get Back. Wszystko oczywiście w imię "wyższej kultury bankowości" i troski o klienta.
Idea Bank i jego wydmuszka Lion's Bank to instytucje skończone !!!!
Warunkiem pozostania Leszka C, na rynku powinno być przekazanie całości kwoty pozyskanej ze sprzedaży Get Backu na odszkodowanie dla obligatariuszy, którym wciśnięto trefne obligacje za pośrednictwem Idea Bank ii Lion's Bank, a następnie zamknięcie tych oszukańczych instytucji !

artos3
Grupa poszkodowanych przez Getback/Idea na facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/groups/580084879014083
adamleszcz
Lions Bank i Idea Bank mają teraz czelność poprzez to szyderstwo zmywać z siebie zbrodnię zrujnowania ludzkich przynajmniej 700 milionów oszczędnosci.

Ile dostaliście srebników za te 700 milionów. Pochwal się prezesiku. Ile tak naprawdę było nawciskanych tych obligacji w Lions, Idea, Noble?
Niech ktoś napisze
Lions Bank i Idea Bank mają teraz czelność poprzez to szyderstwo zmywać z siebie zbrodnię zrujnowania ludzkich przynajmniej 700 milionów oszczędnosci.

Ile dostaliście srebników za te 700 milionów. Pochwal się prezesiku. Ile tak naprawdę było nawciskanych tych obligacji w Lions, Idea, Noble?
Niech ktoś napisze artykuł o tym, i ile dostali w sumie za to.

Niewinnym, poczciwym ludziom nawciskali toksycznych obligacji za te 700 milionów, stosując metodyczny i instytucjonalny misselling. To nie pojedyncze przypadki, to setki i tysiące ludzi ograbionych. Wstyd i hańba, że takie coś ma jeszcze czelność się gloryfikować.

"Nie posiadając żadnych dodatkowych informacji poza dostępnymi na rynku, bankowi trudno spekulować co jest przyczyną obecnych problemów płynnościowych GetBack. Spółka była dobrze oceniana przez rynek kapitałowy. GetBack uzyskiwał rating agencji i pozytywne rekomendacje domów maklerskich, a jej instrumenty były nabywane przez fundusze inwestycyjne - podsumował bank"

Nikczemni kłamcy... Lion's Bank oraz Idea Bank, i inni, zarabiali na niebezpiecznym instrumencie z ratingami B opowiadając bajki klientom, że to gwarantowana, pewna jak lokata, lub prawie jak lokata, inwestycja.

Za takie sposoby sprzedawania to jest Prokurator i procesy karne. Zaś oczywista sprawą jest odpowiedzialność cywilna i odszkodowawcza - dealerzy tych papierów odnosili zyski z ich wciskania nieświadomym ludziom i ponoszą za to odpowiedzialność.

Specjalnie wyprowadzali z lokat. Obligacje GBK miały od początku rating B a to nie jest rating inwestycyjny. Nie ma tu żadnej mowy o bezpiecznym instrumencie. To oficjalnie instrument spekulacyjny o wysokim ryzyku. Wiedzieli o tym. Każdy kto w Banku czy Domu Maklerskim tak sprzedawał te papiery to popełniał przestępstwo.

http://www.eurorating.com/files/1720141936/file/EuroRating-skala-ratingowa5.pdf

Artykuł na doradców jako osoby fizyczne (art 286 KK) oraz ten sam na podmioty to sprzedające i oferujące (art 286 KK).
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
jaroslaw132
Po getbacku ten bank to ma 0 wiarygodności .
_boss_
Bardziej prefidne jest tylko "ukochać" szwagierke i pochwalic sie tym szwagrowi
cyklotron
zaufanie klientów oraz straty wizerunkowe to jedno.
potencjalne kary za misselling to drugie
joshep
I tak w żywe oczy o wiarygodności i zaufaniu klientów, jesli getback upadnie to wtedy dopiero IB/LB zobaczą jakie jest do nich zaufanie klientów.

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki