REKLAMA

Grupa PGNiG przedstawiła stanowisko w ramach postępowania certyfikacyjnego operatora Nord Stream 2

2021-10-21 14:34
publikacja
2021-10-21 14:34
Grupa PGNiG przedstawiła stanowisko w ramach postępowania certyfikacyjnego operatora Nord Stream 2
Grupa PGNiG przedstawiła stanowisko w ramach postępowania certyfikacyjnego operatora Nord Stream 2
fot. ANTON VAGANOV / / Reuters

PGNiG i PGNiG Supply & Trading przedstawiły do Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii RFN stanowisko w ramach postępowania certyfikacyjnego operatora Nord Stream 2. Spółki podkreśliły ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Unii Europejskiej związane z uruchomieniem tego gazociągu - podała spółka w komunikacie prasowym.

Dotyczyło ono negatywnego wpływu certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG w modelu ITO (ang. Independent Transmission Operator, ITO) na bezpieczeństwo dostaw energii w Unii Europejskiej i w poszczególnych państwach członkowskich, w tym w Polsce.

W stanowisku obie spółki wskazały na okoliczności świadczące o tym, że certyfikacja Nord Stream 2 w modelu ITO zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu. Wbrew opinii przedstawionej przez Nord Stream 2 AG, gazociąg nie stanowi dodatkowej trasy dostaw gazu do Europy, a ma na celu ominięcie dotychczasowych tras dostaw gazu z kierunku wschodniego tj. przez Polskę i Ukrainę.

Obie spółki wskazały ponadto na fakt kontroli spółki Nord Stream 2 AG przez podmiot dominujący, który zdaniem PGNiG SA i PST ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii w Unii Europejskiej i w poszczególnych państwach członkowskich.

"Obecna sytuacja na rynku gazu w Unii Europejskiej pokazuje, jak dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dostaw jest projekt Nord Stream 2. Sugerowanie możliwości zapewnienia dodatkowej podaży gazu wyłącznie poprzez gazociąg Nord Stream 2 jest przejawem nacisku na prowadzony proces certyfikacji i dowodzi, że projekt motywowany jest wolą ominięcia dotychczasowych tras tranzytowych. Wobec niewykorzystywanych mocy przesyłowych istniejących gazociągów, Nord Stream 2 nie jest potrzebny do zwiększenia dostaw gazu do państw Unii Europejskiej" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Paweł Majewski.

Analiza wpływu na bezpieczeństwo dostaw energii w Unii Europejskiej i w poszczególnych państwach członkowskich stanowi jeden z elementów procedury certyfikacji. Postępowanie w tej sprawie prowadzi BMWi, które ma przedstawić swoją opinię do 8 grudnia 2021 roku. Ocena pozostałych przesłanek zostanie przeprowadzona przez niemiecki organ regulacyjny – Federalną Agencję ds. Sieci (niem. Bundesnetzagentur – BNetzA).

W toku postępowania PGNiG i PST konsekwentnie podnoszą, że Nord Stream 2 AG nie spełnia formalnych i merytorycznych przesłanek do certyfikacji w preferencyjnym modelu ITO. Pełne stanowisko w tej sprawie spółki przedstawią bezpośrednio BNetzA. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki