Bank tnie oprocentowanie na kontach. Tymczasowo?

analityk Bankier.pl

Począwszy od 3 lipca posiadacze części kont oszczędnościowych w ING Banku Śląskim zarobią mniej. Bank postanowił obniżyć oprocentowanie wybranych produktów, powołując się na ogłaszany przez GUS wskaźnik inflacji. Tymczasem najnowsze odczyty urzędu wskazują, że wzrost cen przyspiesza.

Do klientów ING Banku Śląskiego trafiają właśnie powiadomienia o obniżeniu stawek oprocentowania wybranych kont oszczędnościowych. Od 3 lipca 2019 r. Otwarte Konto Oszczędnościowe przynosić będzie 0,5 proc. zysku rocznie. Poprzednia stawka wynosiła 0,7 proc. O 0,1 pp. spadnie oprocentowanie dla Otwartego Konta Oszczędnościowego Premium. Nie zmieni się natomiast najważniejszy dla oszczędzających wskaźnik dla Smart Savera – do 5 tys. zł odsetki naliczane będą według stawki 2,5 proc.

(fot. Marek Skorupski / FORUM)

W komunikacie bank wskazuje, z czego wynika decyzja o obniżeniu stawek. „Od września 2018 r. obserwujemy spadek ogólnego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W listopadzie 2018 r. wskaźnik ten spadł o 1,2 punktu procentowego w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby obniżyć oprocentowanie jednokrotnie na wskazanych niżej kontach oszczędnościowych w PLN, jednak nie więcej niż o 0,2 punktu procentowego” – czytamy w dokumencie.

W regulaminie rachunków płatniczych banku widnieje fragment, który wskazuje, kiedy bank może obniżyć oprocentowanie. Jedną z przesłanek jest spadek rocznego wskaźnika cen i towarów usług konsumpcyjnych ogłaszanego przez GUS o co najmniej 1 punkt procentowy. Taka sytuacja miała miejsce w listopadzie 2018 r. oraz styczniu 2019 r.

Jeśli jednak spojrzymy na najnowsze odczyty inflacji konsumenckiej widać, że sytuacja ulega zmianie. W marcu 2019 r. wskaźnik roczny był 0,4 pp. wyższy niż w marcu 2018 r. i wynosił 1,7 proc. Był to najwyższy odczyt od 5 miesięcy. Analitycy wskazują, że wzrost cen przyspiesza. „W takich warunkach kwestią czasu może być, kiedy inflacja przekroczy cel inflacyjny NBP” – pisał po publikacji marcowych danych Ignacy Morawski na łamach Bankier.pl. Niewykluczone zatem, że za parę miesięcy ziści się inny warunek z przewidzianych w regulaminie banku – podwyższenia oprocentowania depozytów.

Konta oszczędnościowe – wabiki kontra zwykłe rachunki

Część banków wciąż bierze udział w depozytowym wyścigu i proponuje swoim klientom oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych sięgające nawet ponad 3 proc. rocznie. Najbardziej atrakcyjne oferty to jednak zwykle „wabiki” obwarowane dodatkowymi warunkami. Dostępne są zazwyczaj dla osób zakładających konto osobiste i wykazujących się minimalnym poziomem aktywności lub angażujących większe środki.

Po taką formę promocji sięgają nie tylko małe banki. Jeśli spojrzymy na kwietniowy ranking kont oszczędnościowych Bankier.pl, to w czołówce ofert z dodatkowymi warunkami (i zarazem ograniczeniami czasowymi i kwotowymi) znajdziemy m.in. Bank Pekao, Alior Bank, Santander Bank i wiele innych instytucji z pierwszej dziesiątki. ING Bank Śląski ma w swojej ofercie również taki specjalny typ rachunków oszczędnościowych – konto OKO Bonus pozwala zarobić 2,5 proc. rocznie przy wpłacie do 100 tys. zł nowych środków.

Inaczej wygląda obraz rynku, gdy spojrzymy na „zwykłe” konta oszczędnościowe. Tu stawki są już zdecydowanie niższe. Do pierwszej piątki trafiają banki, które podsuną swoim klientom produkt z oprocentowaniem lekko przekraczającym 1 proc.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 30 wizytator

Nie no to już ubliża bardzo przeciętnej inteligencji. Czy z polskim narodem naprawdę można juz robić wszystko?

! Odpowiedz
10 0 kaszuby

Warto pamiętac, że oprócz oprocentowania sporo banków oferuje premie dla nowych klientów:
https://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/

! Odpowiedz
21 19 staryznajomy

Polecam jedyny uczciwie dajacy % IDEA BANK. dzis oferta wiosenna 3,5 % na 3 mce z mozliwoscia zerwania bez utraty odsetek. Gwarancja BFG do 100 ty.euro! Mozna tez na 3,5 % na 12 mcy zalozyc ale juz po likwidacji utrata odsetek.

! Odpowiedz
15 8 zenonn

Ajwaj ten zły ING
Posiadacze osadu na OKO przeniosą sie do polskiego banku PKO, Pekao po odsetki.
Wysokość oprocentowania dla każdego przedziału kwotowego wynosi:
- 0,5% - poniżej 50 tys. zł
- 0,6% - od 50 tys. zł poniżej 100 tys. zł
- 0,7% - od 100 tys. zł poniżej 200 tys. zł
- 1,0% - od 200 tys. zł poniżej 500 tys. zł
- 1,1% - od 500 tys. zł poniżej 1 mln zł
- 1,2% - od 1 mln zł
Przykład: jeśli kwota zgromadzonych środków na koncie oszczędnościowym wynosi np. 70 tys. zł to oprocentowanie liczone jest w następujący sposób: 0,5% dla kwoty poniżej 50 tys. zł; 0,6% dla pozostałej kwoty 20 tys. zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 jasiek2017

Jakby mi ktos pozyczyl np 1 mln to daje mu 2% netto na dzien dobry rocznie.

! Odpowiedz
10 28 jasiek2017

No to juz wiecie co zrobic z kasa z lokat? Inwestujcie ! W nieruchomosci, waluty, gielde czy co tam chcecie. Lepsze 5% zysku niz 0,5% czy "nawet" 1%.

! Odpowiedz
1 7 wizytator

Te 5% to chyba za zarządzanie pewniak dla banksterki. Jaki to % ynwestorów zarabia na wymienionych inwestycjach? Chyba mniej niż 10.

! Odpowiedz
25 24 zmr1

Oprocentowanie na kontach bankowych zawsze było niższe niż rzeczywista inflacja. Zresztą to i tak bez znaczenia bo prawdopodobnie czekają nas ujemne stopy procentowe, może już w przyszłym roku. Bedziemy płacić bankom za każdą trzzymaną u nich złotówkę.

! Odpowiedz
2 116 marek11311

Czy oprocentowanie kredytów spadnie także proporcjonalnie do spadku oprocentowania konta? Jakieś 28,5%?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne