REKLAMA

Holenderska księżniczka zrezygnowała z prawie 2 mln euro rocznej pensji

2021-06-12 23:48
publikacja
2021-06-12 23:48
Holenderska księżniczka zrezygnowała z prawie 2 mln euro rocznej pensji
Holenderska księżniczka zrezygnowała z prawie 2 mln euro rocznej pensji
/ The Mega Agency

Holenderska księżniczka Amalia postanowiła zrezygnować z przysługującego jej wynagrodzenia. 18-latka miała otrzymywać rocznie prawie 2 miliony euro z budżetu państwa.

Premier Mark Rutte poinformował parlamentarzystów w sobotę, że Amalia napisała do niego, iż zrzeka się rocznej pensji wynoszącej 300 tys. euro oraz przysługującego jej dodatku w wysokości 1,6 mln euro „na przygotowanie się do panowania”.

Jak powiedział premier, księżniczka napisała, że nie jest właściwe, aby otrzymywała takie wysokie wynagrodzenie. Według jego słów dodała, że „czułaby się z tym niekomfortowo”.

Księżniczka Amalia to córka holenderskiej pary królewskiej. „Jej Królewska Wysokość księżniczka Oranii, Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria, księżniczka Niderlandów, księżniczka Oranje-Nassau” to jej oficjalny tytuł.

W kraju pojawiły się głosy krytyki, że nastolatka nie powinna otrzymywać tak dużego wynagrodzenia.

W Niderlandach spada poparcie dla monarchii. Jak wynika z badań programu EenVandag, zaufanie do króla Wilhelma Aleksandra jest najniższe od czasu inauguracji w 2013 r. Obecnie ufa mu 63 proc. Holendrów, w ubiegłym roku było to 74 proc., a jeszcze dwa lata temu ponad 85 proc.

Jedynie połowa respondentów uważa, że dobrze wypełnia on funkcję panującego. Ponad 75 proc. badanych twierdzi, że nieuzasadnione jest to, że monarcha otrzymuje coraz więcej pieniędzy od państwa.

Wilhelm Aleksander był krytykowany za ubiegłoroczne wakacje w Grecji. W październiku 2020 r. para królewska wybrała się tam na wypoczynek. Gdy media to ujawniły, rodzina królewska przerwała pobyt i wróciła do kraju.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (7)

dodaj komentarz
itso_argumentum_ad_ignorantiam
brawo za walkę z patologią
and00
Niby fajnie, ale to taki pusty gest.
Oni tam trochę pozują na zwykłych ludzi, a są multi miliarderami, i najwyżej księgowy zauważy że im ubyło 2 mln euro rocznie
bankster-kreator
Kiedyś rodzina królewska to faktycznie rządziła krajem a teraz to rodziny królewskie są raczej jak zwierzęta w zoo. Utrzymywane jedynie dla atrakcji a nie faktycznego panowania i wnoszenia czegokolwiek do rozwoju danego kraju.
jpelerj
A w PIS nie do pomyślenia. W głowach się w tej Holandii poprzewracało, żeby rezygnować, jak dają. I to legalnie.
lorelie
jeszcze kilka lat a tych pasożytów, także brytyjskich ludzie wywiozą na taczkach. Jak można być takim prymitywem aby cieszyć się z tego że ma się władcę i jest się poddanym :) lub wymyślać sobie boga i uważać że on nami zarządza :) to żałosne. Wolny człowiek tak nie postępuje. Co najwyżej może podporządkować jeszcze kilka lat a tych pasożytów, także brytyjskich ludzie wywiozą na taczkach. Jak można być takim prymitywem aby cieszyć się z tego że ma się władcę i jest się poddanym :) lub wymyślać sobie boga i uważać że on nami zarządza :) to żałosne. Wolny człowiek tak nie postępuje. Co najwyżej może podporządkować się demokracji.
infinum
w dzisiejszym świecie, to bardziej korporacji
darius19
woow! na wschodzie to nie "we zwyczaju"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki