REKLAMA

Kopacz o referendum: Grecy ofiarami politycznej szarży populistów

2015-07-05 20:50
publikacja
2015-07-05 20:50
Kopacz o referendum: Grecy ofiarami politycznej szarży populistów
Kopacz o referendum: Grecy ofiarami politycznej szarży populistów
fot. Michal Dyjuk / / EastNews

Grecy są ofiarami politycznej szarży populistów - powiedziała dziennikarzom premier Ewa Kopacz, komentując wyniki niedzielnego referendum. Dodała, że Polska może dzisiaj spokojnie reagować na to, co będzie się działo w Europie.

(fot. Michal Dyjuk / EastNews)

"Tak naprawdę dzisiaj Grecy, których ja bardzo szanuję, są ofiarami politycznej szarży populistów, która spowodowała, że wybierali między jednym a drugim złem" - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

Premier oceniła, że wynik greckiego referendum jest wiadomością, która może "odrobinę niepokoić" tych, którzy mają kredyty w euro. "Ale dzięki temu, że mamy stabilne finanse publiczne, rezerwy walutowe w Narodowym Banku Polskim, ale też rezerwy, które są w dyspozycji ministra finansów my możemy się zachowywać bardzo elastycznie i kontrolować wartość złotego. Czyli możemy reagować bardzo szybko wtedy, kiedy wartość złotówki będzie spadać" - zaznaczyła.

"Mam dobrą informację dla Polaków: to, że zaczęliśmy dużo wcześniej takie przygotowania, rozmowy, rysowanie scenariuszy, gdyby rzeczywiście się okazało to, co się okazało, spowodowało, że możemy spokojnie reagować na to, co będzie się działo w Europie" - powiedziała premier.

Kopacz przypomniała też, że aby wprowadzić w Polsce euro potrzebna jest zmiana konstytucji. "Dzisiaj jakiekolwiek straszenie euro, opowiadanie o tym, czy apelowanie do kogokolwiek, aby się wycofał z decyzji o wprowadzeniu euro jest tylko grą polityczną, niczym więcej" - dodała.

60,3 proc. uczestników greckiego referendum ws. sprawie warunków zagranicznej pomocy zagłosowało na "nie" - wynika ze wstępnych rezultatów opublikowanych na stronie internetowej MSW po przeliczeniu 16 proc. głosów. Warunki te poparło 39,7 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła ponad 55,9 proc.

Bank Grecji zwróci się jeszcze w niedzielę do Europejskiego Banku Centralnego z prośbą o zniesienie limitu kredytów ratunkowych zapewniających płynność greckiemu sektorowi bankowemu - powiedział w niedzielę rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis.

Greckie władze nie rozważają emisji nowej waluty - powiedział szef zespołu greckich negocjatorów prowadzących rozmowy z wierzycielami Euklides Tsakalotos.

Przywódcy strefy euro ostrzegli Ateny, że zagłosowanie przeciw propozycji kredytodawców w referendum sprawi, że Europejski Bank Centralny będzie miał trudności z ponownym przyznaniem greckim bankom finansowania ratunkowego. EBC wprowadził limit tych zastrzyków finansowych, który został wyczerpany. (PAP)

laz/ pro/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~SONDA
Czy Ewa kopacz zakopie PO?

(sonda niesponsorowana)
~luc
Idź ty kobieto na prowincję leczyć .
Frankowicze mają gdzieś twoje rady i przestrogi .
"Mogą odrobinę się niepokoić "?
Zgadza się ,bo wcześniej zostali wk....rwieni do białości ,kiedy frank z 2 zł zdrożał do prawie 4 zł!!!
Przy braku jakiegokolwiek działania PO-wskich zdrajców !!!!
~Look
Debilu jakbyś nie łaszczył się na tani procent byś teraz nie beczał. Nikt cię nie zmuszał.
~DAMY
ZATEM CZEGO OFIARAMI SĄ POLACY I POLSKA........SKORO JEST TAK DOBRZE ...TO DLACZEGO JEST TAK ŻLE ???????? AFERA ZA AFERĄ MILIARDY W BŁOTO, LUDZIE BEZ PRACY, NAJBOGATSZYM OBNIŻA SIĘ PODATKI ZA KTÓRE PODWYŻKĄ WAT-u PŁACA WSZYSCY, KASĘ Z BUDŻETU TRWONI SIĘ NIEZGODNIE Z PRAWEM I JEST SUPER BO ODPOWIEDZIALNOŚCI ŻADNEJ NIKT NIE ZATEM CZEGO OFIARAMI SĄ POLACY I POLSKA........SKORO JEST TAK DOBRZE ...TO DLACZEGO JEST TAK ŻLE ???????? AFERA ZA AFERĄ MILIARDY W BŁOTO, LUDZIE BEZ PRACY, NAJBOGATSZYM OBNIŻA SIĘ PODATKI ZA KTÓRE PODWYŻKĄ WAT-u PŁACA WSZYSCY, KASĘ Z BUDŻETU TRWONI SIĘ NIEZGODNIE Z PRAWEM I JEST SUPER BO ODPOWIEDZIALNOŚCI ŻADNEJ NIKT NIE PONOSI......
~staruch
Przyjacielu Damy, czy widziałeś gdzieś na ziemi, żeby wszystko było idealnie? Albo jesteś głupi, albo z PiSu, tylko nie chcesz się otwarcie przyznać. Nikt nie twierdzi, że jest "super", ale jeżeli nie widzisz niczego pozytywnego, to jesteś zaślepiony nienawiścią - na pewno jesteś z PiS. A może "przyjaciel" z Moskwy?
~Warszawyak
Ta pani jak zwykle nie wie co mówi a mówi dla samego mówienia .
Kredytobiorcy mogą byc zaniepokojeni ale nie ci w euro tylko we franku !!!
Ona bije rekordy w swej bezmyślności !!!
Ale to dobrze , ze się tak aktywnie produkuje bo jednocześnie obnaża brak rozumku i kultury.
~Demos
A co mieli wybrac cyferki I rubryki zeby pasowaly? Dzisiejszy politycy sa smieszni najpierw pchaja sie do wladzy a pozniej grzecznie sluchaja ekonomistow I bankierow. Po co komu taki cyrk? Ludzie chca zyc godnie a nie w spektaklu uczestnic.
~burza
Referendum, cos nieosiagalnego w Polsce.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki