Holandia: prezes ING rezygnuje z 50-proc. podwyżki

Ralph Hamers, prezes ING Group, zrzekł się podwyżki wynoszącej 50 proc., która miałaby zbliżyć jego zarobki do blisko 3 mln euro - donosi serwis DutchNews.nl.

(FORUM)

Zarząd największego banku w Holandii ING zapowiedział w ubiegłym tygodniu zwiększenie pensji prezesa Ralpha Hamersa o 50 proc. Decyzja ta była podyktowana bardzo niskim zarobkiem w stosunku do wynagrodzeń innych europejskich dyrektorów generalnych. Jednak sprzeciw temu wyrazili zarówno klienci banku, jak i rząd Holandii. Holandia bardzo restrykcyjnie podchodzi do wynagrodzeń kadry kierowniczej. W 2015 roku wprowadzono zasadę, według której premie w sektorze finansowym nie mogą przekraczać 20 proc. podstawowej pensji w tej branży. 

Pod presją polityków i społeczeństwa ING zrezygnował z przyznania prezesowi wysokiej podwyżki. W ubiegłym roku Hamers otrzymywał 2 miliony euro miesięcznie. Zarząd chciał dać mu odroczone akcje o wartości 875 000 euro i zwiększyć jego wynagrodzenie podstawowe, dzięki czemu w sumie jego pensja wzrosła do nieco ponad 3 milionów euro w 2018 roku.

Taka decyzja wywołała natychmiastową reakcję polityków, którzy obecnie przygotowują się do lokalnych wyborów. Partie reprezentujące 99 procent w parlamencie sprzeciwiły się podwyżce przyznanej Hamersowi. Wopke Hoekstra, holenderski minister finansów, powiedział, że rząd rozważa uchwalenie ustawy blokującej planowany wzrost płac, dodając: "ING nie jest fabryką ciastek, jest to systemowo ważny bank". Holenderskie  media podają, że setki klientów na znak protestu zamknęło swoje rachunki w banku, a propozycja zwiększenia wynagrodzenia została określona jako "arogancka" i "oderwana od rzeczywistości". 

Jak podaje Quartz, w Stanach Zjednczonych prezesi największych banków otrzymują znacznie więcej niż ich koledzy z Europy. Hamers zaniża również średnią na swoim kontynencie i zarabia mniej niż np. Ross McEwan, dyrektor generalny RBS. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 open_mind

: Z moich źródeł to Prezydent Trump za zaistniały bałagan finansowo ekonomiczny obarczy FED USA i centralne banki, jednocześnie wprowadzając niezależną walutę rządu USA. Przecież centralne banki i FED to kula u nogi odradzającej się ekonomi świata, i trzeba postawić na małe nowe lokalne banki nie zadłużone. „Make America and rest of the world Great Again” Dodatkowo Giełdy świata w takim formacie jak obecnie i centralne banki - to Old Barbarous Relic, napakowany spekulantami, natomiast złoto i srebro to szlachetne metale ! Śmierć dla centralnych banków, uwolnijmy świat z nałożonego przez nich finansowego niewolnictwa. Niech kasacja banku Lehman Brothers w 2008 będzie dla nas przykładem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 jendreka

Powiem krótko, wszystkim przewraca się w głowach i to od dawna. Najgorsze jest to, że 90% ludzi ma to w dupkę.

! Odpowiedz
6 7 niepelnosprawny_org

teraz za zarobki mozna byc ściganym, bo to i słuszne nawet nie tyle nieetyczne co juz niemoralne jak jestes obok sąsiada, i on ledwo koniec końcem wiąże, a ty nową góre złota usypujesz i zastanawiasz na co wydac pieniadze, bo wszystkie pomysły zniknęły, a tyle sierocińców jest ledwo ledwo "zipiących", tam nikt bohaterem bogaty nie jest (chyba na palcach jednej reki na swiecie liczyc, a i tak nie starcza), i domy pomocy, starców, mlodzież nie majaca co z soba zrobic biedne rodziny w Polce nie majace za wiele, a teraz sie chce całemu swiatu pomagac imigrantom, a Polski to sie nie widzi?... najpierw o siebie, pozniej o blizniego, a czkolwiek trudno rozpoznac czy blizni wlasnie przez twoje dobre serce nie chce ci sie dobrac do skóry...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 grzechu_comeback

"W 2015 roku wprowadzono zasadę, według której premie w sektorze finansowym nie mogą przekraczać 20 proc. podstawowej pensji w tej branży"
PREMIE czy PENSJE i kogo dotyczy "podstawowa"? Sprzątaczki czy obsługi klienta w najmniejszej miejscowości?

! Odpowiedz
6 4 specjalnie_zarejstrowany1

Nie rozumiem - klienci protestuja ze mu zaproponowano podwyzke czy ze jej nie przyjal?

! Odpowiedz
2 15 ryback

Rocznie a nie miesięcznie!!! To są zarobki roczne - co za żenada promowany artykuł a tłumaczony chyba przez przedszkolaka, ja nie znam angielskiego potrafiłem sprawdzić tę informację. Wstyd!!!!

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.