REKLAMA

Grupa Ciech podnosi prognozę EBITDA i przychodów na 2022 rok

2022-11-24 18:32
publikacja
2022-11-24 18:32

Grupa Ciech podniosła prognozę znormalizowanej EBITDA na 2022 rok do przedziału 950-990 mln zł. Prognoza skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży została z kolei podniesiona do 5.250-5.450 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Jak podano, podniesienie prognoz jest następstwem zrewidowania oceny aktualnej sytuacji rynkowej oraz operacyjno-finansowej grupy.

Grupa Ciech podnosi prognozę EBITDA i przychodów na 2022 rok
Grupa Ciech podnosi prognozę EBITDA i przychodów na 2022 rok
/ Puls Biznesu

W opublikowanej w kwietniu tego roku prognozie zakładano, że w 2022 roku Grupa Ciech odnotuje skonsolidowane przychody ze sprzedaży w przedziale 4.300-4.500 mln zł i EBITDA znormalizowaną w przedziale 740-780 mln zł.

"Powyższe oznacza, że spółka planuje osiągnąć: skonsolidowane przychody ze sprzedaży za rok 2022 wyższe o około 19 proc. oraz skonsolidowaną EBITDA znormalizowaną wyższą o około 24,5 proc. w stosunku do górnych zakresów pierwotnej prognozy ogłoszonej w dniu 19.04.2022 r." - podano w komunikacie.

Ciech podał, że podniesienie prognoz jest następstwem zrewidowania oceny aktualnej sytuacji rynkowej oraz operacyjno-finansowej grupy.

"Podwyższenie prognozy to wynik analizy aktualnej działalności segmentów grupy. Potwierdziła ona m.in. wysoki popyt na sodę kalcynowaną i oczyszczoną, przy jednoczesnej możliwości utrzymania marży w czwartym kwartale (rdr), ze względu na zabezpieczenie cen głównych surowców produkcyjnych" - podano w komunikacie prasowym.

"Ponadto pozytywnie na wynik wpływają podjęte działania w zakresie transformacji energetycznej oraz optymalizacji procesów produkcyjnych w segmencie Sodowym. Dobre perspektywy są udziałem także segmentu Krzemiany, któremu sprzyja wykorzystanie nowych, większych o 30 proc. mocy produkcyjnych, oraz mniejsza energochłonność procesów produkcji, co powinno przełożyć się na lepsze wyniki w czwartym kwartale (rdr). Przeanalizowano także perspektywy pozostałych segmentów, w szczególności dostępność surowców i pozostałe koszty zmienne, a także wpływ otoczenia makroekonomicznego na sytuację klientów i poziom zamówień" - dodano.

Jednocześnie spółka podała, że w 2022 roku widoczne jest istotne obniżenie rdr nakładów inwestycyjnych, które powinny ukształtować się na poziomie ok. 450 mln zł wobec 747 mln zł w 2021 roku. Jak dodano, grupa koncentruje się aktualnie na projektach poprawiających efektywność kosztową produkcji.

Publikacja raportu finansowego Ciechu po III kwartałach 2022 roku zaplanowana jest na wtorek, 29 listopada. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Mamona mamona mamona i zyski, coraz większe zyski.... cóż niestety pępkiem świata.
podatnik-
Czy już wiadomo, w których więzieniach siedzą ci co przejęli Ciech ministrze Ziobro?

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki