REKLAMA

Goldman Sachs podnosi prognozę cen ropy

2023-09-20 14:13
publikacja
2023-09-20 14:13

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podniósł z 93 do 100 dol. za baryłkę 12-miesięczną prognozę cen ropy Brent. Jako główne przyczyny wskazano rekordowy popyt w połączeniu z przedłużaniem przez OPEC ograniczeń wydobycia.

Goldman Sachs podnosi prognozę cen ropy
Goldman Sachs podnosi prognozę cen ropy
fot. Trygve Finkelsen / / Shutterstock

Jak przypomina w środowej analizie Goldman Sachs, właśnie te dwa czynniki wywindowały cenę Brent o 30 proc. od końca czerwca. Znacząco niższa podaż ze strony OPEC przy wysokim popycie przeważają nad wyższą produkcją ropy w USA.

Bank ocenia, że w przyszłym roku OPEC będzie w stanie utrzymać cenę Brent w przedziale 80-105 dol. za baryłkę, wykorzystując m.in. silny wzrost popytu w Azji, oceniany na dodatkowe 1,8 mln baryłek dziennie. Co prawda, według Goldman Sachs, Arabia Saudyjska stopniowo będzie się wycofywać z własnego ograniczenia wydobycia o 1 mln baryłek dziennie, ale ograniczenia uzgodnione w ramach OPEC+, a sięgające 1,7 mln baryłek dziennie, będą obowiązywać przez cały przyszły rok.

Goldman Sachs obniżył średnią prognozę przyszłorocznej podaży o 900 tys. baryłek dziennie, wskazując trzy główne przyczyny. Arabia Saudyjska wydaje się zdeterminowana obniżyć własne zapasy, ograniczenia wydobycia w ramach OPEC pomogą w osiągnięciu zakładanych na przyszły roku przychodów Rijadu, wreszcie wzrost produkcji w USA nieco łagodzi wpływ cięć w OPEC. Bank zakłada więc, że jest mało prawdopodobne, aby w 2024 r. cena Brent w sposób trwały przekroczyła 105 dol. za baryłkę. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (1)

dodaj komentarz
podatnik-
Oj narodzie ludzi wybranych Goldmanie i jego zięciu Sachs'ie co wy tam wiecie w PRLu bis mieszka taki cudotwórca, zwany pierwszym jubilerem PRLu bis znany również jako najbogatszy stand-up'er niejaki Dyzma Glapiński Nikodem ogłosił kolejną dobrą nowinę! Stand-up'er swoje po raz kolejny nasz guru cudów wszelakich Nikodem Oj narodzie ludzi wybranych Goldmanie i jego zięciu Sachs'ie co wy tam wiecie w PRLu bis mieszka taki cudotwórca, zwany pierwszym jubilerem PRLu bis znany również jako najbogatszy stand-up'er niejaki Dyzma Glapiński Nikodem ogłosił kolejną dobrą nowinę! Stand-up'er swoje po raz kolejny nasz guru cudów wszelakich Nikodem Glapiński Dyzma, ogłosi, że trzeba obniżać stopy a tu inflacja na łeb na szyję po cudzie złota, który nie wiadomo jak wpłynie na obniżkę stóp czy może zablokować? co jak wiemy jest kolejnym cudem po cudzie jednocyfrowej inflacji mimo, że inflacja pręży się i nadal wynosi 10,1% (przy wzroście cen usług – o 11,3% i towarów – o 10,6%). Po cudzie braku rozwoju kolejny cud po długo oczekiwanym cudzie czyli cudzie w koszyku z jajkami, czy był już sprawdzić w sklepie ze swoimi przyborami do pisania, nie tym razem proponuje witaminę C w soku z kapusty?(tyle, że teraz kapustę kisi się nalewając kwasu mlekowego lub octu , żeby nie trzeba było długo czekać ? Tak więc nie wiadomo czy to co w jego młodości miało witaminę C ma ją nadal?) Ten zabawny jegomość który nie będąc ekonomistą ani też bankierem a tylko historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych! Co do recesji to rzeczywiście PRLowi bis nie grozi z powodu braku gospodarki!
Jedynymi, którzy korzystają na inflacji są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności. Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań! Niestety na koniec przykra wiadomość nie będzie cudu braku recesji ponieważ nie ma w PRLu bis gospodarki! i jeszcze jedno Francuzi mieli skuteczną Rewolucję w 1789 r, której w PRLu w 1980 r. zabrakło! Natomiast, co już nie jest cudem, inflacja pozostanie dwucyfrowa do końca roku, czekając na kolejny cud, cud nad urną wyborczą! drodzy starsi bracia w wierze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki