REKLAMA

Reuters: odejście ministra finansów Grecji usuwa dużą przeszkodę

2015-07-06 10:11
publikacja
2015-07-06 10:11
Reuters: odejście ministra finansów Grecji usuwa dużą przeszkodę
Reuters: odejście ministra finansów Grecji usuwa dużą przeszkodę
/ Rada Europejska

Odejście greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa agencja Reutera nazywa usunięciem dużej przeszkody na drodze do zawarcia w ostatniej chwili jakiegokolwiek porozumienia utrzymującego Grecję w strefie euro po niedzielnym referendum.

Reuters przypomina, że Warufakis, samozawńczy "eratycznie marksistowski" ekonomista, który doprowadzał do wściekłości partnerów ze strefy euro swym niekonwencjonalnym stylem i mającymi ich zastraszyć pouczeniami, nakłaniał Greków, by w niedzielnym referendum powiedzieli "nie" warunkom zagranicznej pomocy, oskarżając kredytodawców o "terroryzm".

Podając się w poniedziałek do dymisji Warufakis oświadczył, że powiadomiono go, iż niektórzy członkowie strefy euro uważają go za osobę niemile widzianą na posiedzeniach ministrów finansów.

"Pierwszym przesłaniem do Aten jest to, że nikt już nigdy nie chce patrzeć na Warufakisa, który nazwał nas terrorystami" - cytuje Reuters anonimową osobistość oficjalną, która uczestniczyła w obradach eurogrupy.

Zdaniem agencji "ofiara Warufakisa" sugeruje, że lewicowy premier Aleksis Cipras jest zdeterminowany, by osiągnąć w ostatniej chwili kompromis z przywódcami unijnymi. Greckie banki są zamknięte, w bankomatach zaczyna brakować pieniędzy, a współczucie dla Aten wśród rządów UE jest bliskie wyczerpania - podsumowuje Reuters sytuację Grecji i wyraża opinię, że los tego kraju jest teraz w znacznej mierze w rękach Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Reuters pisze, powołując się na "ludzi zaznajomionych z polityką EBC", że bank ten odrzuci wniosek greckiego rządu o podwyższenie limitu awaryjnych kredytów zwanych ELA (emergency liquidity assistance) i pozostawi ten limit na dotychczasowym poziomie, "powoli zaciskając pętlę, ale dając greckim bankom powietrze jeszcze na kilka dni".

Osobistości oficjalne z UE zwracają uwagę, że trudno będzie zaoferować Grekom łagodniejsze warunki, choćby dlatego, że grecka gospodarka ponownie wpadła w recesję od czasu, gdy w styczniu partia Syriza zdobyła władzę.

Reuters odnotowuje, że Grexit, czyli wyjście Grecji ze strefy euro, jest teraz - zdaniem analityków wielkich banków - najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Kathleen Brooks z firmy GAIN Capital działającej na rynkach walutowych uważa, że prawdopodobieństwo Grexitu wynosi obecnie około 80 procent, choć będzie poprzedzone latami negocjacji. (PAP)

az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Akira
Hmm, nie rozumiem tej decyzji. Banksterzy uważają Varufakisa za duża przeszkodę, to chyba zamiast dymisji powinien medal dostać. Gdyby nie on to by już dawno wszystko rozgrabili, jak w Polsce w 90", Akira / www.przeczytane.org
~plutarch
Lekcja greckiego populizmu będzie bardzo cenna i pouczająca.
~Le
Niestety komercyjne długi wobec banków i funduszy z USA na złodziejski procent zostały zamienione na długi w EBC na tak niski procent ,że nie ma z czego zejść,tym samym uległy zaklepaniu . Pytanie po co w ogóle Grecy sprzedawali obligacje na 13% i więcej procent? tym bankom? i na dodatek zamiast z nimi negocjować to zamienili długi na EBC?

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki