REKLAMA

Szczurek: Kryzys grecki - lekcją dla Polski

2015-07-06 08:14
publikacja
2015-07-06 08:14
Szczurek: Kryzys grecki - lekcją dla Polski
Szczurek: Kryzys grecki - lekcją dla Polski
/ EastNews

Kryzys grecki jest pewną lekcją dla Polski, a także informacją dla tych, którzy chcieliby szybkiego wejścia do strefy euro - uważa minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem Polska nie jest zależna od ciągłego napływu inwestycji zagranicznych, aby mieć taki wzrost, jaki ma.

Mateusz Szczurek
Mateusz Szczurek (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Z pewnością kryzys grecki, a także przedłużająca się stagnacja (...) są pewną lekcją dla Polski. Są też nową informacją dla tych, którzy chcieliby szybkiego wejścia do strefy euro, bez jakichkolwiek zmian" - powiedział w poniedziałek na antenie radiowych "Sygnałów Dnia" szef resortu finansów.

W opinii Szczurka Polska jest zupełnie inną gospodarką niż jeszcze 8-9 lat temu, kiedy dochodziło do gigantycznych ruchów na rynku walutowym. "Polska jest zrównoważona. Dziś to my eksportujemy oszczędności. Nie jesteśmy wcale zależni od ciągłego napływu inwestycji zagranicznych, aby mieć taki wzrost, takie inwestycje jak mamy. Tylko, że finansujemy je z krajowych oszczędności i ze środków unijnych. To jest duża bardzo zmiana, bo powoduje, że w przypadku jakichś zaburzeń na rynkach finansowych, odcięcia od napływu finansowania, nic u nas nie musi się zmieniać. Najwyżej my możemy przestać finansować innych" - wskazał Szczurek.

Szef resortu finansów zwrócił uwagę, że Polska w ostatnich kwartałach przestała się zadłużać. "To jest ogromna zmiana, bo często mówi się o zadłużeniu państwa, rządu i bardzo dobrze, to jest ważny element, ale istotne jest też to, na ile zadłuża się cały kraj - sektor prywatny i publiczny jednocześnie, a w ostatnich kwartałach Polska przestała się zadłużać jako cały kraj, a to przyczynia się do stabilności, przyczynia się do bezpieczeństwa, także w tak trudnych momentach jak teraz" - powiedział Szczurek. (PAP)

ksi/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~XO
Głupi, ale nie idiota sądząc po zarobkach.
~BabciaWiesia
GIGANTYCZNY RUCH NA RYNKU WALUT TO DOPIERO PRZED NAMI PANIE MINISTRZE. WIEC ALBO PAN WPROWADZA LUDZI W BLAD ALBO PAN SIE NIE ORIENTUJE =>NIE POWINIEN PAN PEŁNIC SWOJEJ ROLI.
~a5
Złoty jest ustawiony przez NBP pod działalność przedsiębiorców na 4,2 zł za 1 euro.
~xxx
ty się Szczurek lepiej popatrz na JSW , to taka nasza mała Grecja. Właściciel a jakże skarb państwa , masa przywilejów, wszyscy w du...ie mają mądre gospodarowanie, byle kasiorę wydrzeć. Na koniec samobój " żebrak kupuje bankruta" bo mu tuskomatoł kazał. Mam na myśli zakup Szczygłowic, który byłm gwoździem do trumny dla ty się Szczurek lepiej popatrz na JSW , to taka nasza mała Grecja. Właściciel a jakże skarb państwa , masa przywilejów, wszyscy w du...ie mają mądre gospodarowanie, byle kasiorę wydrzeć. Na koniec samobój " żebrak kupuje bankruta" bo mu tuskomatoł kazał. Mam na myśli zakup Szczygłowic, który byłm gwoździem do trumny dla Jsw. Cyniczny parszywiec Grad powinien za to bęknąć, mam nadzieję że kiedyś zemści się to na nim... Sam kupiłem to łajno po 20zł nie wiem co czują ludzie trzymający od debiutu...
~lol
partia która podwoiła zadłużenie Polski , narobiła tyle długów ile pozostałe rządy po 1989 roku razem wzięte straszy Polaków Grecją - himalaje obłudy pani Kopacz !!
~aaaaa
Partia, która chce przejąć władzę skądś marzy o miliardach, aby spłacić swoje obietnice - czyż nie brzmi to lepiej? Obłuda partii bezprawia i niesprawiedliwości pluje na ciężko pracujących Polaków swoim jadem.
~gość
Jak widać kryzys grecki niczego Szczurka nie nauczył. Razem z Rostowskim (Szczurek był przez niego nazwany najzdolniejszym finansistą młodego pokolenia, i faworyzowany na ministra finansów) w ciągu 8 lat zaciągnęli kredyty na 600 000 000 000 euro. I Szczurek kredyty zaciąga dalej. Czyli idzie drogą Gracji.
~aaaaa
Chyba ci się zera pomyliły albo napisałeś o planach drużyny co wyszła z worka pani S.
~show
Nie straszcie Polaków Grecją, bo po wyborach tam was wyślemy. W wersji optymistycznej.
~cv
PO płaci MFW ponad 100 mln zł rocznie za linie kredytową z której nie korzysta.
Kto tu robi z Polski drugą Grecje.
Płaci za nią już wiele lat i posżło na to ponad 1 mld zł.
Na nic, dosłownie na nic. Tak po prostu oddali 1mld zł zagranicznym bankom.
Oczywiście musieli państwo zadłużyć na ten 1 mld aby im dać za friko.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki