REKLAMA

Schetyna: Grecy wkraczają w ostatnią fazę negocjacji

2015-07-06 14:19
publikacja
2015-07-06 14:19
Schetyna: Grecy wkraczają w ostatnią fazę negocjacji
Schetyna: Grecy wkraczają w ostatnią fazę negocjacji
fot. Łukasz Piecyk/REPORTER / / EastNews

Trzeba podjąć rozmowy, które doprowadzą do porozumienia pomiędzy eurogrupą a Grecją - powiedział szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Jak podkreślił, Grecy muszą wiedzieć, że wkraczają w ostatnią fazę negocjacji i muszą podjąć trudne decyzje.

(fot. Łukasz Piecyk/REPORTER / EastNews)

Schetyna podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Charlesem Flanaganem odniósł się do wyników niedzielnego referendum, w którym Grecy zagłosowali przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy oznaczających dalsze oszczędności.

Szef MSZ przekonywał, że "tylko w negocjacjach i w rozmowie można znaleźć porozumienie i drogę do wyjścia z tej bardzo trudnej sytuacji". "Ze strony eurogrupy musi być otwarcie i konsekwencja. Grecy muszą wiedzieć, że wkraczają w ostatnią fazę negocjacji i muszą podjąć trudne decyzje" - mówił.

"Wynik greckiego referendum jest bardzo jednoznaczny. Jest pytanie, czy wystarczy dojrzałości i cierpliwości, by znaleźć nowy rodzaj porozumienia między strefą euro a Grecją. Trzeba podjąć rozmowy, które do tego doprowadzą. Nie ma alternatywy dla takiego sposobu myślenia i działania" - podkreślił.

Za wznowieniem negocjacji opowiedział się także szef irlandzkiego MSZ. Flanagan podkreślił, że wierzy, że negocjacje są jedynym sposobem na znalezienia rozwiązania. "Rząd Grecji powinien wrócić do stołu z nowymi propozycjami" - mówił.

Flanagan przypomniał, że Irlandia również przechodziła trudny proces radzenia sobie z kryzysem ekonomicznym. "Ale usiedliśmy z europejskimi kolegami do negocjacji. Wierzę, że znalezienie rozwiązania jest możliwe tylko podczas negocjacji. Ich szczegóły muszą być oczywiście dopracowane, ale greccy koledzy muszą się pojawić przy stole rozmów" - zaznaczył.

Schetyna przypomniał, że polscy turyści wypoczywający w Grecji powinni być przygotowani na niedogodności związane z dostępnością do gotówki. "Można życzyć tylko tego, by tak jak dobrze polscy turyści wypoczywają w Grecji, by ta dobra atmosfera przełożyła się na dobre rozmowy, które lada dzień się zaczną" - mówił. "Wierzę, że duży i dobry wpływ na stworzenie takiego klimatu (...) będzie miał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk" - podkreślił Schetyna.

Przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało w niedzielę 61,31 proc. uczestników greckiego referendum. Warunki te, oznaczające dalsze oszczędności, poparło tylko 38,69 proc. głosujących.

Ministrowie finansów państw strefy euro oczekują nowych propozycji od władz greckich na mającym się odbyć we wtorek spotkaniu eurogrupy.

Z Dublina Magdalena Cedro (PAP)

mce/ agy/ ap/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~asdf
Trzeba rozmawiać… strateg jak się patrzy… już tak mu "jedyna słuszna linia partii" się w głowie wypaliła, że nikt inny już innych opcji nie ma "Nie ma alternatywy dla takiego sposobu myślenia i działania"… tylko linia banksterów… niech idzie źreć ośmiorniczki póki jeszcze może…
~DarekD
No tak, wytrawny znawca historii wyzwalania Oświęcimia, śmie pouczać Greków co mają teraz robić. A jeszcze przed samym referendum tego typu ludzie jak Schetyna twierdzili, że "nie" w referendum ucina wszelkie dalsze negocjacje. Takiego krętacza na stanowisku min. spraw zagranicznych Polska dawno nie miała. Nawet skupiony No tak, wytrawny znawca historii wyzwalania Oświęcimia, śmie pouczać Greków co mają teraz robić. A jeszcze przed samym referendum tego typu ludzie jak Schetyna twierdzili, że "nie" w referendum ucina wszelkie dalsze negocjacje. Takiego krętacza na stanowisku min. spraw zagranicznych Polska dawno nie miała. Nawet skupiony tylko na sobie narcyz Sikorski, był mimo wszystko coś wnoszącą osobą. Ale Schetyna to już totalne dno.
~batavus
Dzień sądu ostatecznego się zbliża dla europy. Lata UE sa policzone. Albo UE zamieni się w Unie Bezzwrotnych Zapomóg dla eurobankrutów albo się ROZPADNIE!

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/07/Grecki-Europejski-i-Globalny-Dzien-Sadu.html
~forex
złodzieji to my mamy w rządzie ,którzy zamiast zrobić to samo co Grecja i oznajmic prawdę że jesteśmy takim samym bankrutem jak grecy i chcemy negocjować nasze długi bo nigdy ich nie spłacimy ...a nazywanie rządu Greckiego złodziejem który po prostu na tyle szanuje jeszcze swój kraj i zdaje sobie sprawe że dalsze takie pożyczki złodzieji to my mamy w rządzie ,którzy zamiast zrobić to samo co Grecja i oznajmic prawdę że jesteśmy takim samym bankrutem jak grecy i chcemy negocjować nasze długi bo nigdy ich nie spłacimy ...a nazywanie rządu Greckiego złodziejem który po prostu na tyle szanuje jeszcze swój kraj i zdaje sobie sprawe że dalsze takie pożyczki to tylko spirala smierci jest niepoważne , Pani Marto prosze sobie odpowiedziewć samemu na pytanie kogo lepiej okraść w takiej sytuacji jakiej znajduje sie Grecja , starać sie oszukać zagranicznych bankowców i jak u nas w kraju z roku na rok własnych obywateli ..?:)
~Dżejms
Już było siedemset ostatnich faz i ostatecznych terminów. Trochę to żałosne jest.
~Marta
Oni juz podjeli a wmawia im sie,ze jeszcze musza podejmowac :D jaja na calego, jak Unia sie plaszczy przed zlodziejem :D
Szczegolnie dajac im wyplacic cala kase w gotowce, w EURO, kazdy Grek myslac o sobie siedzi na walucie i ma wszystko gdzies bo odebral juz swoje oszczednosci i schowal ma teracu i pod dywanem.
~Kamil
Bankructwo państwa to ten jedyny moment w historii, kiedy kapitał płynie od bankiera do zwykłego człowieka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki