REKLAMA

Grecja proponuje amnestię podatkową dla sum ulokowanych w Szwajcarii

2015-07-05 17:22
publikacja
2015-07-05 17:22
Grecja proponuje amnestię podatkową dla sum ulokowanych w Szwajcarii
Grecja proponuje amnestię podatkową dla sum ulokowanych w Szwajcarii
/ EastNews

Grecja proponuje amnestię podatkową, która objęłaby środki dyskretnie ulokowane przez Greków w szwajcarskich bankach; byłyby one objęte podatkiem liniowym w wysokości 21 proc. - podał w niedzielę szwajcarski dziennik "Neue Zurcher Zeitung".

Ateny rozpaczliwie potrzebują gotówki, skłonne są więc zalegalizować środki zdeponowane na tajnych kontach - pisze "NNZ", powołując się na anonimowe źródła.

Rzecznik szwajcarskiego ministerstwa finansów powiedział, że prowadzone są w tej sprawie rozmowy z rządem w Atenach, "ale nic nie jest jeszcze przesądzone".

"NNZ" pisze, że oceny tego, jak duże sumy ulokowali Grecy w Szwajcarii, są bardzo różne i może to być od 2 mld do 200 mld euro.

Informacje te będą ujawnione dopiero w 2018 roku, kiedy to Szwajcaria ma zacząć dzielić się automatycznie z krajami Unii Europejskiej informacjami o kontach bankowych cudzoziemców.

Według "NNZ" to strona szwajcarska zaproponowała program amnestii podatkowej, by uniknąć sytuacji, w której pieniądze pozostaną ukryte przed fiskusem i zanim wejdzie w życie przepis o wymianie informacji bankowych w UE trafią do jakiegoś odległego raju podatkowego, nieskłonnego do współpracy z Atenami.

Projekt musi być jeszcze zaaprobowany przez grecki parlament, a potem zacznie się kolejna runda negocjacji, w ramach których trzeba będzie ustalić, w jaki sposób banki mogą nakłonić klientów do ujawnienia sum zdeponowanych w Szwajcarii - napisała "Neue Zurcher Zeitung".

Od poniedziałku w Grecji obowiązuje kontrola przepływu kapitałów, a banki są nieczynne i wypłacają jedynie emerytury.

Decyzja o zakazie transferu kapitału za granicę, zamknięciu banków i ograniczeniu wypłat z bankomatów do 60 euro dziennie na osobę została podjęta przez grecki rząd po załamaniu się negocjacji w sprawie pakietu pomocowego dla Aten.

Zdaniem ekspertów ustawienie limitu wypłat na poziomie 60 euro jest dowodem na to, że kondycja greckich banków jest fatalna.(PAP)

fit/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~dopoprawki
Skrót od "Neue Zurcher Zeitung" to na pewno nie jest NNZ. Niech "bankier.pl" podniesie nieco poprzeczkę takim "niby dziennikarzom". W przeciwnym razie portal "bankier.pl" będzie współodpowiedzialny za tę BYLEJAKOŚĆ. Czym innym jest legalny depozyt za granicą, a czym innym ukryte i nieopodatkowane dochody.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki