REKLAMA

Warufakis podaje się do dymisji

2015-07-06 07:45
publikacja
2015-07-06 07:45
Warufakis podaje się do dymisji
Warufakis podaje się do dymisji
/ EastNews

Minister finansów Grecji Janis Warufakis podał się do dymisji. O decyzji poinformował na swoim blogu.

Minister finansów Grecji Janis Warufakis
Minister finansów Grecji Janis Warufakis (EastNews)

Poniżej prezentujemy treść wpisu Warufakisa, który dziś rano ukazał się na jego blogu:


Referendum 5 lipca przejdzie do historii jako wyjątkowy moment, w którym mały europejski naród powstał przeciwko zniewoleniu długiem.

Podobnie jak wszystkie walki o demokrację, również historyczne odrzucenie ultimatum Eurogrupy z 25 czerwca niesie za sobą dużą cenę. Dlatego też kluczowe jest, aby ten wielki kapitał przyznany naszemu rządowi przez głosowanie na NIE został natychmiast zainwestowany w TAK dla właściwego rozwiązania – w porozumienie zawierające restrukturyzację długu, mniej oszczędności, redystrybucję na rzecz potrzebujących i prawdziwe reformy.

Tuż po ogłoszeniu wyników referendum dowiedziałem się, że kilku członków Eurogrupy wolałoby, abym nie był obecny na spotkaniach. Premier uznał, że ten pomysł może pomóc mu w zawarciu porozumienia. Dlatego opuszczam dziś ministerstwo finansów.

Uważam, że moim obowiązkiem jest pomóc Aleksisowi Ciprasowi wykorzystać kapitał, jaki naród grecki dał nam we wczorajszym referendum. Wstręt kredytodawców napawa mnie dumą.

My, ludzie lewicy, wiemy jak działać kolektywnie i nie dbać o przywileje wynikające ze sprawowania stanowiska. Będę w pełni popierał premiera Ciprasa, nowego ministra finansów oraz nasz rząd.

Nadludzki wysiłek, mający na celu uhonorowanie odwagi narodu greckiego i słynne OXI (Nie), które przyznał demokracjom na całym świecie, dopiero się zaczął.


/mz

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (113)

dodaj komentarz
~iat
Różnica między Grecją a Polską jest taka, że gdybyśmy my byli w podobnych tarapatach, to nikt nawet by nie spojrzał na Polskę. Dlaczego? Bo nie należy do grupy euro, więc nikomu by nie zależało na ratowaniu kraju.
~zbyszek1
My też korzystaliśmy z pomocy. MFW, rząd USA, oraz banki komercyjne umorzyli nam część gierkowskich długów. Może nawet z 50%?
~rtr
Zacząłbym od tego, że bez euro Grecji byłoby znacznie trudniej tak mocno się zadłużyć.
~Polak
Brawo Gecy , wspaniały , odpowiedzialny Min. Finasów , , nie spodobał się w Unii Jewropejskiej , jewropejczykom zza oceanu i z bliskiego wschodu, popierajmy Greków, nie dać sie banksterom okrdać Narody , Polska w tym roku spłaca 72 miliardy długów, na leczenie Narodu w budzecie jest 68 miliardów , i jeszcze Nas okradają , zdychamy Brawo Gecy , wspaniały , odpowiedzialny Min. Finasów , , nie spodobał się w Unii Jewropejskiej , jewropejczykom zza oceanu i z bliskiego wschodu, popierajmy Greków, nie dać sie banksterom okrdać Narody , Polska w tym roku spłaca 72 miliardy długów, na leczenie Narodu w budzecie jest 68 miliardów , i jeszcze Nas okradają , zdychamy jak muchy , pracujemy ponad siły za najnizszą w Europie , w złodziejskim Amazonie brutoo 8,5 zł na godzine w usa 15 dolarów z godzinę , złodzieski geszeft , niewolnictwo , POgonić te antopolska hołote z Kraju , rzad upodla Polaków , takie scierwa antypolskie, szwabożydy rzadzą Krajem
~Scenarzysta
Proponuje założyć tu biznes, płacić ludziom 15 dolarów za godzinę i oprzeć się na patriotycznych polskich konsumentach, którzy oczywiście preferują Marc-Pol zamiast Kauflanda i Lidla, elektronikę kupują w Elemisie i Tonsilu, a nie od Appla i Sony, a juz najbardziej to lubią latać lotem bo przecież nie Ryanair ani Wizzair...

A
Proponuje założyć tu biznes, płacić ludziom 15 dolarów za godzinę i oprzeć się na patriotycznych polskich konsumentach, którzy oczywiście preferują Marc-Pol zamiast Kauflanda i Lidla, elektronikę kupują w Elemisie i Tonsilu, a nie od Appla i Sony, a juz najbardziej to lubią latać lotem bo przecież nie Ryanair ani Wizzair...

A o jego odpowiedzialności to powiedz chorym, którzy niedługo w szpitalu nie dostaną zagranicznych leków, lub właścicielom hoteli, które upadną windując i tak już gigantyczne bezrobocie do góry.

W ramach swojej solidarności z Grekami pewnie będziesz musiał jednego przyjąć do siebie...
~tezależy odpowiada ~Scenarzysta
Skoro ceny mogą być takie same jak na zachodzie to dlaczego zarobki są 4 razy mniejsze? Może ten problem wyjaśnisz nam mądralo. :(
~zbyszek1 odpowiada ~tezależy
Ty mówisz o cenach w Polsce? Jeśli tak to ceny w Polsce są niższe. Nawet kilkukrotnie z zależności od tego co porównujemy i z jakim krajem.
~Adas
Warufakis tez jak kazdy POlityk http://www.almoc.pl/img.php?id=3128
~Akira
Dziwie się facetowi. W Grecji jest bohaterem narodowym, wybronił kraj przed rozgrabieniem przez bankową bandyterkę a teraz ustępuję? Bo banksterzy na jego widok się skręcają? To chyba dobrze że się skręcają. Akira / www.przeczytane.org
~bubu
Jest bohaterem. teraz wprowadzą drahmę z inflacją 50% rocznie. rocznie zarobki i oszczędności będą tracić 50% na wartości. Kto zapłaci najbiedniejsi. Jednak dla niedouczonych winni będą bankierzy a lewicowy Fakis i Ciprus będą bohaterami. Kurski miał rację: ciemny naród ...

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki