S&P: Grupa PZU będzie pokazywać solidne wyniki na tle zagranicznych ubezpieczycieli pomimo odpisów

2020-08-27 22:50
publikacja
2020-08-27 22:50
fot. kolbet / Shutterstock

Grupa PZU powinna pokazywać relatywnie solidne wyniki finansowe w porównaniu do swoich międzynarodowych konkurentów z sektora ubezpieczeniowego pomimo odpisów aktualizujących wartość akcji Alior Banku i Banku Pekao - uważają analitycy agencji ratingowej S&P.

Zdaniem analityków, grupa PZU prawdopodobnie będzie utrzymywać też bezpieczną poduszkę finansową, która pozwala spełniać kryteria S&P dotyczące przyznawania spółkom ratingów powyżej poziomu "AAA".

PZU poinformowało dwa dni temu o utworzeniu odpisów pomniejszających wartość firmy z tytułu nabycia Alior Banku i Banku Pekao. Odpisy obniżą skonsolidowany wynik netto PZU przypisywany właścicielom jednostki dominującej o około 827 mln zł. Jednostkowy wpływ odpisów na wycenę Alior Banku i Banku Pekao w księgach PZU wyniesie około 648 mln zł.

Przeprowadzenie testów utraty wartości wartości firmy z tytułu nabycia akcji Alior Banku i Banku Pekao na 30 czerwca wynikało z działań podejmowanych przez banki w związku z pandemią COVID-19 i jej skutkami ekonomicznymi, w wyniku których spadły oczekiwane przepływy pieniężne z tytułu akcji posiadanych w Alior Banku oraz w Banku Pekao.

To drugi odpis przeprowadzony przez grupę PZU w 2020 roku po tym, jak sektor finansowy zaczął odczuwać negatywne efekty pandemii Covid-19 i obniżek stóp procentowych.

W opinii analityków S&P, Alior Bank, którego jednym z akcjonariuszy jest PZU, pozostaje bardziej narażony na potencjalne szoki ekonomiczne. Bank ten utworzył rezerwy na straty związane z Covid-19, a w pierwszym półroczu zanotował 585,5 mln zł straty netto.

"Alior Bank nie ma już w planach żadnych dodatkowych odpisów związanych z Covid-19 w drugiej połowie 2020 roku, a jego wskaźniki kapitałowe pozostają powyżej minimalnych wymogów regulatora. Naszym zdaniem, troska PZU związana z Alior Bankiem pozwoli poradzić sobie z potencjalnymi ryzykami dla bilansu grupy" - napisano w raporcie S&P.

Analitycy oceniają, że utworzone przez PZU w pierwszym półroczu rezerwy w łącznej wysokości 1,3 mld zł obniżą wyniki grupy w tym roku znacząco poniżej poziomów zapisanych w strategii.

"Grupa PZU ma jednak historię zdrowych działań operacyjnych opartych o silną i stabilną część ubezpieczeniową, co pozwoli grupie rozwijać się szybciej niż międzynarodowy sektor ubezpieczeń. Chociaż więc oczekujemy, że obecny poziom rezerw i słabsza kondycja sektora bankowego w tym roku zaszkodzą wynikom PZU, to pozostaną one zbliżone do wyników międzynarodowej konkurencji" - napisano w raporcie.

"Oceniamy, że podstawowa działalność grupy związana z ubezpieczeniami pozostanie relatywnie silna pomimo negatywnych efektów pandemii. Co więcej, w naszej opinii, znacząca niepewność i zmienność na rynku nie zdołają powstrzymać stopniowej poprawy wyników grupy w latach 2021-2022" - dodali ekonomiści S&P.

Obecny rating S&P dla PZU wynosi "A-", z perspektywą stabilną. Bank Pekao ma rating "BBB+/A-2", z perspektywą stabilną, a Alior Bank ma rating "BB/B", z perspektywą negatywną. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki