Po sześciu z rzędu wzrostowych sesjach GPW w końcu zalicza małą korektę. Mimo to kilka znaczących spółek ustaliło dzisiaj swoje roczne maksima. W gronie tym było także PZU, które dodatkowo dziś poinformowało o nowym planie restrukturyzacji spółki.


Wtorkowa sesja na GPW rozpoczęła się od natarcia niedźwiedzi. Po południu warszawski parkiet przebił wartość wczorajszego zamknięcia i przez chwilę wydawało się, że zielona passa zostanie podtrzymana. Końcówka sesji nie należała jednak do najlepszych i ostatecznie szeroki rynek stracił 0,2%. Jeżeli chodzi o częstotliwość handlu, to obroty ukształtowały się na poziomie 735 mln zł, czyli porównując do poprzednich dni w miarę przeciętnie.
Słabiej zachowywały się dzisiaj także blue chipy. Zarówno WIG20, jak i WIG30 zakończyły dzień ze stratą 0,3%, Indeksy zamknęły się odpowiednio na poziomie 2543 pkt oraz 2713 pkt. Najlepszymi spółkami w ich składzie były odreagowujący po wczorajszych spadkach Lotos (+2,45%), a także Bogdanka (+2,3%), która poinformowała, że zwróci się do ministerstwa środowiska o ponowne rozpatrzenie wniosku o koncesję wydobywczą na obszar K-6-7. Z kolei czerwoną latarnią były papiery Azotów (-4,97%).
Lekko ponad kreską zakończyłty dzień WIG50 (+0,1%) oraz WIG250 (+0,25%). Najlepiej wśród średnich spółek spisywały się Millenium (+4,12%) oraz CDProject (+3,75%). Na drugim biegunie znalazly sie papiery Astarty (-6,47%).
Jednym z ciekawszych walorów podczas wtorkowej sesji były akcje PZU (+0,4%). Powszechny Zakład Ubezpieczeń zapowiedział dzisiaj redukcję zatrudnienia, która jest planowana na okres październik-listopad 2014 i ma objąć do 230 pracowników PZU SA i PZU Życie SA. Kurs ubezpieczyciela zareagował na tę informację bardzo dobrze. Za jedną akcję spółki płacono dzisiaj nawet ponad 500 zł, czyli najdrożej w historii.

Efekty ostatniej małej hossy widać nie tylko na papierach PZU. Najdroższe w tym roku były dzisiaj także m.in. Orange PL, Boryszew, Stomil, Stalprodukt oraz Work Service. W okolicach tegorocznych rekordów wciąż znajdują się również indeksy WIG oraz WIG20.
Zaskakiwać nie przestaje PKP Cargo (-0,14%). Kolejowy gigant poinformował dzisiaj o planach objęcia w pierwszej połowie 2015 roku do 50% udziałów w należącej do grupy KGHM spółce Pol-Miedź Trans. W ostatnich dniach jest to już trzecia tego typu informacja. Wcześniej PKP Cargo informowało o podpisaniu listów intencyjnych w sprawie przejęcia CTL Logistic oraz Advanced World Transport.
Wśród mniejszych spółek warte wyróżnienia były akcje KSG Agro (-4,14%) oraz Aedesu (+34%). Akcjonariusze tej pierwszej spółki przeżyli dzisiaj prawdziwą huśtawkę nastrojów, ponieważ dzisiejszy zakrez wahań kursu był ogromny. Z kolei Aedes pochwalił się dzisiaj bardzo dużą jak na swoje dotychczasowe osiągnięcia umową.
Słabo spisywały się dzisiaj zachodnie parkiety. Pod koniec sesji DAX oraz CAC40 traciły po 0,5%, Troche lepiej spisywał się FTSE 100, jednak także i ten indeks był 0,2% pod kreską. W Ameryce chwilę po otwarciu także przeważała czerwień, S&P 500 tracił 0,4%.
/at
































































