REKLAMA

Gra o 1,5 mld zł za niepotrzebne dawki. Pfizer ma dać odpowiedź

2022-08-02 06:49
publikacja
2022-08-02 06:49
Gra o 1,5 mld zł za niepotrzebne dawki. Pfizer ma dać odpowiedź
Gra o 1,5 mld zł za niepotrzebne dawki. Pfizer ma dać odpowiedź
fot. Haris Mm / / Shutterstock

We wtorek lub środę Pfizer ma dać odpowiedź, czy zgadza się zrezygnować z dochodzenia zapłaty za nieodebrane przez Polskę szczepionki przeciwko COVID-19 - donosi wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że trwają negocjacje w sprawie nadmiarowych szczepionek. Polska w kwietniu zawiesiła umowę w sprawie dostaw preparatów na COVID-19 i przestała je zamawiać oraz za nie płacić. W sumie nie odebraliśmy już 16 mln dawek, które mieliśmy otrzymać zgodnie z harmonogramem dostaw ustalonych przez KE. Powinniśmy za nie zapłacić ok. 1,5 mld zł - wskazuje dziennik.

Podaje, że podczas ostatniego spotkania zorganizowanego przy współudziale amerykańskiej dyplomacji, w którym brali udział minister zdrowia Adam Niedzielski i polscy przedstawiciele Pfizera, ustalono, że pierwszym krokiem ma być rezygnacja firmy z dochodzenia zapłaty za nieodebrane szczepionki. Pfizer ma dać odpowiedź we wtorek lub środę, czy się na to zgadza.

"Potwierdzamy, że odbyło się dwustronne spotkanie. Możemy też potwierdzić, że padła pewna deklaracja co do kroków w kierunku porozumienia ze strony firmy. Czekamy na ostateczną odpowiedź" – powiedział gazecie rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w rozmowach ważną rolę odgrywa kwestia ukraińska - pisze "DGP". To na pomoc Polski dla uchodźców z Ukrainy powoływał się premier Mateusz Morawiecki w liście do przewodniczącej KE, w którym apelował, by renegocjować umowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie szczepionek. Chciał przesunąć dostawy albo zamienić je na inne preparaty, tak abyśmy nie musieli kupować szczepionek, których nie wykorzystamy.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Gazeta zauważa, że choć Polska zawiesiła umowę i jako jedyne państwo członkowskie zdecydowała się nie zamawiać preparatów, to Pfizer nie skierował sprawy do sądu. To zdaniem rozmówców "DGP" może wskazywać, że jest pole do negocjacji.

Jak dodaje dziennik, Polska liczy też, że nie tylko uda się przesunąć dostawy, lecz także, że uda się zamienić część preparatów np. na lek antywirusowy na COVID-19. Chodzi o paxlovid, który podany na wczesnym etapie ma chronić przed ciężkim przebiegiem choroby. Choć jest zarejestrowany w Europie, nie został zakupiony przez Polskę. Jednym z powodów są właśnie negocjacje szczepionkowe - wskazuje gazeta.(PAP)

kmz/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (4)

dodaj komentarz
innowierca
jak to niepotrzebne? - a skad wiedziano, ze beda potrzebne w takiej ilosci, skoro wirusy nieprzerwanie mutuja?. Ja mam pomysl. Dogadac sie z Pfizerem, ze za te pieniadze przysle towar zastepczy (nie szczepionki) i zaplacic mu. Niech przysle za te 1.5 mld zl wegla Polsce. USA kupuja towar za MILIARD od ruskich miesiecznie, to niech jak to niepotrzebne? - a skad wiedziano, ze beda potrzebne w takiej ilosci, skoro wirusy nieprzerwanie mutuja?. Ja mam pomysl. Dogadac sie z Pfizerem, ze za te pieniadze przysle towar zastepczy (nie szczepionki) i zaplacic mu. Niech przysle za te 1.5 mld zl wegla Polsce. USA kupuja towar za MILIARD od ruskich miesiecznie, to niech kupia wegla dla POLSKI. Wiemy, ze sa kraje co kupuja dalej od ruskich i sprzedaja drozej. Bezposrednio Polska nie moze kupowac, ale drozej od posrednikow jest przyzwolenie. Taka polityka.
kaczyslaw_
Mam proste rozwiązanie - niech każdy propagator covidyzmu zrzuci się z własnej kieszeni. Dlaczego wszyscy obywatele mają płacić za błędy garstki? Zaczynając od niedzielskiego, poprzez horbana, simona, grzesiowskiego, szumowskiego a na pinokiu kończąc.
midas69
A nie wystarczyło postraszyć ich ujawnieniem w Wiadomościach o 1930 pełnej skali ofiar tych specyfików? Oddaliby wszystko i dorzucili szpryce na małpia grype gratis
dididif
ni.edz.iel.ski mógłby podnieść argument, że znakowanie komunizmem nie działa, jednak podważa to oficjalną propagandę zielonego komunizmu.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki