REKLAMA

Warufakis dla "FAS": Schaeuble chciał Grexitu już w 2012 r.

2015-07-04 17:36
publikacja
2015-07-04 17:36
Warufakis dla "FAS": Schaeuble chciał Grexitu już w 2012 r.
Warufakis dla "FAS": Schaeuble chciał Grexitu już w 2012 r.
fot. AGF s.r.l./REX / / EastNews

Minister finansów Grecji Janis Warufakis w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) wyraził oczekiwanie, że do porozumienia Grecji z wierzycielami dojdzie w poniedziałek, niezależnie od wyniku referendum.

"Pan Schaeuble już w 2012 roku wyraźnie dał do zrozumienia, że preferowałby Grexit" - powiedział Warufakis. Niemiecki polityk reprezentuje twardą linię wobec Grecji. Z tego powodu jego popularność w Niemczech znacznie wzrosła.

(fot. AGF s.r.l./REX / EastNews)

Grecki minister wyraził przekonanie, że w niedzielnym referendum w sprawie warunków pomocy zagranicznej jego rodacy zagłosują w większości zgodnie z zaleceniem rządu na "nie" i że jego rząd utrzyma się po referendum. "Wiem, że niemiecki rząd chciałby, aby sprawy potoczyły się inaczej, ale Grecy prawdopodobnie nie chcą tego; ufają nam" - podkreślił Warufakis.

Jego zdaniem niezależnie od wyniku referendum na początku przyszłego tygodnia dojdzie do porozumienia między Grecją a wierzycielami. "Oczekuję, że do porozumienia dojdzie w poniedziałek" - powiedział.

Jeżeli większość Greków powie w niedzielę "tak", podstawą porozumienia stanie się propozycja instytucji (MFW, EBC, KE). "Nie słuchajcie tych, którzy mówią, że ostatnie propozycje wierzycieli są nieaktualne; oczywiście, że jeszcze leżą na stole, ponieważ są one zgodne z tym, czego chcą (wierzyciele)" - powiedział szef resortu finansów.

W Grecji rozpoczęło się w niedzielę rano referendum, w którym wyborcy wypowiedzą się na temat pomocy zagranicznej dla Aten, mającej ratować kraj przed bankructwem. Greckie władze wzywają do głosowania przeciwko warunkom wierzycieli.

Lokale wyborcze są czynne w godzinach 7-19 czasu lokalnego (godz. 6-18 w Polsce). Pierwsze wyniki są oczekiwane godzinę lub dwie po zamknięciu lokali. (PAP)

lep/ kar/ mj/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~log
Ciekawe czy ten człowiek będzie za parę miesięcy jeszcze mieszkał w Grecji , podobno jest inteligentny i rozmowy prowadził też z ludźmi inteligentnymi i co? -- nie był ich w stanie przekonać do swych propozycji ? -- bardzo to dziwne a nawet podejrzane , ludzie na pewnym poziomie umieją znaleźć kompromis i dojść do porozumienia Ciekawe czy ten człowiek będzie za parę miesięcy jeszcze mieszkał w Grecji , podobno jest inteligentny i rozmowy prowadził też z ludźmi inteligentnymi i co? -- nie był ich w stanie przekonać do swych propozycji ? -- bardzo to dziwne a nawet podejrzane , ludzie na pewnym poziomie umieją znaleźć kompromis i dojść do porozumienia , a on myśli , że kogoś ograł i wymanewrował , grając losem kilkunastu milionów ludzi -- to polityczne oszołomstwo , któremu przyświeca jakaś obłędna doktryna i ukryte cele --- tak niebezpieczną grę w świecie prowadzi schizofreniczna Korea , Wenezuela i Grecja zamierza do nich dołączyć.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki