REKLAMA

IKZE, czyli kolejny niewypał emerytalny?

Jarosław Ryba2012-05-24 11:30
publikacja
2012-05-24 11:30

IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) są wciąż niepopularne, a wiedza o ich istnieniu i mechanizmach działania nie jest powszechna. Branża finansowa widzi w nich jednak potencjał, przynajmniej tak wynika z deklaracji przedstawicieli TFI w czasie wczorajszego Forum Funduszy Inwestycyjnych.


Tymczasem jak wynika z niedawno przeprowadzonych badań, zaledwie 12 proc. Polaków słyszało o IKZE. Jeszcze mniej, bo tylko 3 proc. ankietowanych przez Homo Homini potrafiło rozgryźć skrót IKZE. Trudno natomiast w ogóle znaleźć osobę, która dokładnie zna zasady działania i charakterystykę tego nowego sposobu oszczędzania w III filarze.

Z raportu CBOS wynika natomiast, że mimo ogólnej niewiedzy na temat IKZE większość Polaków, bo aż 62 proc. z góry zakłada, że nie zamierza korzystać z możliwości jakie daje.Wydaje się zatem, że przyszłość tego produktu nie będzie się wiele różnić od losów IKE. Będzie to kolejne niszowe rozwiązanie emerytalne, którego istnienia większość społeczeństwa nawet nie będzie świadoma. Na pierwszy rzut oka IKZE wydają się skomplikowane i w odczuciu wielu osób, są kolejnym sposobem finansjery na wyciągnięcia oszczędności od zwykłego Kowalskiego.

Ich wadą jest długi horyzont oszczędzania - mało kto, w czasach zawirowań na rynkach finansowych, bez obaw powierzy instytucji finansowej kapitał na kilkadziesiąt lat. Do tego wielka niewiadoma, czyli podatek od wypłaty płacony w momencie wycofania środków wg aktualnej na ten czas skali podatkowej. Patrząc na obecnie obowiązujące dogmaty ekonomiczne, należy raczej spodziewać się wzrostu obciążeń, niż ich obniżania w następnych dekadach.

Jeśli nie ZUS, to co?

Raport specjalny Bankier.pl
Skąd wziąć na emeryturę? Nie licz na wypłatę z ZUS. Sprawdź, jak sam możesz zabezpieczyć swoją przyszłość.


Wszystko to w połączeniu z wysokim ryzykiem inflacyjnym i opłatami jakie chcą pobierać za zarządzanie fundusze, nawet tych nielicznych, którzy wiedzą czym są IKZE, skutecznie zniechęca do korzystania z nich.

Z drugiej strony są instytucje finansowe prowadzące konta, które ze względu na limity wpłat, nie mogą zarobić na nich wiele. Nie mają przez to motywacji do ich promocji. Zatem przyszłość spontanicznie stworzonych przez ustawodawcę IKZE, pod warunkiem że nie zostaną zmienione ich założenia, wygląda pesymistycznie.

Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~lis
Zgadzam się z jedną z tez w tym artykule - "IKZE są kolejnym sposobem finansjery na wyciągnięcia oszczędności od zwykłego Kowalskiego". Niestety przeciętny Kowalski coraz bardziej uświadamia sobie że na jego pieniądze dybie coraz więcej złodziejskich instytucji, z samym państwem na czele. Państwo coraz Zgadzam się z jedną z tez w tym artykule - "IKZE są kolejnym sposobem finansjery na wyciągnięcia oszczędności od zwykłego Kowalskiego". Niestety przeciętny Kowalski coraz bardziej uświadamia sobie że na jego pieniądze dybie coraz więcej złodziejskich instytucji, z samym państwem na czele. Państwo coraz częściej zamiast zadbać o rozwiązania prawne zabezpieczające zwykłych ludzi, samo staje się złodziejem i daje przyzwolenie na łupienie obywatela . Rząd Tuska jest tego dobitnym przykładem - niestety ważniejsze są słupki w sprawozdaniach do instytucji międzynarodowych niż dobro Polski i polaków ! A szkoda bo kiedyś miałem duże nadzieje że p.Tusk zapoczątkuje erę dbania o polaków przez jego własny rząd , niestety przyszłe stanowiska w UE są dla tych ludzi ważniejsze.Tusk , Sikorski czy Rostowski dali się kupić za parę pustych obietnic i poklepywań po plecach przez Merkel i innych.
~George
Chyba tylko idiota zdecydowałby się na oszczędzanie w IKZE. Po grabieży funduszy z OFE wiadomo, że władza nie cofnie się przed niczym, żeby ogolić obywatela. Pomijając kwestie zwrotu z inwestycji w IKZE, nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że te środki nie zostaną zrabowane przez jakiś rząd. Zawsze przecież można Chyba tylko idiota zdecydowałby się na oszczędzanie w IKZE. Po grabieży funduszy z OFE wiadomo, że władza nie cofnie się przed niczym, żeby ogolić obywatela. Pomijając kwestie zwrotu z inwestycji w IKZE, nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że te środki nie zostaną zrabowane przez jakiś rząd. Zawsze przecież można wydać stosowną ustawę, a grabież uzasadnić wyższą koniecznością, np. problemami budżetowymi.
~ra
Zaczynamy tak:
"IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) są niepopularne, bo wiedza o ich istnieniu i mechanizmach działania jest już powszechna" :D
~max
Oszczędzaj sam a nie dawaj kasy w lepkie łapska urzędników.
~Greeder
IKE i IKZE to sztuczne twory, które zamrażają twoją kasę na kilkadziesiąt lat przy marnych zyskach. To już lepiej trzymać kasę na lokacie.
~cv
Od 2008 IKE Obligacje +13% na całym kapitale. Pierwsze wpłaty +22%. Jestem bardzo zadowolony i polecam.
~normalny
Mam IKE od 2006 roku i mam same straty /co prawda fundusze akcyjne i zrownoważony ale straty tez były w czasie hossy...- wszystkie zyski zjadają prowizje/. IKZE - a jaki podatek zaplaci skromny kowalski za 30 lat ??? Gdy np płaci podatek 18%, a więc podstawowy?. Czy tez 18% od sumy znacznie większej którą uzbiera czy Mam IKE od 2006 roku i mam same straty /co prawda fundusze akcyjne i zrownoważony ale straty tez były w czasie hossy...- wszystkie zyski zjadają prowizje/. IKZE - a jaki podatek zaplaci skromny kowalski za 30 lat ??? Gdy np płaci podatek 18%, a więc podstawowy?. Czy tez 18% od sumy znacznie większej którą uzbiera czy np 35% lub więcej....? Kupa niejasnosci i w zasadzie sama KUPA i tyle. Samemu inwestowac w akcje, obligacje, ziemię , nieruchomości, metale.... A nie dawac banksterom kasę !
~doswiadczony
j.w. Mam od 10 lat ubezpeczenie emerytalne w AXA. Ostatnio agentka chciała mnie namówić na cos kolejnego, więc podliczyłem stan.

Pomimo wykresów dla jeleni pokazujących super wzrosty w AXA, wartość mojego konta wykazuje zaledwie 84% sumy wpłaconych składek! Po 10 latach!

I to pomimo tego, że 50% składki
j.w. Mam od 10 lat ubezpeczenie emerytalne w AXA. Ostatnio agentka chciała mnie namówić na cos kolejnego, więc podliczyłem stan.

Pomimo wykresów dla jeleni pokazujących super wzrosty w AXA, wartość mojego konta wykazuje zaledwie 84% sumy wpłaconych składek! Po 10 latach!

I to pomimo tego, że 50% składki zadeklarowałem w "Funduszu Bezpiecznego Inwestowania". Chyba inaczej zrozumiałem słowo "bezpieczny".

Omijać z daleka instytucje finansowe a Balcerowicza i całą chołotę, która to finansowe eldorado im stworzyła powiesić wiadomo za co.
~antek odpowiada ~doswiadczony
IKZE w AXA :) aktualnie są jedyni na rynku, którzy oferują RENTE w tym IKZE. Niemniej jednak jest to oslepianie ludzi... bo renty i tak z tego tytułu nie otrzymamy... Aby otrzymać ewentualną rente trzeba z ZUS uzyskać całkowitą niezdolność do pracy na minimum 2 lata. I tu należy zadac sobie pytanie czy ZUS kiedykolwiek IKZE w AXA :) aktualnie są jedyni na rynku, którzy oferują RENTE w tym IKZE. Niemniej jednak jest to oslepianie ludzi... bo renty i tak z tego tytułu nie otrzymamy... Aby otrzymać ewentualną rente trzeba z ZUS uzyskać całkowitą niezdolność do pracy na minimum 2 lata. I tu należy zadac sobie pytanie czy ZUS kiedykolwiek dał komukolwiek rente na okres 24 miesiecy i ustalaac CAŁKOWITĄ NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY... otóż Nie. W zwiazku z czym Renta o której w IKZE AXA mowa jest tylko Iluzją na lepsze jutro w razie wypadku, choroby etc. a prawda jest taka, że w razie "W" musielibyśmy sie z AXA sądzić o swoja rente, a tak dokładniej musielibyśmy z ZUS-em walczyć w sądzie o całkowitą niezdolność do pracy + 2 lata renty aby z AXA cokolwiek otrzymać. Bo nie wydaje mi sie aby AXA sama z siebie dawała ludzią pieniadze... chyba, że biorą przykład z Owsiaka :) Poa tym AXA i inne teg typu instytucje wiedzą czy i w jaich procentach ZUS przydziela tego rodzaju świadczenia i na jak długo... Pod tym kątem AXA mysli, lecz napewno nie myśli o LUDZIACH !!
~on_radek odpowiada ~doswiadczony
Warto. Tutaj masz nieco więcej informacji na temat IKZE [url]http://www.emeryturanordea.pl/ikze-w-nordea-pte-s-a/[/url] ale już teraz mogę Ci powiedzieć, że to będzie trafny wybór. W dzisiejszych czasach warto oszczędzać na emerytury, jak sobie sam człowiek nie pomoże, to kto mu pomoże? Dzięki IKZE możesz sobie nawet Warto. Tutaj masz nieco więcej informacji na temat IKZE [url]http://www.emeryturanordea.pl/ikze-w-nordea-pte-s-a/[/url] ale już teraz mogę Ci powiedzieć, że to będzie trafny wybór. W dzisiejszych czasach warto oszczędzać na emerytury, jak sobie sam człowiek nie pomoże, to kto mu pomoże? Dzięki IKZE możesz sobie nawet podatek odliczyć od kwoty zaoszczędzonej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki