REKLAMA

UE czeka na wyniki referendum w Grecji

2015-07-05 10:41
publikacja
2015-07-05 10:41
UE czeka na wyniki referendum w Grecji
UE czeka na wyniki referendum w Grecji
fot. SAKIS MITROLIDIS / / EastNews

Unia Europejska czeka na wyniki referendum w Grecji. Będzie ono kluczowe dla dalszych negocjacji nad pomocą finansową, a także dla przyszłości kraju w strefie euro. Greccy obywatele mają zdecydować, czy międzynarodowi pożyczkodawcy domagają się działań, które jeszcze można przyjąć, czy też oczekuje się od Grecji niemożliwego.

(fot. SAKIS MITROLIDIS / EastNews)

Rząd w Atenach ma nadzieję, że jeśli Grecy odrzucą dotychczasowe warunki pomocy finansowej, to ich kraj będzie miał silniejszą pozycję, by negocjować nowy program wsparcia. Unijni liderzy w ostatnich dniach dawali jednak jasno do zrozumienia, że to błędne podejście, bo zwycięstwo głosów na "nie" tylko zmniejszy szanse na porozumienie. Reformy i oszczędności, których domagają się wierzyciele - według przedstawiciela jednego z nich, szefa Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej Klausa Reglinga - nie są tak wymagające jak te, które Ateny musiały zaakceptować w przeszłości. Grecki rząd jednak i tak uznaje je za zbyt bolesne.

Po dzisiejszym referendum Unia Europejska zdecyduje, czy negocjacje z Atenami będą kontynuowane, na jakich zasadach, a przede wszystkim - jak wynik referendum wpłynie na perspektywę tak zwanego Grexitu. Komentatorzy i eksperci wskazują, że bez względu na wyniki głosowania, Grecy muszą się przygotować na trudną przyszłość, pełną politycznych i gospodarczych wyzwań. To, jak sobie z nimi poradzą, ostatecznie zdecyduje o miejscu ich kraju w strefie euro i w Europie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Magdalena Skajewska/Bruksela/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Marek
Ciekawe czy sprawdzą się znów prognozy pokonajrynek.pl Jak je czytam okazuje się, że są całkiem trafne. Szczególnie poziomy, o których zwykle nikt nie pisze.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki