REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Hiszpański gigant przejmuje kolejny bank i rośnie w siłę

2012-07-19 10:03
publikacja
2012-07-19 10:03
Dodaj Bankier.pl w Google

Komisja Europejska podjęła decyzję o niewyrażaniu sprzeciwu co do przejęcia Kredyt Banku przez Banco Santander, a tym samym przez Bank Zachodni WBK - poinformował Kredyt Bank w komunikacie.


OPIS
Źródło: Santander Consumer Bank

"Zarząd Kredyt Banku informuje,(...), iż Komisja Europejska wydała decyzję o niewyrażeniu sprzeciwu co do przejęcia kontroli nad emitentem przez Banco Santander, a tym samym przez Bank Zachodni WBK oraz stwierdziła, że planowane przejęcie kontroli jest zgodne ze wspólnym rynkiem i z Umową o Europejskim Obszarze Gospodarczym" - podano w komunikacie.

Planowane połączenie obu banków nastąpi poprzez przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów Kredyt Banku na rzecz Banku Zachodniego WBK, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Banku Zachodniego WBK poprzez emisję akcji Banku Zachodniego WBK, które zostaną wydane wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom Kredyt Banku.


»Santander: bezpieczny, bo nie hiszpański

W wyniku połączenia ma powstać trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów oraz drugi co do skali pod względem działalności maklerskiej i funduszy inwestycyjnych, z siecią liczącą ponad 900 placówek oraz 3,5 mln klientów. Połączenie ma wzmocnić pozycję banków w segmencie bankowości detalicznej i korporacyjnej.

Wakacje na giełdzie

Parytet wymiany akcji wyniesie 6,96 akcji BZ WBK za 100 akcji Kredyt Banku. Po planowanym połączeniu Santander obejmie ok. 76,5 proc. akcji połączonego banku, a KBC ok. 16,4 proc. Pozostali inwestorzy mniejszościowi uzyskają około 7,1 proc. akcji.

Przedstawiciele Santandera zapewnili, że skala zamknięć oddziałów obu banków będzie niewielka, ponieważ ich sieci są w dużej mierze komplementarne.

Wcześniej banki zapowiadały, że sfinalizowanie transakcji spodziewane jest pod koniec 2012 roku. Warunkiem takiego scenariusza jest jeszcze uzyskanie zgody na połączenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z zapowiedziami zastępcy przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka, decyzji w tej sprawie można spodziewać się na jesieni. Kwaśniak mówił wcześniej, że KNF będzie chciała, by bank powstały z połączenia pozostał notowany na warszawskiej giełdzie, a udział akcji pozostających w wolnym obrocie wynosił co najmniej 25 proc.

Banco Santander ma 96,25 proc. akcji BZ WBK; 3,75 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy. KBC NV z grupy KBC Group NV ma 80 proc. akcji Kredyt Banku.(PAP)

kam/ gsu/ osz/ pad/

Źródło:PAP
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
W portfelu ma 200 mln zł. „Najwięcej pieniędzy można zarobić tam, gdzie rynek się myli"
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Alojzy
Polski rzad stracił rozum. Nie może pojąć, ze to co stracone (sprywatyzowane/sprzedane) już nie wróci i jest to stracony na zawsze dalszy kawal Polski. Jest to całkowita strata. Podawanie bzdur przez Unie Europejska o przyczynie przejęcia polskiego banku przez hiszpański w niczym nam nie pomaga. Dzis słuchałem wywiadu z profesorem Polski rzad stracił rozum. Nie może pojąć, ze to co stracone (sprywatyzowane/sprzedane) już nie wróci i jest to stracony na zawsze dalszy kawal Polski. Jest to całkowita strata. Podawanie bzdur przez Unie Europejska o przyczynie przejęcia polskiego banku przez hiszpański w niczym nam nie pomaga. Dzis słuchałem wywiadu z profesorem Thomasem Clarkiem z Uniwersytetu Sydnejskiego. Powiedział, ze prawie wszystkie globalne problemy ekonomiczno-finansowe praktycznie całego świata spowodowane są przez łamanie prawa bankowego, bo innymi sposobami banki nie mogą mieć miliardowych dochodów. Dochody te spowodowane są stosowaniem kryminalnych trików, na które skorumpowane rządy przymykały oczy aż doprowadziło to do katastrofy globalnej.

Kolejne kretyństwo to wyrażenie zgody rządu polskiego na przejecie naszych zakładów przez Rosjan. Czy wy rozumiecie, ze to kolejny rozbiór Polski ale tym razem już bezpowrotny. Pozwalacie kakać sobie do mózgu, że to wszystko w imię globalizacji. Zastanówcie się co ta globalizacja dala Polsce? Utratę potencjału gospodarczego i zastąpienie go supermarketami, które należą do obcych i sprzedają obce produkcje. W istotnym stopniu także zatrudniają obcych. Z powodu chciwości polskich władz tracimy wszystko po kolei. Za 30 srebrników sprzedali Polskę. Żadnej demokracji w Polsce nie ma tylko ordynarny totalitaryzm. Głupota gigant to import z Chin. Nie tylko importuje się śmieciową jakość ale ponad wszystko uśmierca się polskie fabryki, które dogorywają mimo, że ich produkcja jest na najwyższym poziomie.
Z wyrazami głębokiego smutku.
Alojzy
~leszek
bank z ratingiem BBB- . Jesli do tego dodać, że włoski własciciel drugiego w Polsce banku PEKAO SA. ma niewiele wysższy rating to sytuacja napawa zgrozą.
GDZIE JEST POLSKI RZĄD !?!?!?
POLSKI SYSTEM BANKOWY W RĘKACH BANKRUTÓW !!!
Nie trzeba mieć zbyt wiele wyobraźni, zeby wiedzieć czym to grozi polskiej
bank z ratingiem BBB- . Jesli do tego dodać, że włoski własciciel drugiego w Polsce banku PEKAO SA. ma niewiele wysższy rating to sytuacja napawa zgrozą.
GDZIE JEST POLSKI RZĄD !?!?!?
POLSKI SYSTEM BANKOWY W RĘKACH BANKRUTÓW !!!
Nie trzeba mieć zbyt wiele wyobraźni, zeby wiedzieć czym to grozi polskiej gospodarce.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki