REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

GPW będzie tokenizować dzieła sztuki. Podpisano porozumienie

2021-11-29 16:45
publikacja
2021-11-29 16:45
GPW będzie tokenizować dzieła sztuki. Podpisano porozumienie
GPW będzie tokenizować dzieła sztuki. Podpisano porozumienie
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz portal rynku sztuki ArtInfo podpisały porozumienie mające na celu stworzenie ram biznesowych umożliwiających tokenizację dzieł sztuki, w szczególności obrazów - poinformowała w poniedziałek GPW.

Porozumienie o współpracy podpisali w trakcie Warszawskich Targów Sztuki prezes GPW Marek Dietl i prezes ArtInfo.pl Rafał Kamecki. Jak podano w komunikacie, porozumienie daje początek współpracy nad stworzeniem ram biznesowych umożliwiających tokenizację rynku dzieł sztuki, w szczególności obrazów oraz wpłynie na zwiększenie transparentności rynku sztuki w Polsce i dostępności dla klientów detalicznych. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain zostaną również obniżone koszty transakcyjne i wzrośnie bezpieczeństwo samych transakcji - wskazano.

"Rewidując naszą Strategię w 2018 r. uznaliśmy, że kluczowe kompetencje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, którymi są m.in. handel oraz łączenie kupujących i sprzedających, chcemy wykorzystać nie tylko do instrumentów finansowych, ale także w innych obszarach" – powiedział prezes GPW.

"Dzisiaj ta nasza strategia, nasze prace technologiczne i koncepcyjne zaczynają się materializować w postaci listu intencyjnego, który daje początek prac nad powstaniem rynku tokenizacji dzieł sztuki. Mamy tu na myśli tokenizację fizycznie istniejących dzieł sztuki, żeby inwestorzy o nieco mniejszym portfelu, ale z chęcią wzięcia ekspozycji na tę klasę aktywów, mogli uczestniczyć w tym rynku – dodał Dietl.

"Obserwujemy rynek dzieł sztuki od wielu lat i widzimy, że zaczyna się wyraźnie zmieniać, coraz bardziej idzie w kierunku inwestowania, poszukiwania obszarów, gdzie można lokować swoje pieniądze i rynek kapitałowy jest tak na prawdę odpowiedzią na te potrzeby. Sama kwestia tokenizowania dzieł sztuki, czyli rozproszenia rejestrów własności, powoduje, że demokratyzujemy dostęp do sztuki i inwestowania w nią" - podkreślił prezes ArtInfo.pl.

Jak zaznaczono w komunikacie, nowy projekt Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dotyczyć będzie tokenizacji fizycznych dzieł sztuki. Na tym etapie inicjatywa nie będzie obejmować NFT, czyli niewymienialnych tokenów, do których zalicza się m.in. wirtualne dzieła sztuki.(PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dziki_losos
NFT (non-fungible tokens), czyli pic na wodę. Już dziś nie ma absolutnie żadnej przeszkody dla "inwestorów", którzy chcą kupić dzieło sztuki lub udziały w nim. Jest tylko jeden problem - taki udział jest zupełnie nieproduktywny, a jedyny zarobek może pochodzić ze wzrostu wartości z perspektywą sprzedaży.NFT (non-fungible tokens), czyli pic na wodę. Już dziś nie ma absolutnie żadnej przeszkody dla "inwestorów", którzy chcą kupić dzieło sztuki lub udziały w nim. Jest tylko jeden problem - taki udział jest zupełnie nieproduktywny, a jedyny zarobek może pochodzić ze wzrostu wartości z perspektywą sprzedaży. Czyli 100% spekulacja, nic więcej. To, że ta spekulacja jest wspierana technologią blockchain, nic tu nie zmienia - tylko winduję cenę, bo wow, NFT.
wars
kolejne bzdury prezesa giełdy, kolejny projekt bez żadnego sensu. Już robili giełdę surowców wtórnych i giełdę produktów rolnym i guzik wyszło. Kasę wydano i zero efektów. Nie chodzi o efekty, chodzi tylko o to aby było sie czymś pochwalić "że się robi" i przepalić hajs. Zrobcie lepiej czytelną stronę kolejne bzdury prezesa giełdy, kolejny projekt bez żadnego sensu. Już robili giełdę surowców wtórnych i giełdę produktów rolnym i guzik wyszło. Kasę wydano i zero efektów. Nie chodzi o efekty, chodzi tylko o to aby było sie czymś pochwalić "że się robi" i przepalić hajs. Zrobcie lepiej czytelną stronę www to tej obecnej nie da się czytać taki badziew
wars
Pan Mareczek lepiej niech rozwiaże inne problemy giełdy i rynku a nie zajmuje się gówno-biznesami.Totalny fantasta tak samo jak giełda frachtów. Nic z tego nie wyjdzie bo ten biznes opiera se na zaufaniu a nie na klikaniu. Ale oczywiście 2 tiry hajsu przepali się na "projekt"

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki