REKLAMA

Grecy wycofują pieniądze z banków

2015-04-30 07:44
publikacja
2015-04-30 07:44
Grecy wycofują pieniądze z banków
Grecy wycofują pieniądze z banków
fot. imago stock&people / / EastNews

Odpływ depozytów to czarny sen każdego bankowca. Taki scenariusz właśnie realizuje się w Grecji, której finansowa przyszłość wciąż stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Wartość depozytów ulokowanych w greckim systemie bankowym przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa spadła w marcu do 145 miliardów euro. To najniższy poziom od maja 2005 r.

Wartość depozytów w greckim systemie bankowym
Wartość depozytów w greckim systemie bankowym (EBC)


Wycofującym pieniądze z banków Grekom trudno się dziwić. Nad krajem wciąż wisi widmo wprowadzenia kontroli kapitału (np. w wariancie cypryjskim), która zamroziłaby greckie konta lub umożliwiła wypłaty jedynie niewielkich kwot. Dodatkowo nie wiadomo… w jakiej walucie nastąpiłyby wpłaty – jeszcze w euro czy już w drachmie. Z tego samego powodu wielu Greków woli jak najdłużej zwlekać z płaceniem podatków (o ile w ogóle zamierzają je płacić), których wartość wyrażona w ewentualnej nowej walucie byłaby niższa aniżeli w euro.

Greckie banki, które w dużej mierze zostały odcięte przez EBC od standardowego finansowania, starają się rekompensować odpływ depozytów środkami z tzw. awaryjnego wsparcia płynności (ELA – emergency liquidity assistance).

Różnice pomiędzy ELA a „tradtycyjną” pożyczką z EBC, której greckie banki nie mogą już uzyskać przedkładając krajowe obligacje, są dwie: 1) ELA oprocentowane są na 1,55%, czyli znacznie powyżej stopy EBC wynoszącej 0,05%; 2) w przypadku ewentualnej niewypłacalności emitenta zastawionych papierów (w tym przypadku Republiki Grecji) straty realizuje narodowy bank centralny, a nie EBC. Dodatkowo każde wsparcie w ramach ELA wymaga zgody EBC, który w ostatnich miesiącach zwiększał limit dostępnych środków, jednak nie w kwocie, o którą wnioskowały greckie banki.

W sumie z mechanizmu ELA grecki sektor bankowy pozyskać może do 76,9 mld euro - to kwota przekraczająca już połowę wartości depozytów zgromadzonych w greckich bankach.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~pio
A jak ja mógłbym dostać pożyczkę od EBC? Mógłbym się poświęcić i zamiast 0.05% oddał bym a zaszaleje tak z 0.1%
~cxd
ludzie nie som głupie, swój rozum majom ...
~krzysztofw
Toń waść, wstydu oszczędź...
~podatnik1500netto
nierobole i obiboki do tego karza sobie placic sowite pieniadze o czym wie kazdy kto tam byl na wakacjach.
Ich placa minimalna jest wyzsza niz srednia placa w polsce.
Nie dam ani zlamanego grosza na utrzymywanie nieroboli i obibokow.
~podstęp
Grecy zauważyli, że jak spadają depozyty w ich bankach to EBC bezkrytycznie te banki zasila w gotówkę. Rząd nakazał więc wycofać depozyty z banków firmom państwowym do budżetu i w ten sposób uzyska pośrednio tanie dofinansowanie sektora bankowego przez EBC. Genialne!
~tępy_polak
moderator usuwa komentarze ruskiej agentury! oni są już wszędzie, rano jeden mnie w kiblu straszył!
~Karol
Osoby które doznają stanu psychozy mogą doświadczać halucynacji, paranoidalnych urojeń i obsesji, nagłych zmian osobowości, a ich sposób myślenia ulega zaburzeniu.
~jo44
duzo usunietych komentarzy, nie bedę komentował ...
http://ligaswiata.pinger.pl/m/20717252
~janek
Grecy jak dobrze pomysla to benda wyplacac w rublach
~normalny
To jednak Grecy mają jednak swoje banki,bo Polaków ograbili do gołej skóry,.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki