REKLAMA
NIE PRZEGAP

Grecy w referendum odrzucili warunki pomocy międzynarodowej

2015-07-05 06:00
publikacja
2015-07-05 06:00
Grecy w referendum odrzucili warunki pomocy międzynarodowej
Grecy w referendum odrzucili warunki pomocy międzynarodowej
fot. LOIC VENANCE / / EastNews

61,31 proc. uczestników referendum w Grecji ws. warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie", a 38,69 proc. głosujących poparło te warunki - podało w poniedziałek nad ranem greckie MSW po przeliczeniu wszystkich głosów. Frekwencja wyniosła 62,5 proc.

(fot. LOIC VENANCE / EastNews)

18:51 Marine Le Pen wzywa do zniesienia euro

Wynik greckiego referendum to początek końca Unii Europejskiej - uznali w poniedziałek przywódcy skrajnych partii eurosceptycznych. "To koniec oligarchii UE" - powiedziała liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen, wzywając do zniesienia euro.

"Kraje europejskie powinny skorzystać z tej sytuacji, zebrać się przy stole negocjacyjnym, przyjąć do wiadomości porażkę euro oraz polityki oszczędności i zorganizować rozmontowanie systemu wspólnej waluty" - zaapelowała Le Pen, komentując wynik greckiego referendum, w którym przeważyła opcja przeciwna propozycjom wierzycieli Aten. Więcej...

18:41 Bankowe wakacje przedłużone do środy

Bankowe wakacje w Grecji przedłużone. W związku z niepewną sytuacją finansową banki w całym kraju pozostaną zamknięte do środy. Nadal będzie też obowiązywał dzienny limit wypłat z bankomatów, wynoszący 60 euro.

Decyzja zapadła na spotkaniu przedstawicieli banków z urzędnikami z tamtejszego ministerstwa finansów.

O zamknięciu banków i wprowadzeniu ograniczeń greckie władze zdecydowały na początku ubiegłego tygodnia. Było to spowodowane obawą przed finansowymi perturbacjami po tym, jak fiaskiem zakończyły się negocjacje Grecji z Unią Europejską w sprawie nowego pakietu pomocowego. Więcej...

18:29 Tusk pisze list do przywódców eurolandu

Musimy natychmiast omówić sytuację w Grecji na najwyższym politycznym szczeblu - tak napisał w liście do przywódców krajów strefy euro szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jutro przywódcy tych państw spotkają się w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie. Wcześniej rozmawiać będą ministrowie finansów eurolandu. Więcej...

17:35 Grecja ma nowego ministra finansów

17:04 Pięć greckich partii poprze Ciprasa

Pięć greckich partii podpisało deklarację poparcia dla premiera Aleksisa Ciprasa podczas negocjacji z wierzycielami Grecji - poinformował w poniedziałek grecki minister obrony i zarazem lider partii Niezależni Grecy Panos Kammenos.

Prawicowi Niezależni Grecy wchodzą w skład rządzącej koalicji, wraz z partią Ciprasa - lewicową Syrizą.

Kammenos poinformował o inicjatywie pięciu partii po spotkaniu ich przywódców w rezydencji prezydenta Prokopisa Pawlopulosa w Atenach.

Liderzy partii mają wydać w tej sprawie wspólne oświadczenie, by zamanifestować poparcie dla rządu podczas rozmów z kredytodawcami, aby Ateny mogły zawrzeć z nimi porozumienie - powiedział Kammenos.

16:58 MFW może pomóc Grecji, o ile zostanie o to poproszony

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) jest gotów nieść pomoc Grecji, jeśli zostanie o to poproszony - oświadczyła w poniedziałek szefowa MFW Christine Lagarde, komentując niedzielne referendum, w którym Grecy odrzucili ofertę wierzycieli.

"MFW przyjął do wiadomości wyniki wczorajszego referendum, które odbyło się w Grecji. Monitorujemy sytuację z bliska i jesteśmy gotowi pomóc Grecji, jeżeli zostaniemy o to poproszeni" - oświadczyła w krótkim, przesłanym prasie komunikacie Lagarde.

16:31 Tusk zaprasza Draghiego i Dijsselbloema na jutrzejszy szczyt

16:23 Cztery źródła potwierdzają: banki pozostaną zamknięte

Grecki rząd planuje przedłużyć okres, w którym banki pozostaną zamknięte, jeszcze o co najmniej kilka dni - poinformowały w poniedziałek cztery źródła bankowe przed spotkaniem przedstawicieli banków i ministra finansów.

Banki miały początkowo być zamknięte do poniedziałku.

W ubiegłym tygodniu władze w Atenach wprowadziły kontrole przepływu kapitałów i zdecydowały o zamknięciu banków po zamrożeniu przez Europejski Bank Centralny pomocy dla Grecji; było to następstwem załamania się rozmów między Atenami a zagranicznymi wierzycielami.

16:07 Piechowiak: Grecja i tak upadnie

Dumna Grecja i tak upadnie

15:45 We wtorek nowe propozycje greckiego rządu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadziła w poniedziałek rozmowę telefoniczną z premierem Grecji Aleksisem Ciprasam. Szef greckiego rządu powiedział kanclerz, że przedstawi we wtorek w Brukseli nowe propozycje antykryzysowe - podała agencja dpa.

We wtorek w Brukseli spotkają się przywódcy krajów strefy euro. W rozmowie z Merkel Cipras zapowiedział, że przedstawi nowe propozycje rozwiązania kryzysu zadłużeniowego - podała dpa, powołując się na źródło w greckim rządzie.

15:30 Grecja przedłuża "wakacje bankowe"

14:27 Schetyna: Grecy wkraczają w ostatnią fazę negocjacji

Trzeba podjąć rozmowy, które doprowadzą do porozumienia pomiędzy eurogrupą a Grecją - powiedział szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Jak podkreślił, Grecy muszą wiedzieć, że wkraczają w ostatnią fazę negocjacji i muszą podjąć trudne decyzje.

Schetyna podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Charlesem Flanaganem odniósł się do wyników niedzielnego referendum, w którym Grecy zagłosowali przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy oznaczających dalsze oszczędności.

Szef MSZ przekonywał, że "tylko w negocjacjach i w rozmowie można znaleźć porozumienie i drogę do wyjścia z tej bardzo trudnej sytuacji". "Ze strony eurogrupy musi być otwarcie i konsekwencja. Grecy muszą wiedzieć, że wkraczają w ostatnią fazę negocjacji i muszą podjąć trudne decyzje" - mówił. Więcej...

14:00 Kreml: Pomoc możliwa, ale za zniesienie sankcji

Kreml z uwagą obserwuje wydarzenia w Grecji. Jak powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, Rosja z szacunkiem odnosi się do wyniku greckiego referendum.

Kremlowski urzędnik podkreślił bliskie związki historyczne Moskwy i Aten, a także współczesne kontakty gospodarcze. "Życzymy naszym partnerom, aby jak najszybciej osiągnęli kompromis w rozmowach z kredytodawcami, co pozwoli im podejmować decyzje sprzyjające gospodarczej i socjalnej stabilności" - cytują wypowiedź Dmitrija Pieskowa rosyjskie agencje.

Rzecznik Kremla dodał, że na razie Moskwa nie rozważa udzielenia Grecji pomocy finansowej. Rosyjscy eksperci twierdzą, że takie wsparcie byłoby możliwe, gdyby Ateny otwarcie odcięły się od unijnej polityki sankcji wobec Rosji.

13:43 Rentowność greckie "dwulatek" rośnie o ponad 50%

13:17 Wiceszef KE: Miejsce Grecji jest w strefie euro

Miejsce Grecji nadal jest w strefie euro - powiedział w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, komentując rezultat niedzielnego referendum w tym kraju.

"Aby rozwiązać tę bardzo trudną sytuację, wszystkie strony muszą działać odpowiedzialnie dla dobra greckiego narodu" - oświadczył Dombrovskis.

"Jedno jest bardzo jasne: miejsce Grecji jest i pozostaje w strefie euro" - dodał wiceszef KE.

13:11 Nie ma mowy o umorzeniu długów Grecji

Niemiecki rzecznik podkreślił, że rząd w Berlinie przyjął do wiadomości negatywny wynik greckiego referendum i go respektuje. Pytany o przyszłość Aten w strefie euro, rzecznik odpowiedział, że Grecja wciąż jest członkiem unii walutowej, a czy będzie tak nadal, zależy od postępowanie władz w Atenach.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger poinformował tymczasem, że pomysł darowania Grecji częsci długów nie jest brany pod uwagę przez Berlin. Jak stwierdził, nie ma powodu, aby wchodzić w dyskusję na ten temat.

13:06 Cipras rozmawiał z Władimirem Putinem

Greccy przywódcy polityczni przerwali swoje spotkanie, by premier Aleksis Tsipras mógł porozmawiać telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie rozmawiał z prezydentem Francji. Według greckich źródeł rządowych, Cipras rozmawiał też z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Od rana w Atenach toczą się rozmowy w związku z odrzuceniem przez Greków warunków międzynarodowej pomocy finansowej. Po spotkaniu ma zostać ogłoszone nazwisko nowego ministra finansów, który zastąpi Janisa Warufakisa. Nowym szefem resortu finansów zostanie prawdopodobnie Euklides Tsakalotos.

12:55 Premier Czech: Pozostanie Grecji w strefie euro może być niemożliwe

Wynik niedzielnego referendum oznacza, że Grecy wybrali "gorszy i trudniejszy wariant" - ocenił w poniedziałek premier Czech Bohuslav Sobotka. Jego zdaniem utrzymanie Grecji w strefie euro może się okazać niemożliwe.

Sobotka powiedział, że rozumie determinację, z jaką niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande starali się o rozwiązanie dla Grecji. "Sądzę jednak, że będzie niemal niemożliwe utrzymanie Greków w strefie euro wbrew ich woli" - dodał.

Minister finansów Czech Andrej Babisz wyraził opinię, że "Grecja nigdy nie powinna była znaleźć się w eurolandzie", ponieważ strefa euro jest nie tylko unią walutową, lecz także unią gospodarczą.

Sobotka zapowiada, że Czechy wprowadzą euro najwcześniej w 2020 roku.

12:40 Przerwane spotkanie greckich przywódców

Greccy przywódcy polityczni przerwali swoje spotkanie, by premier Aleksis Cipras mógł porozmawiać telefonicznie z prezydentem Francji.

Od rana w Atenach toczą się rozmowy w związku z odrzuceniem przez Greków warunków międzynarodowej pomocy finansowej. Po spotkaniu ma zostać ogłoszone nazwisko nowego ministra finansów, który zastąpi Janisa Warufakisa. Nowym szefem resortu finansów zostanie prawdopodobnie Euklides Tsakalotos.

Rozmowy czołowych greckich polityków zostały przerwane w związku z telefoniczną rozmową premiera Aleksisa Ciprasa z prezydentem Francji Francois Hollandem. Z francuskim przywódcą rozmawiał też grecki prezydent Prokopis Pawlopulos.

Według greckich źródeł rządowych, Aleksis Cipras ma dziś także rozmawiać telefonicznie z Władimirem Putinem. Rozmowa ma się odbyć z inicjatywy prezydenta Rosji.

12:30 Wiceszef KE: Referendum pogłębia różnice między wierzycielami a Grecją

Wynik niedzielnego referendum w Grecji pogłębia różnice pomiędzy tym krajem, a innymi państwami strefy euro - powiedział w poniedziałek w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.

"Komisja Europejska jest gotowa kontynuować prace z Grecją, ale nie może negocjować nowego porozumienia bez mandatu od eurogrupy" - oświadczył Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak zaznaczył dotychczas eurogrupa nie udzieliła KE takiego mandatu.

Zdaniem Valdisa Dombrovskisa, nie ma łatwej drogi do porozumienia, bo zbyt dużo czasu i możliwości zostało straconych. Podkreślił jednocześnie, że "miejsce Grecji jest w strefie euro".

"Aby rozwiązać tę bardzo trudną sytuację, wszystkie strony muszą działać odpowiedzialnie dla dobra greckiego narodu" - oświadczył. Podkreślił, że "stabilność strefy euro nie jest podawana w wątpliwość". "Mamy wszystko, czego potrzeba, by radzić sobie z sytuacją" - zapewnił Dombrovskis.

11:58 Rzecznik Merkel: Respektujemy wynik referendum, ale...

Władze w Berlinie przyjmują do wiadomości wynik referendum w Grecji i go respektują - powiedział rzecznik niemieckiego rządu. Steffen Seibert zapewnił, że Niemcy są gotowe do dalszych rozmów z Atenami, ale zastrzegł, że obecnie nie są spełnione warunki do negocjacji na temat nowego pakietu pomocowego dla Grecji.

11:55 Rzecznik niemieckiego ministra finansów: Nie ma mowy o restrukturyzacji długów Grecji

11:35 Eurogrupa oczekuje nowych propozycji od Grecji

Eurogrupa czeka na nowe propozycje Grecji dotyczące reform. To oznacza, że jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji. Spotkanie ministrów strefy euro rozpoczyna się jutro o 13:00 w Brukseli. Później, o 18:00, spotkają się przywódcy eurolandu.

Jak podkreślono referendum zostało przeprowadzone po tym, gdy grecki rząd jednostronnie wycofał się z negocjacji z instytucjami (Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym) w sprawie kompleksowego planu reform dla tego kraju.

11:12 Lepsze nastroje inwestorów w eurostrefie

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w lipcu wzrósł do 18,5 pkt. z 17,1 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Analitycy spodziewali się w tym miesiącu wskaźnika na poziomie 15,0 pkt.

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zwyżkował do 14,8 pkt. z 11,8 pkt. poprzednio. Nieznacznie spadł indeks oczekiwań i wyniósł 22,3 pkt. wobec 22,5 pkt. w czerwcu.

Badanie przeprowadzono w dniach 02-04.07.2015 r. Udział w nim wzięło 1012 uczestników, w tym 253 inwestorów instytucjonalnych.

11:08 Oświadczenie Komisji Europejskiej

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker przeprowadza konsultacje z przywódcami 18 państw strefy euro oraz władzami instytucji UE – Eurogrupy, EBC i Parlamentu Europejskiego.

Przypominamy, że jutro odbędzie się specjalny szczyt Eurogrupy poświęcony sytuacji Grecji po referendum.

11:05 Grecka prasa po referendum

"Reformy albo Grexit", "Obywatele powiedzieli 'NIE' zaciskaniu pasa". To tytuły greckiej prasy po wczorajszym referendum.

Dziennik "Ethnos" publikuje wielkie zdjęcie uśmiechniętego Aleksisa Ciprasa i pisze, że premier ma przedstawić dziś plan ratowania Grecji na spotkaniu z przywódcami największych partii. Gazeta "Avgi" wielkimi literami tytułuje - "GRECKIE NIE" - i przypomina, że konsekwencją referendum jest też rezygnacja lidera opozycji, byłego premiera Antonisa Samarasa.

Konserwatywna "Ekathimerini" przekonuje natomiast, że grecki rząd chce rozpocząć negocjacje, ale klucze do pomocy ma Europejski Bank Centralny, który szybko może zdecydować o zwiększeniu wsparcia ,by móc wreszcie otworzyć oddziały banków. Dziennik "Ta Nea" zastanawia się, czy będą reformy czy Grexit i drukuje satyryczny rysunek, gdzie w wielkiej skrzyni z papierami ktoś szuka odpowiedzi na pytanie, jak ratować Grecję.

11:00 Bartoszewicz: Grecja nie spłaci długów

Rezygnacja greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa ułatwi negocjacje. Dług Aten jest jednak niemożliwy do spłacenia - uważa ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, Artur Bartoszewicz.

Ekspert twierdzi, że zmiana na stanowisku ministra finansów Grecji może pomóc z znalezieniu kompromisu między Grecją, a jej wierzycielami. Zaznacza, że poza aspektami merytorycznymi wzajemny odbiór negocjujących stron ma duże znaczenie. Minister finansów Grecji, zdaniem ekonomisty, nie pasował do salonów. Artur Bartoszewicz dodał, że salon zwariował, ponieważ zakłada, że ma monopol na rozwiązania ekonomiczne.

Gość Polskiego Radia 24 dodaje, że spłata greckiego zadłużenia jest niemożliwa. Długi tego kraju szacowane są na około 180 procent PKB. Artur Bartoszewicz twierdzi, że nawet redukcja zadłużenia do 120 procent nie rozwiązałaby problemu tego kraju.

10:55 Francuski minister finansów: EBC nie powinien zmniejszyć finansowania greckich banków

Finansowanie greckich banków przez Europejski Bank Centralny nie powinno zostać zmniejszone - ocenił w poniedziałek francuski minister finansów Michel Sapin na antenie radia Europe 1. Zasygnalizował, że Francja jest gotowa rozmawiać na temat greckiego długu.

Poziom płynności kapitałowej zapewniany przez EBC greckim bankom "nie powinien zostać obniżony" - oświadczył Sapin, przypominając o niezależności tej instytucji, która decyduje o utrzymaniu lub wstrzymaniu pożyczek ratunkowych, tzw. ELA (emergency liquidity assistance), dla greckich banków.

Dodał, że po zwycięstwie zwolenników "nie" w referendum w Grecji, teraz to rząd w Atenach powinien wysunąć propozycje w sprawie nowego porozumienia z wierzycielami. "Samo głosowanie niczego automatycznie nie rozwiązuje" - powiedział Sapin.

Jest to - jak zauważa AFP - pierwsza oficjalna reakcja francuskiego rządu na niedzielne referendum w Grecji.

"To, co pozwoli na określenie, czy Grecja zostaje w strefie euro, czy z niej wychodzi, to jakość negocjacji, które zostaną wznowione" - wskazał Sapin. Podkreślił, że dialog z Grecją "wisi na bardzo cienkim włosku", więc Ateny muszą teraz wystąpić z "poważnymi i solidnymi propozycjami".

Więcej

10:40 "The Economist": Grexit bardziej prawdopodobny

Grecy w referendum odrzucili program oszczędnościowy. Może się okazać, że przy okazji - czy tego chcieli, czy nie - zrezygnowali też z waluty euro. Ci, którzy głosowali na "NIE", chyba nie zdawali sobie sprawy, jak ich decyzja zostanie odebrana w Europie. Tak o greckim głosowaniu pisze międzynarodowy tygodnik "The Economist".

Greccy przeciwnicy oszczędności świętowali w wielu miejscach, a zwolennicy lewicowego rządu mówili o nowej solidarności w Europie. Tymczasem wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że premier Tsipras spalił ostatnie mosty między Grecją a Europą - pisze "The Economist". Sondaże wskazują, że większość Niemców opowiada się za wyjściem Grecji z eurostrefy. Podatnicy z północnej Europy mogą uznać, że Grecja nadal chce dyktować warunki na ich koszt. Dlatego dla niektórych analityków Grexit to teraz scenariusz najbardziej prawdopodobny - konkluduje tygodnik.

10:38 Brytyjska prasa: Europa w chaosie po greckim 'NIE'

Brytyjska prasa powitała wynik greckiego referendum nagłówkami: "Kryzys w Europie po pokerowym 'NIE' Greków", "Europa w chaosie po greckim 'NIE' ", "Grecja głosuje 'NIE' - i co teraz?". Premier David Cameron zwołał na dziś pilną naradę ze swym kanclerzem skarbu i szefem Banku Anglii.

Gubernator Banku Anglii Mark Carney uspokajał wcześniej, że brytyjskie banki i fundusze inwestycyjne w porę wycofały się z inwestycji w Grecji. Jednak w londyńskim City dokonuje się większości międzynarodowych transakcji w euro.

Brytyjska prasa maluje ponurą perspektywę wypadnięcia Grecji ze wspólnej waluty, choć trzy czwarte Greków chce zachować euro. Lewicowe tytuły koncentrują się na humanitarnym wymiarze kryzysu i hucznym świętowaniu wyniku referendum w Atenach.

Zadowolony jest Nigel Farage, przywódca antyunijnej partii UKIP, która zebrała w tegorocznych wyborach prawie 4 miliony głosów, Jak napisał na Twitterze: "Projekt Unii Europejskiej umiera.To fantastyczne patrzeć na odwagę Greków".

 10:35 Petru: Wynik wczorajszego referendum to początek katastrofy

Wynik wczorajszego referendum to początek katastrofy Grecji - uważa Ryszard Petru, lider NowoczesnejPL. Grecy opowiedzieli się przeciwko zawarciu porozumienia z wierzycielami i dalszemu zaciskaniu pasa.

Ryszard Petru
Ryszard Petru (fot. MARIAN ZUBRZYCKI / FORUM)

Ryszard Petru mówił w Radiu Gdańsk, że tamtejsze wydarzenia mogą mieć także wpływ na Polskę. "To moim zdaniem kolejny krok do wyjścia Grecji ze strefy euro, to nie dotyczy tylko Grecji, ale też Polski" - powiedział lider NowoczesnejPL. Dodał, że silne gospodarcze związki naszego kraju i eurostrefy mogą uderzyć na przykład we frankowców.

W ocenie Ryszarda Petru, to dopiero początek "wielkiej greckiej tragedii". "Jeżeliby wyszli ze strefy euro to mieliby drachmę, która byłaby dużo słabsza od euro" - powiedział. Według niego, pozbycie się wspólnej waluty przez Greków skutkowałoby niemal natychmiastowym wzrostem cen o połowę.

Uzupełnił, że Unia Europejska nie powinna iść na ustępstwa wobec Grecji. Tymczasem mimo zwycięstwa w referendum, grecki minister finansów Janis Warufakis oświadczył, że podaje się do dymisji.

10:32 Ekspert: Nawet jeśli Grecja wyjdzie z eurolandu, będzie musiała wprowadzić cięcia

Ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro oznacza dalsze kłopoty budżetowe tego kraju i konieczność wprowadzania kolejnych oszczędności - uważa Zsolt Darvas, analityk brukselskiego think-tanku Bruegel.

"Jeśli Grecja wyszłaby ze strefy euro, krótkoterminowe bezpośrednie konsekwencje na rynkach finansowych byłyby ograniczone, ale w dłuższej perspektywie mogłoby to doprowadzić do dużych zmienności i ryzyka dla stabilności finansowej" - wskazuje analityk.

Jak zaznaczył, dla greckiej gospodarki oznaczałoby to kompletny chaos, zamknięcie banków i całkowity kryzys finansowy. "Wiele firm by zbankrutowało, wzrosłoby bezrobocie, a do tego, co dość absurdalne, spadłyby wpływy podatkowe. Częściowo przez to, że jak spada PKB, to zmniejszają się też wpływy podatkowe, ale po drugie ludzie nie byliby chętni do płacenia podatków w euro, jeśli wiedzieliby, że za kilka miesięcy czy tygodni zostanie wprowadzona znacznie słabsza waluta. Dochody rządu by spadły, a w związku z tym, że rząd mógłby wydawać tylko to, co zebrał z podatków, oznaczałoby to, że konieczne byłyby oszczędności budżetowe, nawet jeśli Grecja opuściłaby strefę euro" - wskazał Darvas.

10:30 Tsakalotos faworytem do objęcia funkcji ministra finansów

Eukildes Tsakalotos ma zostać nowym ministrem finansów Grecji - donosi Reuters, powołując się na źródła rządowe. Tsakalotos to główny negocjator ze strony Aten w rozmowach z Brukselą i międzynarodowymi wierzycielami. Wcześniej pełnił funkcję rzecznika do spraw gospodarczych rządzącej Syrizy.

Nazwisko nowego ministra finansów ma zostać ogłoszone po trwającym już spotkaniu greckich przywódców partyjnych. Rozmowy rozpoczęły się o 9:00 rano naszego czasu.

10:20 Kolany: Grexit najlepszym rozwiązaniem dla obu stron

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Grecy rozmontują strefę euro

Naród Grecji podjął decyzję, odrzucając narzucony przez zagranicznych decydentów program podwyżek podatków i ograniczenia hojnego systemu emerytalnego. Po raz pierwszy od początku kryzysu Grecy mogli wyrazić własne zdanie i wyrazili je dobitnie, głosując na „nie”. „Miłośnicy demokracji” z Brukseli i Berlina powinni uszanować werdykt ludu i przyjąć do wiadomości, że Grecy wybrali własną drogę i że mieli do tego prawo.

Odrzucenie propozycji Trojki to krok w stronę Grexitu. Grecja od ponad pięciu lat jest faktycznym bankrutem, co ostatnio przyznał nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Kolejne pożyczki nie są Grekom potrzebne i tylko pogrążą ich głębiej w bagnie beznadziei zafundowanej przez dwie dekady socjalistycznych rządów pogłębionej przez „pakiet ratunkowy” MFW, EBC i Eurogrupy. Grecja potrzebuje formalnego bankructwa: zaprzestania obsługi niespłacalnego długu i rozpoczęcie gospodarczego życia od nowa.

Grecy mają przed sobą rozwiązania złe i bardzo złe. Jeśli Europejski Bank Centralny nie zgodzi się na zwiększenie limitu awaryjnych pożyczek dla greckich banków (ELA), to faktycznie postawi Grecję poza strefą euro. Grexit oznaczałby dla Greków gwałtowny spadek poziomu życia. Dochody z pracy, emerytury i pensje w sektorze publicznym wypłacane w nowej drachmie straciłyby na wartości względem euro. Niektórzy ekonomiści szacują, że deprecjacja drachmy (której kurs początkowo byłby równy euro) wyniosłaby 30-40% w ciągu 12 miesięcy.

Czytaj więcej 

10:15 Reuters: odejście ministra finansów Grecji usuwa dużą przeszkodę

Odejście greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa agencja Reutera nazywa usunięciem dużej przeszkody na drodze do zawarcia w ostatniej chwili jakiegokolwiek porozumienia utrzymującego Grecję w strefie euro po niedzielnym referendum.

Reuters przypomina, że Warufakis, samozawńczy "eratycznie marksistowski" ekonomista, który doprowadzał do wściekłości partnerów ze strefy euro swym niekonwencjonalnym stylem i mającymi ich zastraszyć pouczeniami, nakłaniał Greków, by w niedzielnym referendum powiedzieli "nie" warunkom zagranicznej pomocy, oskarżając kredytodawców o "terroryzm".

Janis Warufakis
Janis Warufakis (fot. AP Photo/Daniel Ochoa de Olza / EastNews)

"Pierwszym przesłaniem do Aten jest to, że nikt już nigdy nie chce patrzeć na Warufakisa, który nazwał nas terrorystami" - cytuje Reuters anonimową osobistość oficjalną, która uczestniczyła w obradach eurogrupy.

Zdaniem agencji "ofiara Warufakisa" sugeruje, że lewicowy premier Aleksis Cipras jest zdeterminowany, by osiągnąć w ostatniej chwili kompromis z przywódcami unijnymi. Greckie banki są zamknięte, w bankomatach zaczyna brakować pieniędzy, a współczucie dla Aten wśród rządów UE jest bliskie wyczerpania - podsumowuje Reuters sytuację Grecji i wyraża opinię, że los tego kraju jest teraz w znacznej mierze w rękach Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Więcej

10:10 Francuska prasa: wynik greckiego referendum wstrząsa eurolandem

Wynik referendum w Grecji wstrząsnął strefą euro - pisze w poniedziałek francuski dziennik "Le Figaro" i zastanawia się, co premier Aleksis Cipras może zrobić z tym zwycięstwem. Według "Liberation" wciąż możliwe jest porozumienie z wierzycielami Aten.

Wzmocniony w niedzielę Cipras jest gotowy do natychmiastowych negocjacji z wierzycielami w sprawie nowego porozumienia - podkreśla "Le Figaro", zwracając uwagę, że "po zdecydowanym odrzuceniu (przez Greków) planu reform" ogłoszono, że we wtorek odbędzie się szczyt państw strefy euro.

"Czy to zagranie pokerowe mające na celu sprzeciw wobec +szantażu" wierzycieli Grecji czy pyrrusowe zwycięstwo, pełne zagrożeń dla przyszłości Europy, w każdym razie grecki premier wygrał w niedzielę swój zakład" - komentuje "Le Figaro".

W komentarzu redakcyjnym "Liberation" wskazuje, że logika nakazywałaby uznać, iż niedzielne głosowanie formalizuje zerwanie więzów między Unią Europejską, a jej enfant terrible. "Niektórzy (w UE) chcą przestrzegania reguł, inni - ich zmiany: a to oznacza rozwód" - zauważa dziennik.

Więcej

9:45 Krugman zadowolony z wyniku greckiego referendum

Zagłosowanie na "tak" w referendum skazałoby Greków na lata dalszych cierpień w ramach polityki oszczędności, która nie działa - uważa Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla z 2008 r. Według niego wyjście z eurolandu to dla Grecji najlepsza ze złych opcji.

W artykule, jaki ukazał się w "New York Timesie" pod tytułem "Zakończyć krwawienie Grecji", Krugman ocenia, że po niedzielnym referendum w Grecji "nawet najbardziej zagorzali zwolennicy Unii Europejskiej powinni odetchnąć z ulgą".

Lewicowy ekonomista zastrzega, że oczywiście inaczej wyniki referendum postrzegają wierzyciele Grecji i prasa biznesowa. Zdaniem Krugmana kredytodawcy prowadzili w stosunku do Grecji "kampanię zastraszania", próbując wywołać wśród Greków przerażenie, odcinając dostęp do finansowania bankowego oraz grożąc chaosem. Niemal otwartym celem tego wszystkiego było zmuszenie lewicowego rządu Aleksisa Ciprasa do odejścia. "To był wstydliwy moment dla Europy, która utrzymuje, że wierzy w demokratyczne zasady. I byłby to straszliwy precedens, gdyby ich kampania odniosła skutek, nawet gdyby wierzyciele mieli rację" - podkreślił.

Ekonomista porównał unijnych technokratów do "średniowiecznych lekarzy", którzy nalegali, by ich pacjenci wykrwawili się, a kiedy leczenie sprawiało, że stawali się jeszcze słabsi, domagali się jeszcze większego krwawienia.

Więcej

9:42 Rentowność greckich dwulatek wzrosła do 47%

9:10 Belgijska prasa: referendum utrudni dalsze negocjacje z Grecją

Gazeta "La Libre Belgique" zauważa, że pozycja premiera Aleksisa Tsiprasa po ryzykownym dla jego partii referendum wzmocniła się w samej Grecji. Zdecydowane zwycięstwo głosów na "NIE" - do czego sam namawiał - pokazało bowiem, że greckie społeczeństwo wciąż go popiera. Triumf rządu w Atenach nie jest jednak pełny , bo pozostałe kraje strefy euro, z którymi Tsipras będzie musiał negocjować nowy program pomocy, są wyraźnie "poirytowane ostatnimi wydarzeniami". Zdaniem komentatora gazety, Grecja będzie musiała pójść na ustępstwa - jeśli rzeczywiście chce kompromisu - który ostatecznie będą musiały zaakceptować Niemcy.

Tymczasem - jak wskazuje dziennik "Le Soir" - problemem dla Aleksisa Tsiprasa jest dziś także jego własna partia, a zwłaszcza jej najbardziej radykalne skrzydło. Zapewne nigdy nie zgodzi się ono na porozumienie, które oznaczać będzie nowe oszczędności. O tym, czy rozpocząć nowego rozmowy z Atenami i na jakich warunkach, zdecydują jutro unijni przywódcy na specjalnym szczycie.

9:05 Europejskie giełdy spadają na otwarciu

DAX spada na otwarciu o 1,9%, CAC o 2,2%, FTSE100 o 1,1%, a WIG20 o niecały procent.

9:00 Prezydent innego bankruta - Argentyny - wyraża solidarność z Grekami

8:45 Grecja nie wystraszyła rynków walutowych

Po greckim referendum, w którym mieszkańcy Hellady odrzucili propozycje Trojki, rynek walutowy zachował się dość spokojnie. Podobnie jak tydzień temu, luki z otwarcia notowań zostały w większości zniwelowane.

O 8:40 za euro płacono 1,1062 dolara, czyli tylko o 0,4% mniej niż przed weekendem. Podobnie było na parze z frankiem szwajcarskim, gdzie kurs euro najpierw spadł z 1,0442 do 1,03546, by później podnieść się do 1,0434 franka.

Pochodną wydarzeń na głównych parach walutowych była reakcja złotego, który nieznacznie osłabił się wobec euro, franka i dolara. O 8:40 za euro płacono 4,1979 zł., czyli o grosz więcej niż w piątek. Dolar kosztował 3,7954 zł., choć jeszcze w nocy obserwowaliśmy stawki rzędu 3,83 zł.

(Bankier.pl)

Frank szwajcarski był wyceniany na 4,022 zł, czyli o ponad grosz więcej niż w piątek, ale też o cztery grosze mniej niż na otwarciu notowań (4,0623 zł).

Więcej

8:40 Francja: trzeba zacząć poważne negocjacje z Grecją

Francja chce, by wkrótce zaczęły się "poważne rozmowy" z Grecją. Taką deklarację złożył francuski minister do spraw europejskich Harlem Desir. Dodał, że premier Aleksis Tsipras musi szybko przedstawić swoje propozycje - po tym, jak Grecy w referendum odrzucili ofertę unijnej pomocy.

8:33 Tak głosowali Grecy

8:25 Niemiecka prasa: pyrrusowe zwycięstwo Ciprasa

Po referendum w Grecji komentatorzy niemieckich gazet piszą o "pyrrusowym zwycięstwie premiera Aleksisa Ciprasa". Ostrzegają też, że Greków może już wkrótce spotkać rozczarowanie.

Komentator dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że grecki premier Aleksis Cipras przez moment może triumfować. Wynik wczorajszego referendum nie leży jednak w interesie jego kraju. Jak czytamy, Grecy muszą nastawić się na to, że w niedalekiej przyszłości wcale nie będzie lepiej. Komentator gazety podkreśla, że politycy w Atenach obiecali Grekom rzeczy niemożliwe. Teraz będą musieli albo wyjść ze swoich politycznych ról i porozumieć się z wierzycielami, albo staną się kolejnym negatywnym epizodem w greckiej historii. Grecy zasłużyli na coś lepszego - podsumowuje komentator "FAZ".

Więcej

8:24 Szczurek: Reakcja inwestorów na greckie referendum na PLN nie jest zbyt gwałtowna

Reakcja inwestorów na greckie referendum na polskim złotym nie jest zbyt gwałtowna. Polska jest zrównoważona, jest mniej zależna od sytuacji zewnętrznej - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek.

"Prognozy krótkoterminowe (dotyczące kursu złotego - PAP) są obarczone ryzykiem. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że widać, że reakcja rynków nie wydaje się zbyt gwałtowna. Polska jest inną gospodarką jak 8-9 lat temu, kiedy mieliśmy 40-proc. ruchy na walutach" - powiedział Szczurek w Programie 1 Polskiego Radia.

"Dziś polska jest zrównoważona, jesteśmy mniej zależni od inwestycji zagranicznych, i to powoduje, że w przypadku zaburzeń nic u nas nie musi się zmieniać. To jest ogromna zmiana, nie jesteśmy zależni od zewnątrz. (...) Często mówi się również o zadłużeniu państwa, ale istotne jest to, na ile zadłuża się cały kraj, zarówno prywatnie, jak i publicznie. Polska przestała się zadłużać, co nam pomaga w obecnej sytuacji" - dodał.

Więcej

8:16 Szczurek: Kryzys grecki - lekcją dla Polski

Kryzys grecki jest pewną lekcją dla Polski, a także informacją dla tych, którzy chcieliby szybkiego wejścia do strefy euro - uważa minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem Polska nie jest zależna od ciągłego napływu inwestycji zagranicznych, aby mieć taki wzrost, jaki ma.

"Z pewnością kryzys grecki, a także przedłużająca się stagnacja (...) są pewną lekcją dla Polski. Są też nową informacją dla tych, którzy chcieliby szybkiego wejścia do strefy euro, bez jakichkolwiek zmian" - powiedział w poniedziałek na antenie radiowych "Sygnałów Dnia" szef resortu finansów.

Więcej

8:15 Rosyjska prasa: Cipras położył na łopatki UE

Premier Grecji położył na łopatki kierownictwo Unii Europejskiej. Tak komentuje wyniki greckiego referendum "Rossijskaja Gazeta", nazywając przy tym Greków "małym, zadłużonym, ale dumnym narodem".

Dziennik, powołując się na rozmowy z greckimi ekspertami, sugeruje że w "kolebce demokracji" może wkrótce zacząć brakować podstawowych towarów, a to doprowadzi do spadku popularności premiera Aleksisa Ciprasa.

Więcej

8:11 Ropa Brent najtańsza od kwietnia

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w poniedziałek po tym, jak ogłoszono wyniki referendum w Grecji, zgodnie z którymi greckie społeczeństwo odrzuciło oferowane przez wierzycieli warunki otrzymania pomocy finansowej.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 54,41 USD, po spadku o 2,49 dolara.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spada o 97 centów do 59,35 USD za baryłkę.

Ceny ropy w Londynie spadły poniżej granicy 60 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od kwietnia. Ostatni tydzień zakończyły one największą stratą od marca w atmosferze niepewności na rynkach i rosnących obawach, że sytuacja Grecji stanowi zagrożenie dla sytuacji finansowej w Europie.

8:10 Hiszpańska prasa: nadeszła godzina prawdy dla Europy

"Nadeszła godzina prawdy dla Europy" - taki sam tytuł noszą artykuły w prawicowej i lewicowej prasie hiszpańskiej. Autor jednego ostrzega przed zgubnym wpływem, jaki dla Unii będzie miało odrzucenie przez Greków oferty Brukseli. Autor innego wierzy, że wynik greckiego referendum zmusi liderów Wspólnoty do zmiany prowadzonej przez nich polityki.

"Wiadomość wysłana do Brukseli jest jasna: nie zamierzamy kontynuować polityki oszczędnościowej i chcemy sami decydować o naszym kraju" - tak wynik greckiego referendum interpretuje dziennikarz liberalnego "El Mundo". Zastanawia się jednak, jakie będą tego konsekwencje. Czy przypadkiem postawienie na rząd Ciprasa nie zatrzęsie najpierw Atenami, a potem strefą krajów euro.

Zdaniem komentatorów lewicowych dzienników, w sporze między Grecją a trojką chodzi nie tyle o kwestie ekonomiczne, co polityczne. Bruksela miała nadzieję, że referendalne "tak" podważy istnienie rządu Ciprasa, a przy okazji innych lewicowych partii w Europie, takich jak hiszpańska Podemos.

7:45 Grecki minister finansów Janis Warufakis oświadczył, że podaje się do dymisji

Minister finansów Grecji Janis Warufakis
Minister finansów Grecji Janis Warufakis (EastNews)

- Tuż po ogłoszeniu wyników referendum dowiedziałem się, że kilku członków Eurogrupy wolałoby, abym nie był obecny na spotkaniach. Premier uznał, że ten pomysł może pomóc mu w zawarciu porozumienia. Dlatego opuszczam dziś ministerstwo finansów – napisał na swoim blogu Warufakis.

- Uważam, że moim obowiązkiem jest pomóc Aleksisowi Ciprasowi wykorzystać kapitał, jaki naród Grecki dał nam we wczorajszym referendum.

Więcej

7:30 Włochy: prasa o wyniku referendum w Grecji: "policzek dla Unii"

"Policzek dla Unii Europejskiej" i otwarcie nowego rozdziału w jej historii - tak włoska prasa komentuje w poniedziałek odrzucenie przez Greków w niedzielnym referendum warunków pomocy dla ich kraju. To także według gazet sygnał, że UE musi się zmienić.

"Greckie +nie+ wywołuje strach w Europie" - pisze "Corriere della Sera", dodając, że Grecja premiera Aleksisa Ciprasa dokonała "największej wyrwy w 65-letniej historii europejskiej integracji".

"Od dzisiaj rana musi on rozliczać się ze swych obietnic, które w parę godzin mogą okazać się kłamstwami" - zauważa włoski dziennik. I przypomina słowa Ciprasa, że porozumienie z resztą UE będzie w takiej sytuacji łatwiejsze, Grecja pozostanie w strefie euro, a banki zostaną otwarte.

"Nie jest pewne, że wyborcy zachowają porządek publiczny, kiedy odkryją, że mają do czynienia z następnym demagogiem" - podkreśla gazeta w komentarzu zatytułowanym "Helleński labirynt". W opinii publicysty Grecja jest po referendum bardziej osamotniona i otwiera nowy, całkowicie nieprzewidywalny rozdział.

7:00 Bank Grecji zwróci się do EBC o zniesienie limitu kredytów ratunkowych

"Bank Grecji złoży ten wniosek dzisiaj i wierzymy, że istnieją realne powody, dla których można zwiększyć kredyty ELA (emergency liquidity assistance - ELA). Nie ma podstaw, by nie zwiększyć (zastrzyków) płynności" - dodał Sakellaridis.

Greckie władze nie rozważają emisji nowej waluty - powiedział szef zespołu greckich negocjatorów prowadzących rozmowy z wierzycielami Euklides Tsakalotos.

"Nie rozważamy (wprowadzenia) waluty równoległej" - powiedział i dodał, że nie sądzi, by wierzyciele mieli zamiar wyrzucić Grecję ze strefy euro.

7:00 Szef PE: Po referendum ruch należy do rządu Grecji

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w niedzielę po podaniu wstępnych wyników referendum w Grecji, że rząd w Atenach musi obecnie przedstawić nowe propozycje dotyczące porozumienia z wierzycielami. Zapowiedział pomoc humanitarną.

"Ruch należy teraz do rządu w Atenach. To on musi przedstawić nowe propozycje, a wtedy zobaczymy, czy mogą być przedmiotem dyskusji" - powiedział Schulz w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD.

Szef PE wyraził się sceptycznie o możliwości natychmiastowego podjęcia rozmów. "O czym mielibyśmy teraz rozmawiać (z wysłannikami Grecji)? O propozycjach, które (strona grecka) odrzuciła? Z pewnością nie". Jak dodał, Grecy muszą przedstawić własne propozycje, które "będą do przyjęcia przez pozostałe 18 krajów". "Czekam na to w napięciu" - powiedział polityk niemieckiej SPD.

Więcej

6:55 Osborne: Wielka Brytania gotowa na każdy scenariusz

W poniedziałek wyniki referendum w Grecji i potencjalne konsekwencje dla brytyjskiej gospodarki będą tematem spotkania premiera Davida Camerona z Osbornem i szefem Banku Anglii Markiem Carneyem.

Cokolwiek zdecyduje Grecja, Wielka Brytania będzie na to przygotowana - mówił Osborne w niedzielę na antenie BBC. Mamy przygotowane gotowe rozwiązania w zależności od wyniku.

Sytuacja jest o tyle istotna, że już w środę Osborne przedstawi w parlamencie powyborczy projekt budżetu, w którym znaleźć mają się poważne cięcia wydatków publicznych, w tym ograniczenie o 12 mld funtów budżetu na pomoc socjalną.

Jego zdaniem sytuacja w Grecji najlepiej uzasadnia konieczność oszczędności. Problemy Grecji mają wpływ na europejską gospodarkę, która z kolei ma bezpośredni wpływ na nas. Nie możemy całkowicie uodpornić się na ten wpływ ale możemy zrobić co w naszej mocy by utrzymać naszą gospodarkę w jak najlepszej kondycji by być możliwie najlepiej przygotowanymi na to, co rzuca na nas świat, a widać, że może zdarzyć się niemal wszystko - argumentował brytyjski minister finansów.

6:50 Wicekanclerz Niemiec: Cipras prowadzi Greków ku beznadziejności

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział dziennikowi "Tagesspiegel", że po odrzuceniu przez Greków w referendum programu pomocowego trudno mu sobie wyobrazić, aby doszło do nowych negocjacji. Ostrzegł, że rząd prowadzi kraj w kierunku beznadziejności.

"Po odrzuceniu reguł gry obowiązujących w strefie euro, czego wyrazem jest głosowanie przez większość na +nie+, trudno sobie wyobrazić negocjacje o programach przewidujących pomoc idącą w miliardy euro" - powiedział Gabriel.

"Cipras i jego rząd prowadzą naród grecki na ścieżkę oznaczającą gorzkie wyrzeczenia i brak nadziei" - zaznaczył polityk SPD kierujący resortem gospodarki i energetyki. Premier Grecji "zniszczył ostatni most, dzięki któremu Grecja i Europe mogły jeszcze osiągnąć kompromis" - skrytykował Gabriel.

Gabriel jest szefem SPD, partii tworzącej wraz z CDU i CSU rząd Angeli Merkel. Wywiad ukaże się w poniedziałkowym wydaniu "Tagesspiegla".

6:50 "WSJ": lepsze wyjście Grecji z euro od zarażania innych brakiem reform

Głosując na "nie" w referendum Grecy dokonali "najgorszego wyboru", ale Europa powinna pozwolić Grecji wyjść ze strefy euro, by zapobiec ryzyku "szerzenia się zarazy" braku reform w innych krajach i ocalić wspólną walutę - ocenia "Wall Street Journal".

W artykule redakcyjnym nowojorski dziennik zaznacza, że wynik greckiego referendum nie pozostawia wiele wątpliwości. Grecy odrzucili ofertę wierzycieli, mimo że doświadczyli już przedsmaku potencjalnych skutków negatywnego głosowania, jakim było wprowadzenie przed tygodniem ograniczeń na wypłaty gotówki z bankomatów. "Teraz będą musieli żyć z konsekwencjami" - dodaje.

Więcej

6:45 Końcowe wyniki referendum: 61,31 proc. Greków na "nie"

61,31 proc. uczestników referendum w Grecji ws. warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie", a 38,69 proc. głosujących poparło te warunki - podało w poniedziałek nad ranem greckie MSW po przeliczeniu wszystkich głosów.

MSW poinformowało także na swej stronie internetowej, że frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 62,5 proc.

6:40 We wtorek szczyt strefy euro ws. Grecji; wcześniej maraton konsultacji

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji, po tym jak obywatele tego kraju odrzucili w niedzielnym referendum propozycję wierzycieli ws. pomocy zagranicznej.

Wcześniej za zwołaniem nadzwyczajnego szczytu opowiedzieli się kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande.

Komisja Europejska poinformowała, że jej szef Jean-Claude Juncker jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek, a także w poniedziałek będzie rozmawiał z przywódcami 18 państw strefy euro na temat Grecji. Rano z kolei ma się odbyć telekonferencja z udziałem Junckera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego oraz szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema.

"Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości i szanuje wynik referendum w Grecji" - podkreślono w komunikacie wydanym z niedzielę późnym wieczorem.

Przed zaplanowanym we wtorek na godz. 18 szczytem państw strefy euro tego samego dnia obędzie się spotkanie ministrów finansów "19".

6:40 Słowacja przeciwna ustępstwom wobec Grecji

Minister finansów Słowacji jest rozczarowany wynikiem referendum w Grecji i sprzeciwia się kolejnym ustępstwom wobec Aten. Greckie "nie" sprawia, że scenariusz wyjścia Grecji ze strefy euro jest realistyczny - napisał z niedzieli na poniedziałek na Twitterze Peter Kazimir.

Wynik referendum w Grecji nie może w żadnym wypadku oznaczać, że kraj ten będzie miał teraz łatwiejszy dostęp do pieniędzy - stwierdził szef słowackiego resortu finansów.

6:40 Giełdy w Azji po greckim referendum

Spadki na azjatyckich giełdach po greckim referendum. Wcześniej na wartości straciła też nieco waluta euro.

Japoński indeks giełdowy Nikkei stracił na otwarciu prawie półtora procent, potem odbił się nieco w górę. Podobnie było w przypadku australijskiego wskaźnika ASX. Tuż po ogłoszeniu częściowych wyników referendum, euro straciło w stosunku do amerykańskiego dolara ponad jeden procent, ale potem odzyskało połowę tych strat. Ropa w Azji potaniała o jeden procent. Zdaniem części ekspertów teraz może nastąpić globalna wyprzedaż akcji; inwestorzy prawdopodobnie wybiorą bezpieczne obligacje rządów w USA czy w Niemczech.

6:40 UE w potrzasku po greckim referendum

Według Pietera Cleppe, eksperta ośrodka badawczego Open Europe szanse na kompromis w sprawie nowego pakietu pomocowego dla Aten są jednak bardzo niewielkie. - Myślę, że w obecnych warunkach bardzo trudno będzie dojść do porozumienia, które i tak tylko przedłużyłoby ból Greków. To wszystko prowadzi Grecję do wyjścia ze strefy euro - powiedział Cleppe w rozmowie z Polskim Radiem. Jeśli do tzw. Grexitu, rzeczywiście by doszło, byłby to moment bezprecedensowy dla eurolandu i tym samym bardzo ryzykowny dla przyszłości strefy wspólnej waluty.

6:30 Premier Cipras chce negocjacji ws. restrukturyzacji zadłużenia

Premier Grecji będzie zabiegał o rozpoczęcie nowych negocjacji z wierzycielami. "Ateny gotowe są do reform, ale potrzebne są także inwestycje i restrukturyzacja zadłużenia" - powiedział Aleksis Cipras w niedzielę późnym wieczorem w wystąpieniu telewizyjnym.

Na Twitterze Cipras przypomniał, że sam Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał, że Grecja nie jest w stanie funkcjonować z takim zadłużeniem.

W telewizji Cipras zapewnił, że jego rząd doskonale wie, że nie ma prostych rozwiązań. "Są jednak rozwiązania sprawiedliwe, rozwiązania, które można przyjąć, jeśli tylko chcą tego obie strony" - stwierdził Cipras.

Powiedział, że w referendum Grecy podjęli "historyczną" i "odważną" decyzję, ale - jak podkreślił - w tym głosowaniu nie było ani zwycięzców, ani pokonanych. "Najważniejszą sprawą jest utrzymanie narodowej jedności" - stwierdził premier Grecji. Zapewnił, że jego rząd nie chce zerwania z Europą, w referendum otrzymał jednak mandat do nowych negocjacji.

6:20 We wtorek spotkanie ministrów finansów państw strefy euro

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że we wtorek odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Wynik niedzielnego referendum w Grecji nazwał "godnym pożałowania" dla przyszłości tego kraju.

"Przyjmuję do wiadomości wynik greckiego referendum. Jego rezultat jest godny pożałowania dla przyszłości Grecji. Dla przywrócenia wzrostu greckiej gospodarce trudne działania i reformy są nieuniknione" - napisał w oświadczeniu Dijsselbloem.

Jak podkreślił eurogrupa czeka teraz na inicjatywę ze strony władz w Atenach.

23:00 Tymczasem Donald Tusk...

22:55 Grecki premier przeprowadza serie rozmów telefonicznych z unijnymi przywódcami

Minister finansów, komentując wynik referendum twierdzi, że obywatele powiedzieli "stop" dalszej polityce zaciskania pasa". Z kolei lider opozycji podaje się do dymisji.

Wynik plebiscytu przyśpieszył nie tylko grecką politykę. Stacje telewizyjne podają, że Aleksis Cipras po podaniu wyników sięgnął po słuchawkę i wykonał serię rozmów. Miał wymieniać opinie z prezydentem Francji Francouis Hollandem oraz z szefem Europejskiego Banku Centralnego. Minister finansów Janis Warufakis nie chciał tego potwierdzić, lecz mówił bardzo dyplomatycznie, że rezultat referendum to znak zakończenia w polityce zaciskania pasa. Podkreślał, że werdykt Greków to wielkie "TAK" dla europejskiej demokracji.

Z kolei były premier Antonis Samaras i lider opozycyjnej Nowej Demokracji ogłosił rezygnację z szefowania partią. Przyznał, że po porażce w referendum ugrupowanie potrzebuje nowego przywódcy.

22:50 Wyniki po przeliczeniu 87% głosów; 62 proc. na "nie"

Do tej pory przeliczono ponad 87 procent głosów. 62 procent z nich oddali przeciwnicy porozumienia z wierzycielami na dotychczasowych warunkach. 38 procent głosowało na "tak" dla proponowanych oszczędności. Frekwencja wyniosła 62 procent.

22:40 Premier Cipras przemówił do Greków:

22:35 Wyniki po przeliczeniu 84,9% głosów; 61,5 proc. na "nie"

22:30 Warufakis: referendum pozwala nam wyciągnąć dłoń do naszych partnerów

(EastNews)

Grecy powiedzieli "stop" dalszej polityce zaciskania pasa. "Dzięki głosowi na +nie+ możemy wyciągną dłoń do naszych partnerów" i wezwać ich do zawarcia porozumienia - powiedział w niedzielę wieczorem minister finansów Grecji Janis Warufakis.

Warufakis powiedział też, że "+nie+ Greków to wielkie +tak+ dla europejskiej demokracji oraz sprawiedliwości społecznej".

"Od jutra Europa, której serce bije dziś Grecji, zacznie leczyć swe rany i nasze rany" - dodał.

22:20 Spotkanie eurogrupy jednak we wtorek

Będzie specjalne spotkanie eurogrupy w sprawie Grecji. Angela Merkel i Francois Hollande zapowiedzieli rozmowy ministrów finansów strefy euro na wtorek. Jednocześnie przywódcy Niemiec i Francji podkreślili, że wynik greckiego referendum "musi być respektowany".

Wcześniej podawano, że spotkanie eurogrupy może zostać zwołane już w poniedziałek.

22:00 Rynek azjatycki ruszył

21:50 Rosja: "Nie" w greckim referendum to krok ku wyjściu ze strefy euro

Wynik greckiego referendum nie oznacza automatycznego wyjścia Grecji ze strefy euro, ale jest to krok w tym kierunku. Unię Europejską czeka terapia wstrząsowa - powiedział w niedzielę rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego Aleksiej Lichaczow.

21:45 Wyniki po przeliczeniu 67% głosów; 61,4 proc. na "nie"

21:25 Włochy: Grecja proponuje Europie trzecią drogę

Po greckim referendum Włochy proponują Europie trzecią drogę: złoty środek pomiędzy niemiecką dyscypliną i grecką niefrasobliwością -oświadczył premier Włoch. Matteo Renzi powtórzył, że zaciskanie pasa należy zastąpić w Unii Europejskiej polityką wzrostu i rozwoju.

21:20 Ekspert: Czekają nas zawirowania na giełdach i osłabienie złotego

(YAY Foto)

W opinii doktora Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynik greckiego referendum może oznaczać zawirowania na giełdach i osłabienie złotego. Doktor Wyżnikiewicz dodał, że możliwe są różne scenariusze wydarzeń w Grecji. Najbardziej prawdopodobny, to taki, że jednak obie strony przystąpią do rozmów.

21:15 Kopacz o referendum: Grecy ofiarami politycznej szarży populistów

Grecy są ofiarami politycznej szarży populistów - powiedziała dziennikarzom premier Ewa Kopacz, komentując wyniki niedzielnego referendum. Dodała, że Polska może dzisiaj spokojnie reagować na to, co będzie się działo w Europie.

"Tak naprawdę dzisiaj Grecy, których ja bardzo szanuję, są ofiarami politycznej szarży populistów, która spowodowała, że wybierali między jednym a drugim złem" - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

21:12 CSU: premier Grecji jest szantażystą

"Musimy reagować ze spokojem, ale jedno musi być jasne: brudne chwyty lewicowych szantażystów i ludzi okłamujących naród, w rodzaju premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, nie mogą zakończyć się sukcesem" - powiedział Andreas Scheuer w Berlinie.

21:10 Grupa robocza eurogrupy spotka się w poniedziałek ws. Grecji

W poniedziałek zbierze się grupa robocza odpowiedzialna za przygotowywanie spotkań eurogrupy - poinformowały w niedzielę wieczorem agencję Reutera źródła unijne, wyjaśniając, że zespół zbiera się ze względu na wynik referendum w Grecji.

Jednak według innego źródła nie ma planu zorganizowania natychmiastowego spotkania eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro, a z całą pewnością nie zbiorą się oni w poniedziałek.

"Nie ma na to szansy. Ministrowie nie wiedzieliby, co mają omawiać" - oświadczy rozmówca Reutera.

21:00 Oficjalna projekcja wyników referendum: zwycięża obóz "nie"

Grecy w referendum zdecydowali o odrzuceniu surowych warunków pakietu pomocowego - wynika z oficjalnej projekcji końcowych wyników. Przygotowała je firma Singular Logic, która przetwarza wyniki głosowania dla greckiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Według niej, ponad 61 procent wyborców zagłosowało na "nie", a tylko 39 chciało, aby Grecja zgodziła się na warunki podyktowane przez kredytodawców.

Podobnie przedstawiają się cząstkowe wyniki, po przeliczeniu ponad 35 procent głosów.

Jeżeli końcowy oficjalny rezultat referendum okaże się zbliżony, będzie to duże zwycięstwo premiera Aleksisa Tsiprasa, który wzywał Greków do głosowania przeciwko pakietowi pomocy, nazywając go narodowym "upokorzeniem" i "ultimatum wierzycieli".

Jednak jak uważają proeuropejskie partie greckiego parlamentu, odrzucenie warunków pomocy zakończy rozmowy z wierzycielami eurogrupy i doprowadzi Grecję do porzucenia euro.

20:50 Tłumy ludzi w centrum Aten cieszą się z wyniku referendum

Przeciwnicy propozycji wierzycieli Grecji ws. pomocy zagranicznej zaczynają gromadzić się w niedzielę wieczorem na placu Syntagma w centrum Aten, by okazać radość po zwycięstwie ich obozu w zakończonym wieczorem referendum.

Demonstranci, którzy w niedzielę głosowali przeciwko warunkom porozumienia przedstawionym przez zagranicznych wierzycieli Aten, niosą greckie flagi i transparenty z napisem "nie". Skandują hasła przeciwko polityce oszczędności.

20:45 Jutro ciekawy dzień na rynkach...

20:40 Grecy nie mogą wyciągać swych pieniędzy z bankowych sejfów

(fot. Thanassis Stavrakis / EastNews)

Tak długo, jak długo obowiązuje kontrola przepływów kapitałowych, Grecy nie mogą wyciągać swych pieniędzy z bankowych sejfów - powiedziała w niedzielę w telewizji wiceminister finansów Grecji Nadia Walawani.

20:35 Dobrze, że Grecy liczą głosy szybciej niż my...

20:25 Wyniki po przeliczeniu 35% głosów; 61 proc. na "nie"

Wraz z liczbą policzonych głosów w greckim referendum rośnie przewaga obozu "nie". Do tej pory przeliczono 35 procent głosów. Przeciw porozumieniu z wierzycielami na proponowanych Atenom warunkach zagłosowało ponad 61 procent głosujących. Odpowiedź "tak" wskazało blisko 39 procent wyborców. Frekwencja wyniosła ponad 59 procent.

20:10 Wyniki po przeliczeniu 30% głosów; 60,6 proc. na "nie"

20:10 Wyniki po przeliczeniu 21% głosów; 60,45 proc. na "nie"

Opcję "nie" poparło 60,45 proc. głosujących, a "tak" 39,55 proc. - wynika z podanych przez greckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wstępnych wyników referendum, po przeliczeniu 21,5 proc. głosów.

Ze wstępnych danych wynika, że frekwencja wyniosła 57,1 proc. Głosów pustych lub nieważnych było 5,6 proc.

19:42 Wyniki po przeliczeniu 16% głosów; 60,3 proc. na "nie"

60,3 proc. uczestników greckiego referendum ws. sprawie warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie" - wynika ze wstępnych rezultatów opublikowanych na stronie internetowej MSW po przeliczeniu 16 proc. głosów. Warunki te poparło 39,7 proc. głosujących.

Frekwencja wyniosła ponad 55,9 proc.

19:40 Wyniki po przeliczeniu 15% głosów; 60,2 proc. na "nie"

19:35 Greckie MSW: frekwencja - 50%

19:30 Bruksela poczeka do jutra z publikacją oficjalnych oświadczeń

Jutro o wyniku greckiego referendum mają rozmawiać niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent Francois Hollande. A jeśli tak, to tylko potwierdzałoby, które stolice nadają ton i gdzie zapadają najważniejsze dla Europy decyzje.

19:20 Rząd chce wznowić rozmowy z kredytodawcami

Grecja chce wrócić do rozmów z wierzycielami - powiedział rzecznik greckiego rządu. Jak podkreślił Gabriel Sakellaridis, powinno to nastąpić natychmiast, a celem jest zawarcie porozumienia. "Negocjacje muszą zostać sfinalizowane bardzo szybko, nawet w ciągu 48 godzin" - mówił rzecznik rządu. "Podejmiemy w tym celu wszystkie niezbędne starania" - podkreślił. Bank Grecji zwróci się do EBC o zniesienie limitu kredytów ratunkowych.

19:15 Warufakis spotka się dziś z bankierami

Minister finansów Janis Warufakis spotka się jeszcze w niedzielę wieczorem z najważniejszymi greckimi bankierami - podał przedstawiciel resortu finansów.

Greckie banki są zamknięte od tygodnia, czyli od wprowadzenia przez rząd w Atenach kontroli przepływów kapitałowych.

Uważa się powszechnie, że wynik referendum, w którym większość Greków opowiedziała się przeciw przyjęciu propozycji wierzycieli, zwiększy presję na banki.

Przedstawiciele greckiego rządu powiedzieli, że banki nie zostaną otwarte aż do zawarcia porozumienia z wierzycielami, czyli Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

19:00 Pierwsze oficjalne wyniki: o 21:00, czyli o 20 czasu polskiego

Pierwsze oficjalne wyniki referendum w Grecji będą podane o godz. 20 czasu polskiego. Na tę godzinę zapowiadane jest też wystąpienie premiera Aleksisa Ciprasa.

18:50 Szef Bundesbanku ostrzega przed utratą zysku wskutek Grexitu

Jens Weidmann, szef Bundesbanku
Jens Weidmann, szef Bundesbanku (EastNews)

Prezes Niemieckiego Banku Federalnego, Jens Weidmann, ostrzegł, że w przypadku Grexitu (wyjścia Grecji z eurostrefy) rząd Niemiec musi się liczyć z utratą przez Bundesbank zysku, będącego dotąd stałą pozycją budżetu państwa - informuje dziennik "Handelsblatt".

18:30 Rzecznik Syrizy: sondaże ws. referendum torują drogę do porozumienia

Wyniki sondaży po niedzielnym referendum wskazujące na nieznaczne zwycięstwo obozu "nie" torują drogę do szybkiego zawarcia z wierzycielami porozumienie w sprawie zagranicznej pomocy - powiedział rzecznik rządzącej w Grecji lewicowej Syrizy w parlamencie.

"To wytyczne dla rządu, (...) by iść naprzód w celu zawarcia porozumienia i normalizacji systemu bankowego" - powiedział w greckiej telewizji Nikos Filis.

18:15 Sondaże: Grecy w referendum odrzucili warunki pomocy międzynarodowej

Według sondaży w niedzielnym referendum w Grecji wyborcy odrzucili warunki zagranicznej pomocy, mającej ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczającej też dalsze oszczędności.

Z sondaży telefonicznych wynika, że na "nie" zagłosowało od 49,5 proc. do 53,5 proc. wyborców.

Brytyjski dziennik "Guardian" podkreśla, że do tych wyników należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ nie są to sondaże exit poll, lecz telefoniczne.

Greckie władze wzywały do głosowania przeciwko warunkom wierzycieli.

Premier Aleksis Cipras apelował do Greków, by wybrali odpowiedź negatywną, twierdząc, że wzmocni to pozycję negocjacyjną Aten, choć przedstawiciele Unii przestrzegają, że będzie inaczej. Greckie władze przekonywały, że odrzucenie warunków kredytodawców w referendum nie będzie oznaczało wyjścia Grecji ze strefy euro.

18:00 Głosowanie zakończone

W Grecji zakończyło się w niedzielę wieczorem referendum, w którym wyborcy wypowiadali się na temat pomocy zagranicznej dla Aten, mającej ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczającej też dalsze oszczędności. Światowe agencje piszą o wysokiej frekwencji.

Próg frekwencji, aby referendum było ważne, ustalono na co najmniej 40 proc. wyborców.

Według BBC pierwsze wyniki sondaży exit poll oczekiwane są wkrótce.

Zwycięstwo obozu "tak" może otworzyć drogę do negocjacji nad nowym programem pomocowym. W opinii ekonomistów warunki tej pomocy będą teraz nawet jeszcze ostrzejsze niż dotychczas. W nocy z wtorku na środę Grecja nie spłaciła bowiem części należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 1,55 mld euro i stała się pierwszym w historii krajem o rozwiniętej gospodarce, który zalega ze spłatą do Funduszu, co w praktyce uważane jest za niewypłacalność.

Natomiast głosowanie na "nie" oznaczać będzie odrzucenie przyjęcia pomocy od zagranicznych wierzycieli - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW.

17:55

17:50 Referendum z przymrużeniem oka...

17:45 Skecz MontyPythona z 1974 roku pomoże zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi

17:30 "Economist": z powodu kontroli kapitałowych w Grecji brakuje leków

Z powodu kontroli kapitałowych w Grecji zaczyna brakować importowanych leków i sprzętu medycznego. Zakaz dokonywania transferów pieniężnych za granicę sprawił, że apteki i szpitale nie mogą uzupełniać zapasów - pisze "Economist".

Leki w Grecji pochodzą prawie wyłącznie z importu, a wiele firm medycznych i farmaceutycznych nie chce udzielać greckim szpitalom i przedsiębiorstwom kredytu. W aptekach kończą się zapasy nieodzownych leków, jak insulina czy leki nasercowe lub onkologiczne; w szpitalach brakuje leków jak i sprzętu - pisze brytyjski tygodnik.

17:25 Referendum kończy się o 18 czasu polskiego, wyniki poznamy po 20

17:20 Grecy głosują w referendum: to nasza wiadomość dla Europy

Grecy głosujący na "nie" w niedzielnym referendum przekonują, że jest to ich wiadomość dla Europy, która ich nie rozumie. Inni uważają, że tylko głos na "tak" powstrzyma tragedię i mówią, że odrzucenie porozumienia oznacza skok w nieznane.

16:35 Grecja proponuje amnestię podatkową dla sum ulokowanych w Szwajcarii. Ich wartość szacuje się nawet na 200 mld EUR.

16:30 Banki bez gotówki

Źródło w greckim ministerstwie finansów twierdzi, że jeden z czterech największych krajowych banków już prawie nie ma gotówki.

16:20 Szef PE: możemy znaleźć środki na pomoc dla Grecji, by uniknąć chaosu

(Parlament Europejski)

Nawet, jeśli w niedzielnym referendum Grecy odrzucą pomoc i warunki swych wierzycieli, UE może udzielić Atenom kredytów ratunkowych, by uniknąć chaosu - powiedział w wywiadzie dla "Welt am Sonntag" szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

"Być może będziemy musieli przyznać Atenom kredyty ratunkowe, zapewnić funkcjonowanie służb publicznych oraz by ludzie otrzymywali pieniądze potrzebne do przetrwania (...). W Brukseli są środki, które można w tym celu wykorzystać" - wyjaśnił Schulz.

16:10 Przypominamy, na jakie pytanie odpowiadają Grecy w referendum:

"Czy powinien zostać przyjęty plan porozumienia, który został przedłożony przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy na posiedzeniu eurogrupy 25 czerwca 2015 roku i który składa się z dwóch części, stanowiących ich wspólną propozycję?"

16:00

15:50 Kopacz: Polska nie będzie drugą Grecją

(EastNews)

W Polsce nie będzie drugiej Grecji - zapewniła premier Ewa Kopacz w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Aleksandrowa Łódzkiego. Zaznaczyła, że chce żyć w kraju, w którym będzie dobry klimat dla przedsiębiorców i obywateli.

Jedyna rzecz, jaka nas łączy z Grecją to upały - mówiła szefowa rządu. - Chcę żyć w kraju, w którym przez 360 dni w roku będzie wzrost gospodarczy, dobry klimat dla przedsiębiorców, będzie przyjazny klimat również dla obywateli, będzie dobra relacja między władzą a obywatelami. (...) Chcę was zapewnić, że w Polsce nie będzie drugiej Grecji.

15:00

14:45

13:55 Ciekawa fotka z Grecji, jeszcze  sprzed referendum...

13:45 83-letnia pani Anastasia pyta dziennikarza BBC, jak ma żyć za 600 euro miesięcznie?

13:30 Urny wypełniają się powoli

13:10 Amerykanie też mają swoją Grecję: bankrutujące Portoryko

Amerykanie, którzy często z wyższością udzielają Europie gospodarczych porad, też mają swoją Grecję - to Portoryko. Ta karaibska wyspa, będąca częścią USA, ale nie na prawach stanu, stoi dziś na krawędzi bankructwa, a Waszyngton nie spieszy się z pomocą. Podobieństwa między tonącą w długach Grecją a Portoryko same rzucają się w oczy: gospodarka wyspy od prawie dekady jest w recesji, brak polityki promującej wzrost i zatrudnienie oraz życie ponad stan. Tak jak w przypadku Grecji wydatki na nadmiernie rozbudowany sektor publiczny, znacznie przekraczające dochody, wyspa finansowała coraz bardziej się zadłużając, czemu sprzyjał dostęp do taniego finansowania. W efekcie od 2000 roku dług publiczny Portoryko potroił się, przekraczając 100 proc. PKB.

12:50 Referendum w atmosferze wzajemnych oskarżeń

Kilka dni przed referendum Międzynarodowy Fundusz Walutowy przygotował analizę, z której wynikało, że konieczna będzie redukcja zadłużenia o 53 miliardy euro. Według doniesień agencji Reutera, euroland próbował zablokować opublikowanie tej analizy przed greckim głosowaniem.

12:45 Były premier Grecji zagłosował za "tak"

Były premier, lider opozycyjnej Nowej Demokracji, Antonis Samaras, zadeklarował, że w referendum opowiedział się "za Grecją i za Europą".

12:40 Grecja oficjalnie niewypłacalna

Grecja jest oficjalnie niewypłacalna - poinformował już w piątek Europejski Fundusz Stabilności Finansowej. Nie będzie to miało jednak bezpośrednich konsekwencji, bo instytucja nie zdecydowała się na natychmiastowe ściągnięcie długów od Aten.

11:40 Grecki minister finansów zaprzecza doniesieniom o wywłaszczeniu depozytów

Grecki minister finansów zaprzecza doniesieniom "Financial Times'a". Doniósł on, że grecki rząd przygotował plan 30-procentowego wywłaszczenia depozytów bankowych powyżej 8 tysięcy euro.

11:20 Jerzy Buzek: głosowanie na "nie" może oznaczać konieczność udzielenia Grecji pomocy humanitarnej

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek twierdzi, że głosowanie na "nie" może oznaczać konieczność udzielenia Grecji pomocy humanitarnej. Od dzisiejszej decyzji Greków będą zależeć dalsze negocjacje tamtejszego rządu z europejskimi i światowymi instytucjami finansowymi.

11:00 Warufakis dla "FAS: Porozumienie Grecji z wierzycielami oczekiwane w poniedziałek

Minister finansów Grecji Janis Warufakis w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) wyraził oczekiwanie, że do porozumienia Grecji z wierzycielami dojdzie w poniedziałek, niezależnie od wyniku referendum. "Pan Schaeuble już w 2012 roku wyraźnie dał do zrozumienia, że preferowałby Grexit" - powiedział Warufakis. Niemiecki polityk reprezentuje twardą linię wobec Grecji. Z tego powodu jego popularność w Niemczech znacznie wzrosła.

10:55 Mieszkanka Aten: Zagłosowałam na "tak", boję się


10:50 UE czeka na wyniki referendum w Grecji

Reformy i oszczędności, których domagają się wierzyciele - według przedstawiciela jednego z nich, szefa Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej Klausa Reglinga - nie są tak wymagające jak te, które Ateny musiały zaakceptować w przeszłości. Grecki rząd jednak i tak uznaje je za zbyt bolesne.

10:40 Tak wygląda karta do głosowania. Jako pierwsza na liście: odpowiedź "Nie"

10:30 Eksperci sceptycznie o możliwym zbliżeniu Aten do Rosji

Grecja stoi na krawędzi katastrofy, a jej stosunki z eurolandem są złe, w greckich bankach nie ma gotówki, a niedzielne referendum może przesądzić o powrocie do drachmy. Mimo to eksperci uważają, że potencjalne zbliżenie Grecji z Rosją jest mało prawdopodobne.

10:00 Tsipras: grecki naród sam decyduje o swoim losie

Nikt nie może lekceważyć głosu ludzi, którzy zdecydowali się wziąć swój los we własne ręce - mówi Aleksis Tsipras. Słowa te grecki premier wypowiedział po wzięciu udziału w referendum. Premier Grecji podkreśla, że niezależnie od tego, co stanie się po dzisiejszym referendum, będzie ono "świętem demokracji".

Ile kto pożyczył Grecji?

Według różnych źródeł zadłużenie Grecji wynosi od 242,8 mld do 320 mld euro. Około 78 proc. kredytów udzieliła Atenom tzw. trojka, czyli Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kopacz: Dla Polaków Grecja jest wielką przestrogą

Grecja jest dla Polaków wielką przestrogą; skutki tego, co się tam wydarzyło, wynikają z nieodpowiedzialnych obietnic polityków - powiedziała premier Ewa Kopacz w sobotę podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gospodarczej w Warszawie.

Tusk: "Nie" w referendum nie będzie oznaczało Grexitu

Jeśli Grecy zagłosują na NIE, nie będzie to automatycznie oznaczało wyjścia ich kraju ze strefy euro. Tak w wywiadzie dla portalu Politico dał do zrozumienia szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jutro Grecy zdecydują, czy chcą przyjąć czy odrzucić porozumienie z międzynarodowymi instytucjami.

 Co dzieje się w Grecji? O tym informuje Jakub Krupa, który jest w Atenach: 

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (204)

dodaj komentarz
~Maria
Komu zależy na tym, by trzymać tego bankruta w strefie euro i w UE na siłę? Pożyczali i żyli (żyją nadal) ponad stan, to ich sprawa. Nie ma sensu reanimować trupa. Albo ktoś się BOI czegoś, o czym nie wiemy. Jeśli tak, to Polska powinna brać przykład z Grecji. Po kiego oszczędności i podwyższanie wieku emerytalnego, kiedy można żyć Komu zależy na tym, by trzymać tego bankruta w strefie euro i w UE na siłę? Pożyczali i żyli (żyją nadal) ponad stan, to ich sprawa. Nie ma sensu reanimować trupa. Albo ktoś się BOI czegoś, o czym nie wiemy. Jeśli tak, to Polska powinna brać przykład z Grecji. Po kiego oszczędności i podwyższanie wieku emerytalnego, kiedy można żyć inaczej i znacznie wygodniej????? A co by się stało, gdyby to Polska powiedziała DOŚĆ oszczędności i pomiatania ludźmi (zwłaszcza tymi na umowach śmieciowych). ? Jeśli to problem, to nie nasz chyba, ale jak widać zagranicznych bankierów. Strefa euro chyli się chyba ku upadkowi, sporo problemy JEDNEGO kraju wywołują takie zawirowania, problemy i jeśli to grozi kryzysem całego systemu. I dlatego tym bardziej ludzie nie rozumieją działań polskich polityków z pozycji "na kolanach". Ale zaczynają już rozumieć dlaczego Tusk dostał intratną posadę w strukturach UE. Czyżby ktoś tutaj kogoś oszukał i zmuszał do bezsensownych oszczędności i "zaciskania pasa" cały Naród po to, by "elitom żyło się lepiej"? Mhm.... pod rozwagę.
~Marta
boja sie ze... nic sie nie stanie! Bo i co sie stanie? No nic!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tytus
ciekawe porównanie sytuacji w Grecji i Polsce http://fora-analysis.org/2015/07/grecka-droga-do-kryzysu-a-obecna-sytuacja-gospodarcza-polski/
~lolipop
matko boska, jesli inwestorzy w greckie obligacje się pomylili i akurat nie trafili z tą inwestycją bo gecja bankrutuje to znaczy że powinni stracić bo to eliminuje ich przyszłe złe decyzje. dlatego greckie obligacje były rentowniejsze od niemieckich bo są bardziej ryzykowne. tu nie ma nic do rozumienia. jest jak jest bo ekonomia matko boska, jesli inwestorzy w greckie obligacje się pomylili i akurat nie trafili z tą inwestycją bo gecja bankrutuje to znaczy że powinni stracić bo to eliminuje ich przyszłe złe decyzje. dlatego greckie obligacje były rentowniejsze od niemieckich bo są bardziej ryzykowne. tu nie ma nic do rozumienia. jest jak jest bo ekonomia nie istnieje teraz jest ekonomia polityczna - zbiorewe ekonomiczne samobujstwo w imie interesu waskiej grupy bankowcow.
~Hniach
Tusk podpisany jako "eucopresident". Nawet tam nie może się obyć bez baboli.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Akira
Dosypywanie nowych kredytów to nie jest żadna pomoc, to jest głębsze zatapianie Grecji. Sam MFW przyznał parę dni temu że dług Grecji jest niespłacalny, to jak im chce pomóc, niech odpisze im swoją część długu, dając Makreli dobry przykład. A nie nowe kredyty. Akira / www.przeczytane.org
~dwadziescia-procent
cos za szybko oni te glosy policzyli ? jak to wogole mozliwe, przeciez karty z urn trzeba POtrzymac gdzies na melinie przez 2-3 tygodnie przed policzeniem.no i gdzie u nich te 3 miliony niewaznych glosow ? co tu bardzo nie tentegez...

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki