"Handelsblatt": Polska i 26 krajów UE krytykują "Pas i Szlak"

27 spośród 28 ambasadorów krajów Unii Europejskiej w Pekinie podpisało się pod raportem ostro krytykującym chińską inicjatywę "Pasa i Szlaku" - donosi "Handelsblatt". Wśród nich znalazł się również przedstawiciel Polski. To kolejna oznaka rosnącego rozczarowania Warszawy ze współpracy z Państwem Środka.

Prezydent Chin Xi Jinping
Prezydent Chin Xi Jinping (fot. Jason Lee / Reuters)

Jak donoszą dziennikarze niemieckiej gazety, którzy dotarli do dokumentu, przedstawiciele państw członkowskich UE twierdzą, że projekt "Pasa i Szlaku" został tak zaprojektowany, by utrudnić wolny handel i zapewnić przewagę chińskim firmom. Plan "jest sprzeczny z agendą UE na rzecz liberalizacji handlu i zmienia układ sił na korzyść subsydiowanych [przez chińskie władze - red.] chińskich przedsiębiorstw" - głosi raport.

Zdaniem europejskich ambasadorów, inicjatywa ma realizować wyznaczone przez Pekin cele zewnętrzne - dostosować procesy globalizacji do własnych potrzeb - oraz wewnętrzne - zredukować nadwyżkę mocy produkcyjnych, otworzyć szerzej nowe rynki zbytu dla chińskich produktów i zagwarantować dostęp do surowców. Wskazują również, że jeżeli nie uda się przekonać Chińczyków do przestrzegania europejskich standardów dot. zasad przetargów publicznych oraz standardów środowiskowych i prawa pracy, firmy z Unii Europejskiej mogą mieć problem z pozyskaniem kontraktów na budowę "Pasa i Szlaku".

W raporcie podkreślono również, że Pekin stara się dzielić Europę, by wzmocnić swoją pozycję w relacjach dwustronnych z krajami członkowskimi. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele 27 krajów UE, zabrakło jedynie sygnatury ambasadora Węgier - informuje "Handelsblatt".

To kolejny znak ochłodzenia stosunków na linii Warszawa-Pekin w ostatnich miesiącach. Początek prezydentury Andrzeja Dudy i rządów Prawa i Sprawiedliwości upłynął pod znakiem intensywnych zabiegów podejmowanych w celu poprawy relacji dwustronnych - Duda udał się za Mur na zakończenie pierwszych 100 dni prezydentury. W Chinach gościli także premier Szydło, ówczesny wicepremier Morawiecki oraz inni członkowie rządu i parlamentu. W 2016 r. Polskę odwiedził z kolei przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. To właśnie inicjatywę "Pasa i Szlaku" wskazywano jako szansę na rozwój współpracy i szansę dla polskich przedsiębiorstw.

Jednak brak postępów w ważnych dla Warszawy sprawach, np. zmniejszeniu deficytu handlowego, rosnące obawy przed ekspansją chińskich firm w krajach rozwiniętych oraz zaostrzający się konflikt między Chinami a USA, wyraźnie osłabił entuzjazm polskich polityków. W styczniu wyraz dał temu premier Morawiecki w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Raport ambasadorów 27 krajów UE, wśród których znalazł się również Polak, jest kolejną oznaką rosnącego rozczarowania Warszawy ze współpracy z Pekinem.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 6 antek10

To było wiadome od samego początku. Przecież Chiny skupiają sie tylko na swoim eksporcie. nic wiecej. napewno nie wzmocnią swojej waluty aby ktos u nich sprzedawał swoj towar. Chcą być konkurencyjni cenowo , nic wiecej.

! Odpowiedz
7 19 ajwaj

Zeby bylo szmieszno, Chiny Ludowe sie wcale nie napraszaja :) To jak Pani "atrakcyjna inaczej" odrzuca amantów, który nie ma.

Gaszcz przepisów, nakazów, zakazów, norm, kontroli, kompet. urzedów itd. UE widac na przykladzie lotniska w Berlinie-Brandenburgu,
Terminy na razie przekroczone o drobne 10 lat, koszty NA RAZIE przekroczone o 4,5 MILIARDA € (powinno byc 2 mld za calosc:)) itd.itp.
Inwestycje Jedwabnego Szlaku jak LNG Jamal, kopalnie zlota, diamantów, koleje- Zach. Afryka, Kanal NIkaragua itd.itp. w UE = MISSION IMPOSSIBLE :)

https://turystyka.wp.pl/nowe-lotnisko-w-berlinie-czynne-dopiero-w-2020-r-prawie-dekade-po-czasie-6200387352520833a

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 10 2kbb

Chiny są potrzebne Polsce aby utrzymać poza łapami Kremla Białoruś.... Na Białorusi są Chińskie inwestycje i to pomaga utrzymać ten kraj na powierzchni...

! Odpowiedz
4 4 ajwaj

Bialorusi to PISy moga posmarowac wazelina np. prowadnice wyrzutni ISKANDER, Kalibr, KINDZAL itp. wycelowynych w Radzionkowo, W-we itd
Pomoc ferajny z sekt, maso-lozy PL - u przyjaciól na Bialorusi nieporzadana :)

! Odpowiedz
7 19 matjar

Toż to jest fake news. Gdzie Pan Redaktor znalazł źródła tej sensacji? Na stronie niemieckiego dziennika? W której również nie są one podawane?

! Odpowiedz
17 8 heldbaum

Nie wierze. CZytalem na portalu Fronda, a to miejsce patritoyczne i katolickie, ze, cytuje, Chinczycy zbuduja na druga Szwajcarie. Ufam ze tak bedzie, przeciez portal katolicki wie, co pisze.

! Odpowiedz
20 31 abcx

My w Polsce kochamy bardzo USA i wykonujemy dokładnie ich polecenia... Chiny wstydźcie się taki brzydki szlak nam tu instalować, my będziemy tylko kupować towary made USA na przykład iPhony, żadnej chińskiej tandety kupować nie będziemy :)

! Odpowiedz
19 20 zenonka

Przy okazji zrobimy dobrze amerykańskim Panom stacjonującym na wschodniej flance, bo przecież Rosja jest taka zła, ma wycelowane w nas od dawna rakiety i w ogóle zamordowała prezydenta w Smoleńsku.

! Odpowiedz
1 5 1as

Made in USA to widziałem tylko żurawinę. Bona pewno nie iPhone, New Balance czy Caterpillar.

! Odpowiedz
13 27 pluto85md

Jeszcze niedawno byla euforia, ze Chiny wyroznily Polske i kraje CEE. I co? I duda blada.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil