REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

OPŁATY ZA A4GDDKiA ocenia, że wzrost stawek wnioskowany przez Stalexport jest niezasadny

2023-02-01 13:52
publikacja
2023-02-01 13:52

Wzrost opłat za przejazd pojazdów autostradą A4 Katowice - Kraków, planowany przez Stalexport Autostrada Małopolska, jest niezasadny - oceniła GDDKiA. I zapowiada zwrócenie się z prośbą do firmy o zmianę podejścia.

GDDKiA ocenia, że wzrost stawek wnioskowany przez Stalexport jest niezasadny
GDDKiA ocenia, że wzrost stawek wnioskowany przez Stalexport jest niezasadny
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Stawki za A4 w górę

Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice - Kraków, planuje podniesienie stawki opłat za przejazd pojazdów od 3 kwietnia br. W ocenie GDDKiA wzrost ten jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych - napisano.

We wtorek spółka Stalexport Autostrada Małopolska poinformowała, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zgodę na zmianę od 3 kwietnia 2023 r. opłat za przejazd autostradą A4 dla pojazdów kategorii 1, 2, 3, 4 i 5, pobieranych na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach). Opłata miałaby wzrosnąć do 15 zł z 13 zł dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) oraz do 46 zł z 40 zł dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5.

GDDKiA zabiera głos

GDDKiA podała, że prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej, a GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy. Zamierza jednak zwrócić się do koncesjonariusza z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd.

Należy wziąć pod uwagę wszystkie efekty, które może przynieść planowane podwyższenie opłat. Jednym z nich jest przeniesienie części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4. Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. Stoi również w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju - napisano w komunikacie.

UOKIK wystąpi o wyjaśnienia do spółki Stalexport Autostrada Małopolska ws. podwyżek cen za przejazdy autostradą A4 – zapowiedział w środę prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

(PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
Taka opłata byłaby może uzasadniona za przejazd całą autostradą A4 od granicy niemieckiej do ukraińskiej.

Większość ludzi myśli, że płaci tam za całą autostradę a nie za 60 km.

Tak zresztą jest na każdej autostradzie. Prywatny odcinek z wielką opłatą a reszta autostrady państwowa, bezpłatna. Elity miały kiedyś taki
Taka opłata byłaby może uzasadniona za przejazd całą autostradą A4 od granicy niemieckiej do ukraińskiej.

Większość ludzi myśli, że płaci tam za całą autostradę a nie za 60 km.

Tak zresztą jest na każdej autostradzie. Prywatny odcinek z wielką opłatą a reszta autostrady państwowa, bezpłatna. Elity miały kiedyś taki pomysł na biznes.
sterl
Ale to bezradne państwo nic z tym nie robi , a przecież grunty państwowe , wywłaszczono ludzi w imieniu państwa i na mocy prawa ?
cwiara
15 zł za 60 km to nie jest jakaś wygórowana cena. O ile wiem, można też wykupić abonament, wtedy wyjdzie nawet taniej, porównywalnie np. z Austrią.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki