REKLAMA

Glapiński: To jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce

2021-06-23 09:26
publikacja
2021-06-23 09:26
Glapiński: To jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce
Glapiński: To jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

To jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce - powiedział prezes NBP Adam Glapiński, cytowany przez portal wPolityce. pl.

"Nas interesuje obserwacja tego, co będzie za kilka kwartałów, a w szczególności za rok, dwa. Czy będzie rzeczywiście tak, czego się obawiają ekonomiści, że rozwój po kryzysie będzie tak dynamiczny (…), że będzie taki wybuch czy wybuszek popytowy na rynku i rzeczywiście gospodarka będzie się przegrzewać. My musimy kilka kwartałów wcześniej zadziałać z polityką pieniężną, żeby to nie nastąpiło. I to obserwujemy, bardzo pilnie. (…) Ale to nie jest ten moment" - powiedział Glapiński, cytowany przez portal.

"Jesteśmy w identycznej sytuacji, jak System Rezerw Federalnych w USA, jak Europejski Bank Centralny, wszystkie inne banki europejskie, które dla nas mogą być odniesieniem. (…) W tej chwili mamy taką sytuację, że mniej więcej prawie z dokładnością do 0,1 proc. za wzrost cen odpowiadają czynniki podażowe, zewnętrzne. (…) Poza jednorazową podwyżką cen odbioru śmieci, co moim zdaniem jest skandalem. (…) Nie powinno tak być, to pokazuje słabość państwa. Ale w połowie wzrost cen spowodowany jest szokami podażowymi. (…) To co jest przedmiotem, na który oddziałuje polityka NBP znajduje się 0,1 poniżej celu inflacyjnego. Byłoby absurdem, gdybyśmy na to reagowali" - dodał cytowany. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
zdzislaw_
- "...i rzeczywiście gospodarka będzie się przegrzewać" - oczywiście do tego czasu oszczędności stracą 50% swojej siły nabywczej, a wywindowane ceny poszczególnych dóbr i usług zostaną z nami już na stałe - tak dopiero wtedy podniesiemy stopy procentowe i będziemy bic się w pierś, że wcześniej tego nie - "...i rzeczywiście gospodarka będzie się przegrzewać" - oczywiście do tego czasu oszczędności stracą 50% swojej siły nabywczej, a wywindowane ceny poszczególnych dóbr i usług zostaną z nami już na stałe - tak dopiero wtedy podniesiemy stopy procentowe i będziemy bic się w pierś, że wcześniej tego nie zrobiliśmy ale to jest z góry ułożony plan, gospodarka i zasoby ludzkie się tutaj nie liczą, liczy się tylko tańsza obsługa naszego długu.
scuti1986
Wcześniej mówił, że prowadzimy politykę taką samą jak państwa w regionie (Czechy, Węgry, Słowacja) i skoro oni nie podnoszą stóp to Polska powinna też iść tą ścieżką... wczoraj Węgry, dziś Czechy podnoszą stopy, a Glapiński o Fedzie opowiada i o EBC... Żenujący jest ten pionek na usługach PiS. To oczywiste,Wcześniej mówił, że prowadzimy politykę taką samą jak państwa w regionie (Czechy, Węgry, Słowacja) i skoro oni nie podnoszą stóp to Polska powinna też iść tą ścieżką... wczoraj Węgry, dziś Czechy podnoszą stopy, a Glapiński o Fedzie opowiada i o EBC... Żenujący jest ten pionek na usługach PiS. To oczywiste, że głównym motywem dla nich jest utrzymanie jak jajwyższej inflacji bo to sprzyja rządowi i nakłada podatek inflacyjny na obywateli, którego większość wyborców PiS nawet nie rozumie, mało tego, oni nie wiedzą, że płacą jakiekolwiek podatki!

Ciekaw jestem co powie jak Fed i EBC zaczną podnosić stopy... wtedy pewnie uzna, że śnieg na Antarktydzie najlepiej się trzyma poniżej zera więc to najlepszy czas na obniżenie stóp poniżej zera! KOMUCH PiSowski i tyle, jak reszta w RPP
chojnak
W Polsce największym strachem decydentów jest konieczność wzięcia odpowiedzialności. Więc nie liczcie, że Glapcio sam z siebie zacznie sterować stopami. Glapcio będzie usilnie patrzył, a później kopiował ruchy FEDu i EBC - bo zawsze będzie mógł się wytłumaczyć "oni tak zrobili więc i my nie mieliśmy wyboru".W Polsce największym strachem decydentów jest konieczność wzięcia odpowiedzialności. Więc nie liczcie, że Glapcio sam z siebie zacznie sterować stopami. Glapcio będzie usilnie patrzył, a później kopiował ruchy FEDu i EBC - bo zawsze będzie mógł się wytłumaczyć "oni tak zrobili więc i my nie mieliśmy wyboru". Tylko po jaką ciężką cho_erę trzymać w takim razie RPP? Są zbędni. Kopij-wklej ruchy FEDu/EBC może zrobić chociażby Minister Finansów. Zajmie mu to 5 minut. Góra dziesięć. Jedyny czynnik poza Fedem i EBC który może skłonić Glapcia do gaszenia palącej się pu_y to ucieczka kapitału zagraniczego z Polski (np. w sytuacji spadków giełd na świecie). Poza tym Glapcio będzie siedział i czekał, bez sygnału z USA czy Brukseli nie zrobi NIC. Mamy gospodarkę podwykonawców i rząd, który też jest podwykonawcą decydentów zewnętrznych.
jaguar_61
tak jeszcze nie ten moment..... trzeba bardziej okraść oszczędzających Polaków....
and00
Czytam to forum i jestem przerażony głupotą
Nikt, nawet czytelnicy zdawało by się ekonomicznego portalu, nie potrafi zabezpieczyć oszczędności przed 5% inflacją...
jaguar_61 odpowiada and00
masz bardzo płytką wyobraźnię...ja akurat potrafię to zrobć,ale miliony Polaków nie potrafią....
fakty odpowiada and00
Przecie to takie proste. Można było zainwestować w Getback, alcje i obligacje, gwiazdę polskiego rynku windykacyjnego, nagradzaną przez GPW. W ramach bezpiecznej inwestycji można było też część zainwestować w akcjonariat obywatelski Energi. Kolejną część w akcje i obligacje ZM Kania, przecież ludzie zawsze będą Przecie to takie proste. Można było zainwestować w Getback, alcje i obligacje, gwiazdę polskiego rynku windykacyjnego, nagradzaną przez GPW. W ramach bezpiecznej inwestycji można było też część zainwestować w akcjonariat obywatelski Energi. Kolejną część w akcje i obligacje ZM Kania, przecież ludzie zawsze będą jeść mięso, więc to pewny biznes. A to co zostało można było zainwestować w 4 latki antyinflacyjne serii COI, które są realnie oprocentowane na - 2 %, bo kupon był ustalany w lutym, kiedy inflacja wynosiła 2,4 % . Możesz mi obliczyć stopę zwrotu z takiego portfela w ciągu ostatnich 5 lat ?
frugal odpowiada and00
Hmm, ciekawa logika, czyli jeśli Tobie ktoś zabiera 5% rocznie to wg ciebie jest OK bo Ty i tak sobie wypracujesz te 5% rocznie więc właściwie nic się nie stało. Nie pomyślałeś że w innych okolicznościach byłbyś 5% do przodu?
krokus12 odpowiada and00
Jak czytasz tylko posty swoich pisowskich kamratów to możesz być przerażony głupotą ,choć sam masz jej dość dużo to nie martw się innymi bo się przegrzejesz .
trolley odpowiada frugal
Toż to jakiś sprawny inaczej z pisowskiej młodzieżówki. Partyjne dogmaty ponad obiektywną rzeczywistość i wiedzę hehe. Dodatkowo mogę cię wkurzyć że jest opłacany z twoich podatków (subwencje na partie z budżetu państwa) ;)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki