REKLAMA
WEBINAR

Ekspert: Czekają nas zawirowania na giełdach i osłabienie złotego

2015-07-05 20:53
publikacja
2015-07-05 20:53
Ekspert: Czekają nas zawirowania na giełdach i osłabienie złotego
Ekspert: Czekają nas zawirowania na giełdach i osłabienie złotego
/ YAY Foto

Grecy powiedzieli "nie" warunkom porozumienia przedstawionym przez zagranicznych wierzyciel. Takie są wstępne wyniki głosowania w tym kraju.

(YAY Foto)

W opinii doktora Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynik greckiego referendum może oznaczać zawirowania na giełdach i osłabienie złotego. Doktor Wyżnikiewicz dodał, że możliwe są różne scenariusze wydarzeń w Grecji. Najbardziej prawdopodobny, to taki, że jednak obie strony przystąpią do rozmów.

Grzegorz Dziemidowicz uważa, że Grecy nie do końca rozumieją, co to bankructwo państwa i wyjście ze strefy euro. Były ambasador w Atenach w rozmowie z IAR zauważył, że sformułowanie pytań w greckim referendum sprzyjało odpowiedziom odrzucającym porozumienie z wierzycielami. Grzegorz Dziemidowicz przewiduje, że poniedziałek będzie dla rządu premiera Tsiprasa dniem triumfu. Tak go przynajmniej zinterpretuje sam grecki premier.

Reklama

Według ekonomisty doktora Mariana Szołuchy sam wynik referendum nie będzie decydujący dla ogłoszenia ostatecznego bankructwa Grecji i jej wyjścia ze strefy euro. Doktor Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula powiedział w Polskim Radiu 24, że zostanie podjęta jeszcze jedna próba osiągnięcia porozumienia pomiędzy Grecją i jej wierzycielami.

Zdaniem doktora Szołuchy wynik referendum wzmacnia negocjacyjną pozycję Grecji z wierzycielami. Jednak nie ma dobrego wyjścia z obecnej sytuacji. Są tylko bolesne i bardziej bolesne. W krótkiej perspektywie bez wątpienia lepsze dla Greków byłoby dogadanie się z wierzycielami i utrzymanie status quo. W dłuższej perspektywie doktor Szołucha jest zwolennikiem tego, żeby Grecja wróciła do drachmy.

W opinii Piotra Wawrzyka, europeisty Uniwersytetu Warszawskiego od nastrojów politycznych w Niemczech będzie zależała przyszłość Grecji. To czy wciąż eurogrupa będzie chciała pomóc Grekom, w zależy głównie od tego, co zdecydują Niemcy. Doktor Piotr Wawrzyk, wyjaśnił, że opuszczenie przez Greków strefy euro, nie oznacza to wyjścia Aten ze wspólnoty europejskiej:

Rząd w Atenach zapowiedział już wzmożenie wysiłków w celu porozumienia z europejskimi kredytodawcami.

IAR Joanna Stankiewicz/jp

Źródło:IAR
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~Le
A jeszcze naganiacze na całym świecie naganiają na $ , bo mają media w kieszeni ,ale to się kiedyś skończy.
Grecy no cóż dostaną swoją walutę z powrotem, która będzie systematycznie tracić na wartości więc nie trzeba będzie obniżać płac i świadczeń, pytanie jak nisko i kiedy się zatrzyma?.
~Le
USA to bankrut z 18 bln długu.pow. 100% PKB i stałym deficytem handlowym. Jeżeli odsetki wzrosną to nie będzie wstanie tego długu obsłużyć, dolar rośnie bo są biliony wirtualnych pieniędzy bez pokrycia ,które banki chcą zamienić na gotówkę i tylko to go trzyma.
~Alk
Dolar będzie systematycznie drożał. Przekroczy 4 zł. Im gorzej tym dolar będzie rósł i to on ostatni padnie.Grupa BRICS szczególnie Chiny i Rosja przygotowuje się do zmiany. Nie wiadomo co się stanie z górami dolarów .To nie apokalipsa ale stan rzeczy.
~ciemnogród
Gdzie są te zawirowania Panie "ekspercie".
~MacGawer
Godzina 8.25 i po wzrostach na euro zostało wspamnienie. Dolar podrożał, ale to normalne w tej sytuacji. Jak tak dalej pójdzie to pod koniec dnia dolar będzie o 0.5% droższy, a euro tyle samo tańsze. Wykres kursu euro na forexie powinien zostać wykresem dnia, niezła zabawa :)
~kapitalizm_to_szambo
jakie "nasze" to są długi kierownictwa i członów mafijnych organizacji typu PO,PIS,SLD i PSL do nich niech banksterzy udadzą sie po zwrot pożyczek bo przecież im pożyczali nie mnie ode mnie paszli won
~polskigupek
.... bardzo dobrze !!!! ...Grecy pokazali wała chciwym żydkom ......tylko nas będą czesać głębiej ....:-((((((((....bo , Polacy nie Grecy ! ....
~Eltor
A teraz patrz co się zacznie w Grecji dziać. Brak leków, sprzętu medycznego i wielu innych rzeczy (bo z importu).
O ile oczywiście "żydki" znowu nie sypną pieniądzem.
~kapitalizm_to_szambo odpowiada ~Eltor
czyli dzieje sie to samo co w III RP tylko że u nas jest Zielona Wyspa Szczęśliwości nawet ciepła woda z kranu jest

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki