REKLAMA

Grecja oficjalnie niewypłacalna

2015-07-03 14:55
publikacja
2015-07-03 14:55
Grecja oficjalnie niewypłacalna
Grecja oficjalnie niewypłacalna
fot. Thanassis Stavrakis / / EastNews

Grecja jest oficjalnie niewypłacalna - poinformował Europejski Fundusz Stabilności Finansowej. Nie będzie to miało jednak bezpośrednich konsekwencji, bo instytucja nie zdecydowała się na natychmiastowe ściągnięcie długów od Aten.

(EastNews)

- Bankructwo Grecjito powód do głębokich obaw. Grecja łamie swoje finansowe zobowiązania wobec wszystkich wierzycieli, co może mieć poważne konsekwencji dla greckiej gospodarki i samych Greków - mówi szef EFSF Klaus Regling.

Europejski Fundusz Stabilności Finansowej jest największym kredytodawcą Grecji - łączne zadłużenie kraju wobec EFSF-u wynosi ponad 130 miliardów euro.

Godusławski: Co będzie dalej z Grecją?

Dijsselbloem: Przyszłość Grecji trudna niezależnie od wyniku referendum

Zapewnienia greckiego ministra finansów, że Ateny są bliskie porozumienia z wierzycielami, są "kompletnie fałszywe" - powiedział w piątek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Grecję czeka trudna przyszłość niezależnie od wyniku niedzielnego referendum - ocenił.

Dijsselbloem podkreślił też, że w Grecji nieuniknione będzie wprowadzenie bolesnych środków fiskalnych.

"Każdy polityk, który mówi, że nie będą one konieczne w przypadku zwycięstwa obozu +nie+, oszukuje swój naród" - powiedział Dijsselbloem po piątkowym spotkaniu holenderskiego gabinetu. Przewodniczący eurogrupy w holenderskim rządzie jest ministrem finansów.

Wcześniej w piątek grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział w irlandzkim radiu RTE, że porozumienie z wierzycielami jest na wyciągnięcie ręki i że w kuluarach kontynuowano w tym tygodniu dyskusje z instytucjami unijnymi. Według Warufakisa podczas tych poufnych rozmów UE przedstawiła greckiemu rządowi "bardzo przyzwoite propozycje".

"Nie był to martwy tydzień, jeśli chodzi o negocjacje" - oświadczył. Tymczasem przedstawiciele unijnych instytucji ostatnio zapowiadali, że rozmów z Grecją nie będzie do czasu niedzielnego referendum w sprawie przyjęcia dalszej pomocy na warunkach wierzycieli.

Warufakis podkreślił, że Grecja i kredytodawcy "bardzo zbliżyli" swe stanowiska w sprawie polityki fiskalnej i reform oraz że jedną nierozwiązaną kwestią jest umorzenie długu, co zwycięstwo obozu "nie" przekułoby w porozumienie.

Szef KE Jean-Claude Juncker zdementował doniesienia o rozmowach. "Nie toczą się żadne negocjacje" - powiedział.

Juncker uważa, że jeśli w niedzielnym referendum Grecy zagłosują przeciwko warunkom porozumienia z wierzycielami, to pozycja negocjacyjna ich kraju dramatycznie się pogorszy. Nawet w przypadku przyjęcia warunków czekają nas trudne rozmowy - zastrzegł.

IAR/PAPł

Źródło:Bankier24
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (73)

dodaj komentarz
~UpadloscKonsumencka
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to sprawa skomplikowana i trudna, daltego może się okazać, że sprawa bez fachowca możliwa nie będzie. Dlatego jeżeli ktoś chce mieć pewność, że wszystko będzie przeprowadzone profesjonalnie oraz fachowo, to zapraszam: http://upadlosckonsumencka.com.pl/
~Magdalenka
Jedynym lekarstwem na greckie zło jest własna silna waluta, gospodarka finansowa kontrolowana przez państwo i trzymanie się od złodziei z daleka. Ich współczesna forma wyzysku całych narodów polega na tym aby zadłużyć po uszy całe państwa, przy pomocy zastraszania nowymi kredytami rolować ich stare długi i bez końca kasować wysokie Jedynym lekarstwem na greckie zło jest własna silna waluta, gospodarka finansowa kontrolowana przez państwo i trzymanie się od złodziei z daleka. Ich współczesna forma wyzysku całych narodów polega na tym aby zadłużyć po uszy całe państwa, przy pomocy zastraszania nowymi kredytami rolować ich stare długi i bez końca kasować wysokie odsetki. Ostatnio wpadli w panikę bo powoli niektóre państwa zrozumiały o co im chodzi i zaczęły się buntować co może wywołać reakcję łańcuchową na świecie. Żydowskim spekulantom finansowym świat już dawno powinien powiedzieć nie.
~lodzik-bambino
patrzcie szerzej. upadek grecji (tylko chwilowy bo po wyjsciu z euro pozbeda sie dlugi beda sie rozwijac 7% rocznie) i w konsekwencji euro to najlepszy interes usa i syjonistow. dostana mozliwosc robienia qe4,5,6...i przenoszenia inflacji na reszte swiata. mimo, ze usa zachowuja neutralność w sprawie grecji to nie wierze zeby nie patrzcie szerzej. upadek grecji (tylko chwilowy bo po wyjsciu z euro pozbeda sie dlugi beda sie rozwijac 7% rocznie) i w konsekwencji euro to najlepszy interes usa i syjonistow. dostana mozliwosc robienia qe4,5,6...i przenoszenia inflacji na reszte swiata. mimo, ze usa zachowuja neutralność w sprawie grecji to nie wierze zeby nie zrobili tego co zwykle - tzn. posłanie najlepszych chlopcow do promowania "demokracji". obstawiam wynik NIE w referendum.
~KowalLosu
WOLE PEJSY NIZELI EURO WALESY !!!
~ra
Grecy powinni oddać Niemcom uzbrojenie co od nich musieli wziąść i już pzbyliby się części długów!!!!!!!!!!!!!!!
~abakarow
Za Grecję zapłacą europejscy podatnicy. Ilu brukselskich urzędasów stanie za to przed sądem?
~111
I jak wygląda teraz twarz UE? Solidarność, demokracja, wiarygodność ... żenada. Wiarygodność tworu UE poznamy po rozliczeniach w EUR i zakupach śmieci: obligacji krajów UE ... stracili twarz u BRICS
~plazowicz
Lepiej zobacz jak wygląda Ufa, miasto gdzie BRICS będzie teraz obradował i gdzie rosyjskie władze stawiają potiomkinowskie konstrukcje by przykryć wyłażącą z każdego kąta biedę i obskurantyzm.
~bulkomorowski
Grecja jest niewyplacalna przynajmniej od 6lat. Syriza od dawna o tym mówiła i była przeciwnikiem programów pomocowych. To co zrobiono przez ten okres to zmieniono wierzycieli Grecji z prywatnych (banki komercyjne) na publicznych (podatnicy strefy euro) - zrobiono to co zawsze - sprywatyzowano zyski i przerzucono stratę na Grecja jest niewyplacalna przynajmniej od 6lat. Syriza od dawna o tym mówiła i była przeciwnikiem programów pomocowych. To co zrobiono przez ten okres to zmieniono wierzycieli Grecji z prywatnych (banki komercyjne) na publicznych (podatnicy strefy euro) - zrobiono to co zawsze - sprywatyzowano zyski i przerzucono stratę na społeczeństwo.
~MacGawer
Problem w tym, że nawet nie w ciemię bici ludzie tego nie widzą. Ze zdumieniem przyjąłem wpis na blogu Cynika (ktorego szanowalem za trafne diagnozy) piszący o spisku banksterów i rozkazach hegemona. Jaki spisek pzreciwko Grecji??? Rolowanie ich długów zywo przypomina pakowanie toksycznych amerykańskich hipotek w inne "instrumenty".Problem w tym, że nawet nie w ciemię bici ludzie tego nie widzą. Ze zdumieniem przyjąłem wpis na blogu Cynika (ktorego szanowalem za trafne diagnozy) piszący o spisku banksterów i rozkazach hegemona. Jaki spisek pzreciwko Grecji??? Rolowanie ich długów zywo przypomina pakowanie toksycznych amerykańskich hipotek w inne "instrumenty". Tyle tylko, że tam rzeczywiście robili to "banksterzy", a tu "wybrańcy" narodow UE z Draghim na czele (zakladam, że czlowiek na TAKIM STANOWISKU wie co robi). A to wszystko w imię ratowania płynności kilku zachodnioeuropejskich banków. Dla każdego, z Grecją na czele byloby najlepiej gdyby wreszcie pzreszli na drachmę. Przepraszam, nie dla każdego - straciliby prawdziwi banksterzy żerujący na publicznej kasie. Bo oni zawsze prywatyzują zyski i nacjonalizują straty - to ich znak rozpoznawczy. Jednak bez CZYNNEGO udziału europolityków moga tyle co nic, więc pelna odpowiedzialnośc spada na biurokratów z UE.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki