REKLAMA

Grecja nie wystraszyła rynków walutowych

2015-07-06 08:33
publikacja
2015-07-06 08:33
Grecja nie wystraszyła rynków walutowych
Grecja nie wystraszyła rynków walutowych
fot. poznyakov / / YAY Foto

Po greckim referendum, w którym mieszkańcy Hellady odrzucili propozycje Trojki, rynek walutowy zachował się dość spokojnie. Podobnie jak tydzień temu, luki z otwarcia notowań zostały w większości zniwelowane.

61,1% uczestników referendum w Grecji powiedziało „nie” dla podwyżek podatków i reform emerytalnych proponowanych przez strefę euro w zamian za trzecią transzę bailoutu (tj. pożyczek dla niewypłacalnego państwa). To oznacza, że rząd premiera Aleksisa Ciprasa otrzymał silną legitymację społeczną dla swojej antyoszczędnościowej polityki gospodarczej.

(Bankier.pl)

Taki werdykt ludu może (ale nie musi) przybliżyć Grecję do wyjścia ze strefy euro. Zmalała też szansa, aby EBC zwiększył limit awaryjnych pożyczek dla greckich banków (ELA), bez czego nie będzie możliwe otwarcie banków już we wtorek, co obiecywał premier Cipras.

Jednakże rynek walutowy bardzo spokojnie zareagował na wieści z Grecji. Kurs EUR/USD rozpoczął handel od przeszło jednocentowej luki i podobnie jak tydzień temu spadł poniżej 1,10 USD. Ale tak samo jak w zeszły poniedziałek eurodolar ruszył w górę, do godziny 8:00 praktycznie powracając w rejon piątkowego zamknięcia.

O 8:40 za euro płacono 1,1062 dolara, czyli tylko o 0,4% mniej niż przed weekendem. Podobnie było na parze z frankiem szwajcarskim, gdzie kurs euro najpierw spadł z 1,0442 do 1,03546, by później podnieść się do 1,0434 franka.

Pochodną wydarzeń na głównych parach walutowych była reakcja złotego, który nieznacznie osłabił się wobec euro, franka i dolara. O 8:40 za euro płacono 4,1979 zł., czyli o grosz więcej niż w piątek. Dolar kosztował 3,7954 zł., choć jeszcze w nocy obserwowaliśmy stawki rzędu 3,83 zł. Frank szwajcarski był wyceniany na 4,022 zł, czyli o ponad grosz więcej niż w piątek, ale też o cztery grosze mniej niż na otwarciu notowań (4,0623 zł).

K.K.

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~forex
jeśli chodzi o rynek walutowy ,to osobiście uważam że co by się nie działo z Grecją i w ogóle w strefie euro oczy zaraz znów będą skierowane na stany zjednoczone ,a tam powolutku zbliżamy się do szukania pretekstu by zrobić w końcu mocniejszą korektę na dolarze ,a co za tym idzie umocnienie się każdej waluty do dolara:)
~7773h3jk39
no i wszystko się zesrało ... a miała być 1000letnia III rzesza merkelowska i 1000letnia III rp tuskowa.
~777883kll3o39
a co tuskiem, który wiosną 2014 ostatni raz wysyłał do Grecji kasę z PO-datków Polaków - 25mlnEUR..... pewnie temu tez był winny Ks. Rydzyk i Prawo i Sprawiedliwość... ach ci niedobrzy Polacy co oni chcą od PO i absolwentów Uniwerka Sowy i Przyjaciół!!!!!???????
~777663j4kl
STOP obrażaniu Grecji i Greków przez fasztowsko-komuchową EU!!!, merkel, tuska i innych EUnuchów!!!!!!!!!
~Ferrycy
Chyba jedynym sposobem na uratowanie strefy euro jest przejęcie zobowiązań za obligacje narodowe przez EBC- czyli wspólna odpowiedzialność wszystkich krajów eurogroupy za swoje długi. Oczywiście wtedy kraje nie mogłyby się samodzielnie zadłużać - o planie emisji nowych obligacji decydowałby EBC lub jakiś inny urząd Chyba jedynym sposobem na uratowanie strefy euro jest przejęcie zobowiązań za obligacje narodowe przez EBC- czyli wspólna odpowiedzialność wszystkich krajów eurogroupy za swoje długi. Oczywiście wtedy kraje nie mogłyby się samodzielnie zadłużać - o planie emisji nowych obligacji decydowałby EBC lub jakiś inny urząd europejski.
~fgds
Ciekawe ile Polsce zostało jeszcze rezerw walutowych... 1-2 dni i będziemy goli i weseli :)
~polon1779
Świeczki ładne trzeba przyznać -jakby bliski koniec greckiej tragedii dla rynków, a początek greckiej tragedii dla mieszkańców. Cóż rynki są bezlitosne.
~inwestor
Rynki to ludzie. Zatem w imię zysku to ludzie są bezlitosni.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki