GUS: przęciętne wynagrodzenie bliskie 4000 zł

Według najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw  zbliżyło się w lutym do 4000 zł. W górę - i to zgodnie z oczekiwaniami - poszło także zatrudnienie.

W porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2015 r. wzrosło o 3,2%. Odczyt ten idealnie wpasował się w oczekiwania ekonomistów.

Raportowane przez GUS wynagrodzenie nominalne (3981,75 zł) ponownie zbliżyło się do okrągłego poziomu 4000 zł. Trzy z pięciu poprzednich takich przypadków wypadły jednak w tradycyjnie najlepszym pod względem płac grudniu. Pozostałe dwa przypadki to listopad 2014 r. i marzec 2014 r.

Wiele wskazuje na to, że za miesiąc również możemy spodziewać się wyniku powyżej 4000 zł. Rekordowy poziom przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw odnotowano w Polsce w grudniu 2014 r.

(GUS)

Z kolei zatrudnienie w lutym wyniosło w liczbach bezwzględnych 5572,6 tys., co oznacza nieznaczny spadek względem stycznia (5572,7 tys.). W porównaniu do lutego 2014 r. przybyło 64,6 tys. zatrudnionych. Wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym (1,2%) okazał się jednak gorszy od oczekiwań analityków (1,3%).

Równocześnie należy pamiętać, że dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. 

Więcej mówiące o realiach polskiego rynku pracy dane o medianie wynagrodzeń GUS – niestety – publikuje co 2 lata. Ostatnie wydanie dotyczące stanu na październik 2012 r. ukazało się w grudniu ubiegłego roku. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2012 r.", połowa pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymywała do 3111,5 zł brutto, natomiast najczęstsze wynagrodzenie wynosiło 2189,11 zł.

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Dane z rynku pracy nie zachwyciły

Kosmetyczny spadek zatrudnienia (o 0,1 tys.) względem (jak zwykle) bardzo dobrego stycznia nie jest jeszcze katastrofą – luty to słaby miesiąc w statystykach GUS. W ciągu ostatnich 11 lat, 5 razy mieliśmy do czynienia ze spadkiem zatrudniania, raz pozostało bez zmian i 5 razy wzrosło.

Liczba pracujących w dużych firmach (tj. zatrudniających ponad 9 osób) utrzymała się na niemal rekordowo wysokim poziomie, ale dynamika przyrostu miejsc pracy pozostaje irytująco niska (+1,2% rdr).

Nie zachwyciły także wynagrodzenia. Tzw. średnia krajowa – czyli płaca nieosiągalna dla 70% pracujących i podawana w ujęciu brutto (tj. bez uwzględnienia opodatkowania pracy pochłaniającego 30% tej kwoty) – rosła w tempie 3,2% rdr, czyli najwolniej od listopada. Choć akurat tę statystykę ratuje rekordowa deflacja na poziomie CPI, dzięki czemu realne płace rosły w lutym w całkiem przyzwoitym tempie 4,9% rdr.

Realna dynamika średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób

Jeśli do tego doliczyć wzrost zatrudnienia, to rosnący fundusz płac powinien w dalszym ciągu stanowić wsparcie dla wzrostu PKB, choć raczej nie ma co oczekiwać istotnego przyspieszenia.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~taaaJASNE

kto to liczy i jakich ludków bierze do średniej... robiąc wyliczenie dal prezesów stwierdzę że dla badanej grupy średnia zarobków w kraju to 50 000(siedziałem w firmie gdzie osoba zarządzająca oszczędności w firmie sama zarabiała 200 000 co miesiąc)

ja to napisał poprzednik
"idąc z psem statystycznie mam 3 nogi"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~vp9

Prezesi mają kontrakty menadżerskie bądź umowy cywilnoprawne, bowiem przy obecnej skali podatkowej nie opłaca się zarabiać powyżej 15-20 tys zł brutto mięsiecznie na etacie.

! Odpowiedz
2 10 ~yGrek

Ja z moim psem ŚREDNIO mamy 3 nogi...

! Odpowiedz
2 24 ~hm

To dla pełnego obrazu nędzy i rozpaczy proszę podać dominantę i medianę, bo z tej średniej to już się śmieje cała Polska.

! Odpowiedz
1 10 ~ziutek

idealem jest dwa piecset jedno piecset na pierwszego a drugie na pietnastego kazdego miesiaca

! Odpowiedz
1 6 ~asdd

Prawie tysiąc euro To bida z EU będzie walic drzwiami i oknami :-D

! Odpowiedz
3 20 ~miro

niech gus wyliczy płace wszystkich polaków a nie wybranców z banków i podobnych korporacji, wtedy srednia spadnie do 2 tys zł

! Odpowiedz
5 5 ~rttr

co dwa lata gus podaje średnią z całej gospodarki, poszukaj sobie i zobacz jak to się ma do średniei z przedsiębiorstw ponad 9 osób - od lat ta relacja (dla średniej i mediany) wynosi ok 90% czyli około 3600 średnia w całej gospodarce....

! Odpowiedz
1 23 ~RTS

Zapraszam do wyludniającej się błyskawicznie Łodzi gdzie 2000 zł netto jest marzeniem a norma to 1300-1700. Mowa o emigracji a nie kierunku W-wa ze słoikami w bagażniku.

! Odpowiedz
3 33 ~azet

GUS: Przeciętna długość członka bliska 40 cm, liczona wśród populacji koni wraz z hodowcami. Wasza statystyka jest tak samo miarodajna.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil