REKLAMA

Grecja: Zakończyło się głosowanie w referendum ws. pomocy międzynarodowej

2015-07-05 18:02
publikacja
2015-07-05 18:02
Grecja: Zakończyło się głosowanie w referendum ws. pomocy międzynarodowej
Grecja: Zakończyło się głosowanie w referendum ws. pomocy międzynarodowej
/ EastNews

W Grecji zakończyło się w niedzielę wieczorem referendum, w którym wyborcy wypowiadali się na temat pomocy zagranicznej dla Aten, mającej ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczającej też dalsze oszczędności. Światowe agencje piszą o wysokiej frekwencji.

(EastNews)

Próg frekwencji, aby referendum było ważne, ustalono na co najmniej 40 proc. wyborców.

Według BBC pierwsze wyniki sondaży exit poll oczekiwane są wkrótce.

Zwycięstwo obozu "tak" może otworzyć drogę do negocjacji nad nowym programem pomocowym. W opinii ekonomistów warunki tej pomocy będą teraz nawet jeszcze ostrzejsze niż dotychczas. W nocy z wtorku na środę Grecja nie spłaciła bowiem części należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 1,55 mld euro i stała się pierwszym w historii krajem o rozwiniętej gospodarce, który zalega ze spłatą do Funduszu, co w praktyce uważane jest za niewypłacalność.

Natomiast głosowanie na "nie" oznaczać będzie odrzucenie przyjęcia pomocy od zagranicznych wierzycieli - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW.

Premier Aleksis Cipras, który ofertę kredytodawców nazwał "upokarzającą", wzywał Greków, by wybrali odpowiedź negatywną. Władze w Atenach twierdzą, że głosowanie na "nie" wzmocni pozycję negocjacyjną Grecji, choć przedstawiciele Unii Europejskiej zgodnie przestrzegają, że będzie odwrotnie.

"Nikt nie może lekceważyć determinacji osób, które zdecydowały się wziąć sprawy w swoje ręce" - powiedział Cipras dziennikarzom zaraz po oddaniu głosu.

Inwestorzy i europejscy przywódcy oceniają, że odrzucenie programu pomocy skieruje Grecję na drogę ku wyjściu ze strefy euro. Natomiast greckie władze przekonują, że odrzucenie warunków kredytodawców w referendum nie będzie oznaczało rezygnacji ze wspólnej waluty.

Było to pierwsze referendum w Grecji od 41 lat.(PAP)

jhp/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~pamiętliwy
Wcześniej "bankier.pl" informował, że komunistyczno- anarchistyczna Syriza ani nie zamówiła sondaży exit poll, ani na nie nie zezwoliła. Kto ma rację: BBC czy "bankier.pl" ?

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki