REKLAMA
TYLKO NA BANKIER.PL

Grzegorz Nowik: W wygraniu Bitwy Warszawskiej bardzo pomogli kryptografowie

2006-08-14 07:54
publikacja
2006-08-14 07:54
W przedzień rocznicy Bitwy Warszawskiej Grzegorz Nowik przypomniał, że do wygranej Polaków bardzo mocno przyczyniła się praca naszego radiowywiadu. Zastępca dyrektora wojskowego biura badań historycznych podkreślił, że dane uzyskane z rozszyfrowanych rosyjskich depesz dały polskim dowódcom ogromną wiedzę o działaniach przeciwnika.

Gość Sygnałów Dnia zaznaczył, że nowoczesna polska kryptoanaliza narodziła się w ciągu jednej nocy w sierpniu 1917 roku. Wówczas porucznik Kowalewski rozwiązał system szyfrowania rosyjskich depesz, a kluczem, który posłużył jako słowo-wytrych był wyraz "dywizja". Pomogło mu to, że był matematykiem, a przy okazji doskonale znał język rosyjski.

Autor książki "Zanim złamano Enigmę" powiedział, że nie wiadomo, czy i kiedy Rosjanie zorientowali się, że złamano ich szyfr. Z prac radzieckich i rosyjskich historyków wynika, że nie wierzą w rozszyfrowanie przez Polaków rosyjskich kodów.
Źródło:IAR
Tematy
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki